Helvacı Ali Ankara Demetevler - İvedik Cd. No:81/D

3.5/5 based on 8 reviews

About Helvacı Ali Ankara Demetevler

Tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en alakalı deneyimi sunmak için web sitemizde çerezler kullanıyoruz. "Kabul Et" seçeneğine tıklayarak, TÜM çerezlerin kullanımına izin vermiş olursunuz.

Contact Helvacı Ali Ankara Demetevler

Address :

İvedik Cd. No:81/D, 06200 Yenimahalle/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +988889
Postal code : 06200
Website : https://www.helvaciali.com/
Categories :
City : Yenimahalle/Ankara

İvedik Cd. No:81/D, 06200 Yenimahalle/Ankara, Turkey
G
Gamze Arslanargun on Google

Yok böyle bir tat tek kelime efsane özellikle dondurmalı tahinli fıstıklı olan ?
There is no such taste, one word is legendary, especially the one with ice cream, tahini and pistachio ?
A
Ayşenur on Google

Oturulacak alan yok ve kaldırım çok kalabalık paket servis almayı tercih ettik. sıcak olması gereken helva biraz soğuktu yine de fena değildi
There is no place to sit and the pavement is very crowded so we preferred to take takeaway. Halvah, which should have been hot, was a little cold, but not bad
M
MURAT KILIÇ on Google

Ad ün yapmış bir kurum. Ben paket aldım. Sade irmik helvası tereyağ tadı çok baskındı bu bazıları tarafından hoş karşılanır şüphesiz. Ancak paketi açınca tabağın yarısı yağ toplamıştı. Bu kadar yağlı üstüne de tatlı bir yiyecek olunca bir de bunu bilmeden tahin ilavesi yapılınca bir daha tercih etmeyeceğim bir ürün oldu. Belki dondurma ile birlikte soğuk irmik ürünleri tercih edilebilir
An institution with a reputation. I bought the package. The butter flavor of the plain semolina halva was very dominant, which is undoubtedly welcomed by some. However, when I opened the package, half of the plate had collected oil. When there is a sweet food on top of this oil, and tahini is added without knowing it, it became a product that I will not prefer again. Maybe cold semolina products can be preferred with ice cream.
D
Dark White on Google

Yazın dondurmalı helva yemek için çok iyi. Cennet çamuru çok iyi. Yolunuz düşerse alın fiyat gramaja göre fazla ama zaten küçük boyu tek başınıza yiyemiyorsunuz ağır bir tatlı.
Very good to eat halva with ice cream in summer. Heaven mud is very good. If you go, get it, the price is high compared to the weight, but you can't eat the small size alone, it's a heavy dessert.
Z
Zehranur Akkaya on Google

Kızılayda yediğimiz helvanın lezzetinden eser yoktu beklemişti çok belliydi. Özellikle helvacı ali helvalarına has akışkanlık yoktu macunlasmisti. Böyle yapacaksanız şube açmayın bence
There was no trace of the taste of the halva we ate in Kızılay, it was obvious that he had waited. Especially, there was no fluidity peculiar to halvacı Ali halvah, it was putty. If you're going to do this, I don't think you should open a branch.
P
Pontiac TRANSAM V8 on Google

İki kaşık ( abartmıyorum bildiğin 2 yemek kaşığı ) irmiğe 50 lira vermek isteyenlerin uğrak mekanı.
It is a frequented place for those who want to spend 50 liras for two spoons (I am not exaggerating, you know, 2 tablespoons) of semolina.
O
Onr K on Google

Cennet çamurlu irmik helva aldım tadı fena değil altındaki dondurma şeker yuvası fiyat performans 2/5. ..22 TL ye 100 gram irmik helvası yemek istiyorsanız buyurun. Bir daha yermiyim ASLA.
I bought heaven muddy semolina halva, the taste is not bad, the ice cream candy slot below is 2/5 in price performance. If you want to eat 100 grams of semolina halva for 22 TL, come here. Would I NEVER eat it again.
L
LOKUM PUSKEVICIUS on Google

a nice sweety dessert if you like milky desserts or ice cream. There are many choices but my favorite is Heaven Mud with ice cream. Prices are a bit high. What is cheap nowadays as well?

Write some of your reviews for the company Helvacı Ali Ankara Demetevler

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *