Yoresel Turk Mutfagi - Budapeşte (eski1429)cad. 1458.sokak. 11/A Çukurambar Mh.

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Yoresel Turk Mutfagi

Address :

Budapeşte (eski1429)cad. 1458.sokak. 11/A Çukurambar Mh., 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +987898
Postal code : 06520
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Budapeşte (eski1429)cad. 1458.sokak. 11/A Çukurambar Mh., 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
S
Sinem Polat on Google

Poğaçası fenal değil ama çok küçük, çok daha lezzetlisini çok daha uygun fiyata yedim ve bana gereğinden fazla pahalı geldi. Yöreseliz adı altında çarpılmamak için bir daha gitmem.
Its pastry is not bad, but it is very small, I ate a much more delicious one for a much cheaper price and it was too expensive for me. I will not go again to avoid being hit under the name of local.
M
Merve Aygün on Google

İstanbuldan Ankara’ya birkaç işimizi halletmeye geldik ve hiçbir yeri bilmediğimiz için Google’dan burayı bulduk. İnanılmaz tatlı, cana yakın herkes. İnsan kendini evinde hissediyor. Poğaçalar, kurabiyeler, bal, erişte ne ararsanız var. Ama en güzeli ev yemekleri. Kuru fasulyesi, pilavı, beyaz ve kara lahana sarması, erişteli yeşil mercimek çorbası hepsi ayrı ayrı çok güzeldi. Pandemi dönemine denk geldiğimiz için içinde oturma imkanımız olmadı ama Ankara’ya tekrar yolum düşerse kesinlikle tekrar geleceğim.
We came from Istanbul to Ankara to get some work done and we found this place on Google because we didn't know anywhere. Incredibly sweet, friendly everyone. One feels at home. Pastries, cookies, honey, noodles are whatever you are looking for. But the best is home cooking. Dried beans, rice, white and black cabbage, green lentil soup with noodles were all very nice. Since we coincided with the pandemic period, we did not have the opportunity to sit in it, but if I come back to Ankara, I will definitely come again.
İ
İffet Altınışık on Google

Birkaç yıl içerisinde gezdigimiz kahvaltı mekanlarından, en memnun kaldığımız. Kahvaltısı bağımlılık yapıyor. İki yil icerisinde 3. Kez gidisimiz mekana, yine aynı katite ,yine aynı bolluk, yine aynen güler yüz. Harika bir mekan, memnun kalacağiniza eminim. Kesinlikle önerilir .
Among the breakfast places we have visited in a few years, it is the one we are most satisfied with. Breakfast is addictive. We went to the place for the 3rd time in two years, again to the same floor, again the same abundance, again the same smiling face. It's a great place, I'm sure you'll be satisfied. Definitely recommended .
R
Rezzan Ünal on Google

Cuma günü açık büfe servis yapılıyor. Biz biraz geç gittik,o yüzden ürünlerin bir kısmı bitmişti ama aldıklarımızın hepsi çok lezzetliydi. Sarma, börek, çorba, kısır, salata çeşitleri gibi gün ikramlıkları sunuluyor. Küçük bir mescidi de var.
Open buffet is served on Friday. We went a little late, so some of the products were finished, but everything we bought was delicious. Daily treats such as wraps, pastries, soups, barren and salads are offered. It also has a small mosque.
K
KOÇAK GAYRİMENKUL Ayrancı on Google

Bugün 6 kişilik kahvaltı sipariş ettik. Arkadaşımızın birinin son anda işi çıktı gelemedi. 5 kişi çok güzel kusursuz bir kahvaltı yaptık. Biz 6 kişilik hesap ödemek istedik ama onlar 5 kişilik ücret aldılar. Biz 6 kişilik hesap ödemek için çok ısrar ettik fakat onlar kesinlikle kabul etmediler. Böyle gözü ve gönlü tok bir işletmeye çok çok teşekkür ederiz. Ayrıca son derece gayretli ve titiz personeline de çok çok teşekkür ederiz.
Today we ordered breakfast for 6 people. One of our friend had a job at the last minute and could not come. We had a very nice perfect breakfast for 5 people. We wanted to pay for 6 people, but they charged 5 people. We insisted a lot to pay the bill for 6 people, but they certainly did not accept it. Thank you very much for such an eye and heart-filled business. We would also like to thank our extremely diligent and meticulous staff.
a
alper güven on Google

So delicious
E
Enes ÜNAL on Google

Should visit Thursdays
o
ozan opşin on Google

Traditional tastes,quality foods,reasonable prices,home style breakfast,slowcook foods

Write some of your reviews for the company Yoresel Turk Mutfagi

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *