Şirezade Künefe

3.9/5 based on 8 reviews

Contact Şirezade Künefe

Address :

Batıkent, Çakırlar, 2416. Cd. No:82, 06370 Ankara, Turkey

Phone : 📞 +97
Categories :
City : Ankara

Batıkent, Çakırlar, 2416. Cd. No:82, 06370 Ankara, Turkey
G
Gürkan BEKMEZ on Google

4 Ağustos 2018 cumartesi günü saat 16:00 civarı gittik, 3 kişilik peynirli künefe söyledik çay ikramı ve meyve ikramı da gayet güzeldi ama künefe tam bir fiyasko 3 kişilik diye getirdikleri tatlı tabağı kadar bir şeydi, yalnış mi siparis aldılar dedim sordum ama 3 kişilik olduğu söylendi.Sözde 3 kişilik peynirli künefeye 50 lira verdik durduk yere...Asıl mühim olan ise eşim midem bulanmasin diye soylememis yedikten sonra görmüş servis yapılan yerde kocaman bir böcek servisi yapan çocuklar tarafından ortadan kaldırılmış girişte nezaket varken temizlik de künefe kadar fiyasko imis. Kesinlikle bir daha kapısının önünden geçmem...
On Saturday, August 4, 2018, we went around 16:00, we ordered cheese künefe for 3 people and the tea offer and fruit offer were also very good, but the künefe was a fiasco like the dessert plate they brought for 3, I asked if they bought the order wrong but We gave 50 lira to the so-called cheese künefe for 3 people ... The most important thing is that my wife did not say that I would not feel nauseous, and the service was served after a huge insect was eliminated by the children at the place where it was served. I will never walk past his door again ...
M
Mehmet Akif ÖZAL on Google

Mükemmel bir yer, temizlik, ortamın nezihliği, aileye uygun ortamı ve fiyatları bir harika personel güleryüzlü sunum gayet başarılı tekrar gelmek istediğim bir mekan.
Perfect location, cleanliness, the nezihlig environment, according to the family atmosphere and friendly staff serving a great price that I want to come again very successful venue.
B
Baki Mese on Google

Ankara'da, kendinizi Gaziantep'te hissettiren bir mekan. Tüm tatlı çeşitleri başarılı. Özellikle kaymaklı katmer fevkalâde. Tatlılarla beraber getirilen ikramlıklar da çok başarılı ve taze hazırlanmış, fıstıklar tam lezzetinde. Demleme çay harmanlamış karşımlarla farklı seçeneklerle birlikte de sunuldu bizlere, çok beğendik.
A place in Ankara that makes you feel like in Gaziantep. All desserts are successful. Especially creamy katmer is superb. The treats brought with the desserts are also very successful and freshly prepared, the peanuts are in full flavor. The brewed tea blended mixes and different options were offered to us, we liked it very much.
C
Canan ÖCALAN on Google

Acildigindan bu yana gelirim. Herkese de tavsiye etmisimdir. Kampanya yaptiklari gun yer bulunamayacak kadar kalabalik oldugunu da bilirim. Garsonlarinin kibarligini da... ama bu taih itibariyle kimseye tavsiye de etmiyorum bir daha da gelmiyorun. Fiyatlari gorunce garson arkadasa sahipleri mi degisti buranin yoksa fiatlari mi diye sordum. Bana verilen cevap 3 tl fark yaptilar. Kardesim ben gelirim kaliteye gore cok da iyi fiyatlari vardi bu kadar degildi gibi bir cumle kurdugumda garson arkadas zeugmayla karistiriyorsunuz heralde gibi ukalaca bir cevap verdi. Bu arada arkadas daha 3 aydir burda calisiyormus cok iyi biliyormus. Daha da kotusu ne eski kalite ne eski saygi nede eski ikram var. Ikramlar geliyor burusmus meyveler ve soguk kavrulmus fistik esligunde. Birda tabi onunuze koyulus seklu var bravo garson seciminiz mukemmel otesi
I've been coming since it was opened. I have recommended it to everyone. I also know that the day they campaign is too crowded to find a place. The kindness of the waiters ... but as of this date, I do not recommend it to anyone, you will not come again. When I saw the prices, I asked the waiter friend whether the owners had changed or the prices of this place. The answer given to me made 3 TL difference. My brother, I come, they have very good prices according to the quality, it is not that much, when I set up with a sentence, the waitress gave a cocky answer as if you are confusing it with zeugma. By the way, the friend knew very well that he has been working here for 3 months. Even worse, there is neither old quality nor old respect nor old treats. Treats are coming, accompanied by crumpled fruits and cold roasted pistachios. And of course, you have the shape of it, bravo, your choice is perfect
D
Doruk Serdar NAR on Google

Künefesi ve diğer tatlıları ve özellikle sunumu çok güzel ancak fiyatları çok pahalı. 2 kişi gidip 40 lira tatlı için hesap ödemek bu devirde biraz lüks. Zaten o yüzden fazla müşteri olmuyor içerde genelde.
Its künefe and other desserts and especially its presentation are very nice, but the prices are very expensive. It is a bit of luxury in this era to go and pay for 40 lira dessert for 2 people. That's why there aren't many customers inside, usually.
S
Seda Yıldız Alpkan on Google

Bu fıstıklı kadayıflı tatlıyı her faninin tatması gerekiyor ? Çalışanları ve ortamı ile çok nezih. Fiyatlar biraz yüksek ama kesinlikle hakediyorlar. Tatlının yanında, meyve cesitleri, süt, çay ve Antep fıstığı da ikram. Ama bırakın Ankara yi, Mersin, Hatay, Diyarbakır ve Antep teki bir çok yerde yiyemezsiniz bu kadar lezzetli tatliyi. Resmen aşk yaşadım bu tatlıyla ?
Every mortal must taste this pistachio kadayıf dessert ? It is very decent with its employees and environment. Prices are a little high, but they definitely deserve it. In addition to dessert, fruit varieties, milk, tea and pistachios are also offered. But let alone Ankara, you cannot eat such a delicious dessert in many places in Mersin, Hatay, Diyarbakır and Antep. I officially had a love with this dessert ?
E
Eray Öğretmen on Google

Mekan temiz ve nezih. Gittiğimizde yogunluk yoktu belki bu nedenle servis hızlıydı. Once siparisimiz alındı. Daha sonra cay ikram edildi. Daha sonra 8 çeşitten oluşan iki kisi icin yeteri miktarda olan meyve ikramlari geldi küçük birer bardak süt ile birlikte kunefe servis edildi. Künefe lezzeti baska yerlerde tattigim kadar degildi. Standart geldi bana. Mekan güzel cok şık ama yan tarafta bulunan bardan gelen canlı müzik sesi tüm ambiyansi etkiliyor maalesef. Çok fazla oturamadik, tatlıyı yiyip kalktık. İki kisilik peynirli kunefe için 32tl odedik.
The place is clean and decent. When we went there was no busy, maybe that's why the service was fast. Our first order has been taken. Then tea was served. Later, a sufficient amount of fruit for two people, consisting of 8 different varieties, came and kunefe was served with a small glass of milk. The taste of künefe was not as good as I have tasted elsewhere. Standard came to me. The place is beautiful, very stylish, but unfortunately, the sound of live music from the bar next door affects the whole ambiance. We couldn't sit too long, we ate the dessert and got up. We paid 32 TL for a cheese kunefe for two.
F
Fatih YILMAZ on Google

Lezzeti mükemmel
Taste is excellent

Write some of your reviews for the company Şirezade Künefe

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *