Cedene Ev Yemekleri - Ziyabey Cd. 40/D

4.4/5 based on 8 reviews

About Cedene Ev Yemekleri

Lokantamız, geleneksel Türk mutfağını tabldot ve alakart olarak sunar.

2007 yılında Balgat'ta zor şartlarda kurulan restoranımız, hem damak tadına hem göze hitap eden, sağlıklı ve hijyenik lezzetler ortaya çıkarmayı amaç edinmiştir.

Contact Cedene Ev Yemekleri

Address :

Ziyabey Cd. 40/D, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9877
Postal code : 06520
Website : https://www.cedenelokantasi.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Ziyabey Cd. 40/D, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Ahmet Faruk Eker on Google

Lezzet çok iyi, keşke bir helal sertifikası da olsa çevremizdeki bu konuda hassasiyeti olan insanları da davet edebiliriz.
The taste is very good, I wish there was a halal certificate, we can invite people around us who are sensitive about this issue.
m
mete hun on Google

Hasta olduğum için canım işkembe veya kelle paça istemişti. Menüde paça ve diğer ev yemekleri vardı. Paça iyi pişmiş kıvamı iyi eti bol ve lezzeti yoğundu sarımsaklı ve limon ekledikten sonra içine birazda ekmek ile kombo yaptım. Gerçekten kıvamı harika idi o hafif yağlı oluyor ya işte orası beni bitirdi. Garson arkadâşa incelediği yerden kopsun hesabı atın ölümü arpadan misali bir kuru ve pilav getir hazır iştahım açılmışken ona da giriştim. Kuru çok iyi pilavda da bir iyi iki kötü tarafı vardı iyisi kar gibi bembeyazdı görüntü on numara lakin tane tane değildi ve yağı ağırdı. Mekanda çalışanlarada pilavla ilgili sıkıntıyı söyledim.Salata taze turşu ve acı biber iyiydi. Burada mezeleri olan bir mekan..Genel ilgi iyi temiz ve ferah..Otopark sorunu var gibi. Çayı tadamadım yorum yok. Fiyatlar normal.. Tavsiye ederim bu mekanı...10/8
Because I was sick, my dear wanted tripe or head trotting. There were trotter and other home cooking on the menu. Trotters have a well cooked consistency, good flesh and flavor.After adding garlic and lemon, I made a combo with a little bit of bread. Really the consistency was great, it is slightly oily, that's where I finished. The waiter friend was looking at the place he was looking at, the death of the horse is like a barley dry and bring rice, and I embarked on it while my appetite was growing. Dry very good rice also had a good and two bad sides, the best was as white as snow, the image was number ten, but it was not grainy and the oil was heavy. I told the staff about the problem with rice, fresh pickles and hot peppers in salad were good. Here is a place with appetizers .. General attention is good, clean and spacious .. There seems to be a parking problem. I could not taste the tea, no comment. Prices are normal .. I recommend this place ... 10/8
H
Halil İbrahim ÖNDER on Google

Erhan abi çok hoş bir insan. Yemekler müthiş lezzetli. Sevgi ile yaptığı belli. Rabbim işinizi rast getirsin
Erhan is a very nice person. The food is terribly delicious. It's clear that he did it with love. God bless your business
a
atilla muratlı on Google

Fabrika yemeği kesinlikle tencerede pişmiyor. Kullanılan yağlar vs rezelet. Muhtemelen bi fabrikadan alıp kendi kutularına koyup 4 katı fiyata satıyorlar.
Factory food is definitely not cooked in a pot. Used oils etc. They probably buy it from a factory and put it in their own boxes and sell it for 4 times the price.
E
EDY On Tour on Google

Sehr gut vor allem endlich ein schönes Restaurant mit normalem Essen wie Suppe und anderen Gerichten. Auf jeden Fall gerne zum weiterempfehlen.
Very good especially finally a nice restaurant with normal food like soup and other dishes. Definitely happy to recommend.
S
Sudeyf Musayev on Google

Taste is amazing, quality is outstanding. like ur mama made it. Price is above avarage.
Z
Zehra Ersahin on Google

Excellent service, otantic yummy food!! Clean, in easy access. Can get busy at lunch time, make sure you call ahead, but it's well worth it. Thanks guys
I
Indranil Choudhury on Google

Slightly upscale, home cooked food in an excellent location. Prices are befittingly appropriate. Service is very warm as well!

Write some of your reviews for the company Cedene Ev Yemekleri

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *