Cannes Waffle - 67. Sk. No:7/C

4.8/5 based on 8 reviews

Contact Cannes Waffle

Address :

67. Sk. No:7/C, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9999
Postal code : 06490
Categories :
City : Çankaya/Ankara

67. Sk. No:7/C, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Ayse Deniz Demirel Kara on Google

Kesinlikle harika mutlaka ama mutlaka denemelisiniz. Ezber bozan bir waffle. Cıtır cıtır kare waflle aşırı basarılı. Sunum cok sık. Hersey taze ve lezzetli dekorasyon harika cok sıcak ve samimi bir ortam.
Absolutely amazing, you must try it. A groundbreaking waffle. Crispy square waffle excels. Presentation too often. Everything is fresh and delicious, the decoration is wonderful, it is a very warm and friendly environment.
s
seda uz on Google

Yorumları okuyarak gittim mekan buz gibi angara burası ya. Waffle da eksik malzemeler vardı menüden farklı geldi. Bu pahalılıkta evde pankek yapar nutella sürer yerim
I went after reading the comments, this place is freezing cold. Waffle also had missing ingredients, it was different from the menu. At this price, I make pancakes at home and eat nutella.
M
Mehmet Halit Ay on Google

Waffle çok lezzetli. Seçeneklerimiz bol yerine göre çok uygun fiyatlı. Güleryüz ve ilgili hizmet, çok teşekkür ederiz şiddetle tavsiye ederim.
Waffles are delicious. Our options are very affordable compared to plenty of places. Friendly and helpful service, thank you very much, I highly recommend it.
c
cihan tanrıöver on Google

Çok güzel küçük bir işletme. Waffle karı harika ne malzemesi isterseniz isteyin koyuyorlar. O çok meşhur caddedeki diğer waffle cılar gibi suratları düşmüyor. İlk açıldığından beri gideriz. İnşallah çok daha iyi yerlere gelirler.
A very nice small business. Waffle snow is great, whatever material you want, they put it. They don't look down like other waffles on that very famous street. We've been going since it first opened. Hopefully they will do much better.
Ö
Özden İşbiliroğlu on Google

İşletmecileri çok güleryüzlü insanlardı. Sıcacık, tatlı ve ufak bir mekan. Çalan klasik müzikleri de çok hoştu. Fiyatları 40-50 lira civarındaydı ve iki kişiye bir waffle yetecek boyuttaydı :)
Owners were very friendly people. It's a cozy, sweet little place. The classical music playing was also very pleasant. Their prices were around 40-50 liras and one waffle was enough for two people :)
H
Hatice Dağ on Google

İlk Waffle'ımı Cannes Waffle da yedim. Daha öncesinde hiç ilgimi çeken bir görüntüsü olmadığından tatma gereksinimi de duymamıştım ama bir şekilde Waffle'ı Cannes Waffle da deneyimlediğimde çok sevdim ve sürekli canım çeker oldu, ayrıca başka yerlerde yemeye de korkar oldum çünkü Waffle ı herkes iyi yapamaz ve paramın boşuna gitmesini de istemiyorum. Zaten başka bir yerde yemeye de ihtiyaç duymuyorum...Bunların yanında dükkanın konumu da çok güzel, bahçelievlerde, oranın ayrı bir atmosferi var. Bir de çalışanların sempatisi, güler yüzü, Cansu Hanım'ın ve Semih Bey'in gerçekten yetenek denilebilecek elbecerisi.. Şimdilerde Cannes Waffle a sık sık gidiyorum ve bundan keyif alıyorum, bence Cannes Waffle bazen gözümüzün önünde olup göremediğimiz şeyler gibi, çok fazla keşfedilmemiş ama keşfedildiğinde, insanların daha önce keşfedemediği için "ah bee" diyebileceği bir yer...
I ate my first Waffle at Cannes Waffle. I never felt the need to taste it because it didn't look interesting before, but somehow when I experienced Waffle in Cannes Waffle, I loved it and I was always craving it, and I was afraid to eat it elsewhere, because not everyone can make Waffles well and I don't want my money to go to waste. I don't need to eat anywhere else anyway... Besides, the location of the shop is also very nice. Bahçelievler has a different atmosphere there. Also, the sympathy and smiling faces of the employees and the skills of Ms. Cansu and Semih, which can be called truly talents. I often go to Cannes Waffle nowadays and enjoy it. A place where, when discovered, people can say "oh bee" because they haven't discovered it before...
Ö
Özgür AKBIYIK on Google

Yaptıkları waffle kokusu büyülü fenerin önüne kadar gelmişti. Filmden önce vaktim olmadığı için burda böyle bir yerin olduğunu öğrenerek filme girmiştim. Film sonrası ilk işim cannes waffle dükkanına uğramak oldu. Kapatmak üzere olmalarına rağmen, gayet kibar bir şekilde ilgilendiler. Kendi waffle'ınızı oluşturabiliyorken, menüden hazır waffle çeşitlerinden de seçmeniz mümkün. Waffle oldukça çıtır ve lezzetliydi. Çikolatası boğmadı. Hazır wafflelar 25 liradan baslıyor. Kendi waffle ınız 30 un üzerinde bir fiyata sahip olabiliyor. Bahçeli büyülü fenerde film izledikten sonra burada oturup keyifle waffleınızı yiyip, sohbet edebilirsiniz.
The smell of the waffles they had made was in front of the magical lantern. Since I didn't have time before the movie, I learned that there is such a place here, so I entered the movie. The first thing I did after the movie was to stop by the cannes waffle shop. Although they were about to close, they took care of it very politely. While you can create your own waffle, you can also choose from ready-made waffles from the menu. Waffles were very crispy and delicious. He didn't choke on the chocolate. Ready-made waffles start from 25 liras. Your own waffle can cost over 30. After watching a movie at the magical lighthouse in the garden, you can sit here and enjoy your waffle and chat.
D
Deniz Çağlar on Google

Perfect waffle place. Really cool owner and staff.

Write some of your reviews for the company Cannes Waffle

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *