Saraylı Künefe Ankara

4.9/5 based on 8 reviews

Contact Saraylı Künefe Ankara

Address :

Yeni, Etimesgut Blv. No:108/C, 06890 Etimesgut/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Website : https://sarayl-kunefe-ankara.business.site/
Categories :
City : Etimesgut/Ankara

Yeni, Etimesgut Blv. No:108/C, 06890 Etimesgut/Ankara, Turkey
m
mehmet poyrazer on Google

Eşimle iş çıkışı gittik. Hataydan geldim ankaraya hep bir onyargiliydim Ankara'daki kunefecilere ama hatay i aratmayan bir mekan diyebilirim. Çok kaliteli hizmet. İkramları da bol fiyatları da uygun. Herkese tavsiye ederim.
My wife and I went after work. I came from Hatay, I was always prejudiced to Ankara, but I can say to the kunefe makers in Ankara, it is a place that does not look like a fault. Very high quality service. The treats are plentiful and the prices are affordable. I would recommend it to everyone.
N
N.O.S. S. on Google

Bugün 9 kişi rezervasyon yaptırıp gittik. Künefe ve simit katmer yedik. Lezzeti harikaydı bayıldık. Sunum servis ve güleryüzünüz için ayrıca teşekkür ederiz.
Today, 9 people made a reservation and went. We ate kunefe and simit katmer. The taste was amazing. Thank you for your presentation and service.
i
ibrahim gül on Google

Fondü gayet güzeldi fiyatları uygun kesinlikle denemelisiniz.
The fondue was very good, the prices are reasonable, you should definitely try it.
r
rezzan budak on Google

Keşke tadına bakabildiğimiz bir tatlı için yorum yapabilseydik fakat yemek nasip olmadan tartışma yaşadığımız için bu anlamda yorum yapamıyorum. Biraz önce Saraylı künefenin hemen yanındaki Tantuniciye öğle yemeği yemek için 4 arkadaş ve arkadaşımın çocuğu gittik.Yemekten sonra arkadaşın oğlu künefe isteyince sipariş verdik. Künefenin yanında ayrı bir serviste çok güzel bir meyve tabağı ile künefemiz geldi.Hepimiz bir parça tadına bakmak istediğimiz için 4 adet çatal rica ettiğimizde bize ters ters bakarak getirmeye gittiler. Daha sonra bir bayan (pozisyonu bilmediğimiz) 4 adet çatalla geldiğinde kusura bakmayın biraz önceki arkadaş çatal istememize kızdı galiba dedik. Bayanda bize künefe 1 kişilik dedi. Biz siparişi verdikten sonra kaç kişi yediğimizin ne önemi var deyince biz ona göre hizmet veriyoruz dedi ve siz bir yerde döner yemeye gittiğinizde 2 kişi mi yiyorsunuz dedi.(özrü kabahatinden büyük) ve aramızda tartışma yaşandı.Künefeyi yemedik onlarda kapılarını suratımıza kapattılar. Buna göre karar verip gidin .
I wish we could comment on a dessert that we could taste, but since we had an argument without the opportunity to eat, I cannot comment in this sense. A little while ago, 4 friends and my friend's child went to Tantunici, right next to the Saraylı künefe. Next to the künefe, our künefe came with a very nice fruit plate in a separate service. Since we all wanted to taste a piece, when we asked for 4 forks, they glared at us and went to bring them. Later, when a lady (we don't know the position) came with 4 forks, we said sorry, I think the previous friend was angry that we asked for forks. The lady told us künefe for 1 person. After we placed the order, he said, "It doesn't matter how many people we eat," he said, "We serve according to that." When you go to a place to eat doner, do you eat 2 people? (His apology is bigger than his fault) and there was an argument between us. Decide accordingly and go.
V
Vuslat Aydoğdu on Google

Tek kelimeyle mükemmel bir yer. Gerek fiyatları gerek lezzetleri kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir işletme. Çalışan çift de çok iyi insanlar çok kibarlar sağolsunlar. Beyrannn efsane kesinlikle denenmeli. Her tatlısı enfes son nokta. Ankarada 1 numara.
Simply the perfect place. It is a business that should definitely be visited and seen, both for its prices and its tastes. The working couple are also very nice people, they are very kind, thank you. Beyrannn legend is definitely a must try. Every dessert is a delicious ending. Number 1 in Ankara.
K
Koray Öztürk on Google

İşletmecileri sıcak ve samimi insanlar. Ellerinden geleni yapıyorlar. Güler yüzlü ve ilgililer. Bağlıca'ya yolunuz düşerse kesin uğrayın eğer uzakta iseniz lezzetleri tatmak için uğramanızı öneririm.Temiz ve künefeleri çok lezzetli yapıyorlar.
The owners are warm and friendly people. They are doing their best. They are friendly and engaging. If you go to Baglica, definitely stop by and if you are far away, I recommend you to stop by to taste the flavors. They make clean and delicious künefes.
F
Fırat S on Google

Beyran çok başarılı. Beyranin yanına getirdikleri aperatifleri de beğendik. Mekan güzel ve temiz keza personel de güleryüzlü ve temizliğe çok önem veriyorlar. Beyrandan sonra künefeyi de denedik o da güzeldi. Mekanın Bağlıcada olması da ayrı bir güzel oldu :)
Beyran is very successful. We also liked the appetizers they brought with Beyra. The place is beautiful and clean, and the staff are also friendly and give great importance to cleanliness. After Beyran, we tried the künefe, it was also good. It was also nice that the place was in Baglica :)
E
Engin Burak YILDIRIM on Google

Çok güler yüzlü bir ekip. Kaliteli hizmet ve Gayet lezzetli.
A very friendly team. Quality service and very tasty.

Write some of your reviews for the company Saraylı Künefe Ankara

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *