Faruk Güllüoğlu Baklava | Ankara - Emek Şubesi - Bişkek Cd. 135/A

4.6/5 based on 8 reviews

Faruk Güllüoğlu Baklava Online Satış Sitesi - Aynı Gün Teslim - Farukgulluoglu.com.tr

Baklava, sütlü tatlı, şerbetli tatlı, pasta, kuruyemiş ve diğer ürünler İstanbul içi aynı gün teslimat ile Faruk Güllüoğlu'nda!

About Faruk Güllüoğlu Baklava | Ankara - Emek Şubesi

Hakkımızda

HAKKIMIZDA

 Bir marka, bir firma ismi olmaktan öte adı baklava ile özdeş Güllüoğlu 1871 yılından bugüne 5 kuşaktır baklavacılık ile uğraşan Gaziantepli bir ailenin ismidir. 1871 yılında büyük dede Güllü Çelebi, Hac yolundaki Halep’te gördüğü bu işi yapmaya karar vermiştir. Aklında orada öğrendiği muhteşem tatlıyı kendi topraklarında yeni baştan yapmak vardı. O güne kadar baklava, Osmanlı sarayında yenilen ancak bunun için farklı vilayetlerden özel usta getirtilip yapılan ve saray dışına çıkmayan, halkın bilmediği bir tatlıyken onu ilk defa halkla buluşturan Güllü Çelebi’dir.

Güllü Çelebi, 40 kat incecik açtığı hamurları mis gibi tereyağı ve şerbetle birleştirdi, Antep fıstığı ile bezedi. Harran Ovası’nın buğdayı ile tül gibi ince kat kat hamuru, dünyaca ünlü Antep fıstığı, saf Urfa tereyağı ve kıvamlı şerbetiyle altın renkli lezzet hazinesi baklava işte böyle doğdu. Baklava, tatlı yiyip tatlı konuşan bir milletin en değerli tatlısını üreten Güllüoğlu ailesinin Türk mutfağına bir armağanı oldu.

Ailenin bu işe gönül vermesiyle birlikte baklavacılık kuşaktan kuşağa aktarılmaya başlamıştır. Güllü Çelebi torunlarından olan 4. kuşak temsilcisi Mustafa Güllü bu tatlının sadece Gaziantep ve civar illerde olmasından ziyade İstanbul’a da açılması gerektiğine karar vermiştir. Aldığı bu karar ile 1949 yılında İstanbul’a gelmiş ve baklavayı önce buraya sonra dünyaya tanıtma amacı ile adımlarını atmaya başlamıştır.

Güllüoğlu markasını perakende sektörüne sokan Mustafa Güllü’nün izini takip eden aile fertleri 140 yılı aşkın süredir babadan oğula aktarılan bilgi, deneyim, işe duyulan saygı ve titizlikle devraldığı baklavacılık işini halen devam ettirmektedir. Asırlık Güllüoğlu deneyimi ve geleneksel değerleriyle üretilen ürünlerimizi tüm Türkiye ve sınırlarımız ötesine taşımak vizyonuyla, müşterilerimizin ürünlerimizi tüketmek istedikleri her yerde ulaşılabilir olmak ve ilk tercihleri haline gelmek misyonuyla markamız her geçen gün güçlenerek büyümekte ve İstanbul’da 43 Türkiye genelinde ise 84 şubeye ulaşarak geleceğe doğru emin adımlarla yürümeye devam etmektedir.

 

KİLOMETRE TAŞLARIMIZ

1871
Güllü Çelebi tarafından ilk baklava üretimi Gaziantep’te gerçekleştirilmiştir.

1949
Güllü Çelebi’nin torunlarından Mustafa Güllü, bu nadide tatlıyı, önce İstanbul’a sonra tüm dünyaya tanıtma azmiyle 1949 yılında İstanbul’da ilk dükkanı açtı.

1993
Güllüoğlu baklavalarına gelen yoğun talep üzerine Güllüoğlu markası yurtdışına taşınmış, ilk imalat ve satış yerini Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açmıştır. Böylelikle Güllüoğlu’nda nesillerdir devam eden baklava geleneği gerçek bir lezzet imparatorluğuna dönüştü. Güllüoğlu bugün, geleneksel baklava ve çeşitlerini en iyi lezzet ve kalitede sunan köklerine bağlı ancak bir o kadar da çağdaş bir marka.

1994
İstanbul’da Karaköy sonrası ilk tesis Bakırköy’de kurmuştur.

2000
Tescil işlemleri sonrası Türk Patent Enstitüsü tarafından resmen marka tescili yapılmıştır.

2001
Pazarlama ve satış ağını gittikçe büyüten markamız, çalışmalarını 6.000 m² kapalı alana sahip olan, modern ve hijyenik koşullar altında üretim yapan Merter’deki tesislerine taşımıştır.

2005
Superbrands (en iyi marka) ödülüne layık görülmüştür.

2006
Yıllardır vitrinlerinde bulundurduğu ürünlerin haricinde kardeş ürünler de denilebilecek lezzetlerin de üretimine başlayan firmamız; helva, reçel ve lokum grubu ürünlerini Lalin markası altında piyasaya sunmuştur.

2009
Yurtdışındaki faaliyetlerine kesintisiz olarak devam eden firmamız; Başta Avrupa, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Ukrayna ve ABD olmak üzere 30 ülkeye baklava ve Lalin Grubu ürünleri ihraç etmektedir.

2010
Mart ayında mağazacılık konseptini dünya trendlerine göre değiştirerek yeni yüzü ve yeni mağazacılık markalarımızla değerli müşterilerimize hizmet vermeye başlamıştır.

2012
Franchise sistemine girerek büyüme yoluna gitmiştir. Dünya trendlerine uygun hareket ederek kurdukları baklavacılık konseptinin dışında; Cafe&Restaurant konseptini de kapsayacak 4 tipte franchise vermeye başlamıştır. Superbrands (en iyi marka) ödülüne layık görülmüştür.

2014
Türkiye’de 9’u kendi mağazası ve 43’ü franchise olmak üzere toplam 52 mağazalık büyüklüğe erişmiştir. Superbrands (en iyi marka) ödülüne layık görülmüştür.

2016
Türkiye'de kendi mağazaları dışında 50'yi aşkın franchise mağazası bulunmaktadır. Yurtdışı hedefi öncelikle faaliyet gösterdiği Azerbaycan ve Kıbrıs'taki operasyonlarını, sonrasında ise Avrupa ve Ortadoğu'dan gelen talepler doğrultusunda "Yurt dışı Master Franchise Sistemi" ile devam etmektir. Mart ayında Kıbrıs Lefkoşa'daki mağazasını da hizmete açarak yurtdışı büyümesine devam etmiştir.

2018
Büyükçekmece Güzelce’de 6 bin 500 metrekarelik alana kurulu yeni üretim tesisi açılmış. 71 mağazaya ulaşılmıştır.

2021
Pandemi dönemini verimli geçirerek yurt içi toplam mağaza sayımız 100'ü aşmıştır.

 

 

 

Contact Faruk Güllüoğlu Baklava | Ankara - Emek Şubesi

Address :

Bişkek Cd. 135/A, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06490
Website : https://www.farukgulluoglu.com.tr/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Bişkek Cd. 135/A, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
Ç
Çilem Aksu on Google

Tatlıları enfes, özellikle soğuk baklavası ve cevizli tahinli baklavasını çok seviyoruz. Çocuklarım çikolata kaplı baklavasına bayılıyorlar. Sahibi de çalışanları da çok ilgililer. Defalarca gittik ve vazgeçilmez mekanımız oldu.
We love their delicious desserts, especially their cold baklava and walnut and tahini baklava. My kids love their chocolate covered baklava. Owner and staff are very caring. We went many times and it became our indispensable place.
M
Mehmet Ali Sevim on Google

Bu şubenin özelinde konuşuyorum. Verdiğimiz paraya değmediğini düşündüğümüz baklavacı. Çalışanlar güleryüzlü, fakat yediğimiz fıstıklı baklava başarısızdı. Belki bugüne özel bir durumdu ama direk iyi pişmemiş yufka hamurunun içine gömülmüş fıstık yedik. Baklavada tek hoşumuza giden şeker oranı oldu.
I'm talking about this branch. The baklava we thought was not worth the money we paid. The employees are smiling, but the pistachio baklava we ate was unsuccessful. Maybe it was a special occasion for today, but we ate peanuts embedded in undercooked phyllo dough. The only thing we liked about baklava was the sugar content.
f
fatih gurbuz on Google

Tatlıları taze ve lezzetli. Özellikle fıstıklı tatlılarda tereyağın tadını fazlasıyla alabiliyorsunuz. Ankarada ün yapmış bazıları gibi bayat ürün satmıyorlar. Ayrıca çalışanları müşterileri güler yüzle ve ikramlarla karşılıyor. Herşeye iki kat zam geldiği bu zamanda fiyatlar da gayet normal.
Their desserts are fresh and delicious. You can enjoy the taste of butter especially in pistachio desserts. They don't sell stale products like some famous people in Ankara. In addition, its employees greet customers with a smiling face and treats. Prices are quite normal at this time when everything is doubled.
H
Hilal ÜNSAL on Google

Çok sevgili bir arkadaşım ile eşinin yeni açtığı bir işletme burası. Ben ürünleri çok beğendim, taptaze ve lezzetli. Özellikle, katmer ile soğuk baklavaya bayıldım. Ayrıca, ürünlerin şeker miktarı da tam kıvamında, ne çok şekerli ne az. Ortam da çok hoş, tertemiz, pırıl pırıl ve yepyeni güzel bir işletme. Yolları açık olsun.
This is a newly opened business by a dear friend and his wife. I like the products very much, they are fresh and delicious. I especially loved the cold baklava with katmer. In addition, the amount of sugar in the products is just right, neither too sugary nor too little. The environment is also very pleasant, clean, sparkling and a beautiful brand new establishment. May the roads be open.
O
O on Google

Çalışanlar çok ilgili ve aynı baklavalar gibi gerçekten çok tatlılar, çay ikramları da insanı memnun ediyor. Baklavalarda glikoz-fruktoz şurubu yok fiyatlar da ona göre. Tek tasvip etmediğim nokta tatlıların, tatlı kabıyla birlikte satılması bir nevi tatlıyı da satın alıyorsunuz.
The employees are very interested and just like the baklavas, they are really sweet, and the tea offerings are also pleasing. There is no glucose-fructose syrup in baklava, and prices are accordingly. The only point that I do not approve of is that the desserts are sold with the dessert container, you are also buying a kind of dessert.
A
Aytug Goksu on Google

Önceki akşam aldığım baklava hem hamur çıktı hem de içinde çok az fıstık var. Üstelik kilosu 250 TL!
S
Sevket Kocak on Google

İşim gereği çok gezen biriyim,hatta bazı zamanlar bir günde birkaç şehir değiştirmem gerekiyor.Her yerde bu mekan gibi hijyenik ve tertipli yerler bulmak zor oluyor.Ürünlerin kalitesi,lezzeti,tazeliği vs gibi sayabileceğim çok şey var.Ekstra olarak personelin güler yüzü,insanlarla ikili diyaloğu mükemmel,Yani kısacası herkese önemle tavsiye ediyorum.Şimdiden afiyet olsun.
I am a person who travels a lot due to my job, and sometimes I have to change a few cities in a day. It is difficult to find hygienic and tidy places like this place everywhere. There are many things I can count such as the quality, taste, freshness of the products. As an extra, the smiling face of the staff, couple with people. his dialogue is excellent, so in short, I highly recommend it to everyone. Enjoy your meal in advance.
H
Harry Weinz on Google

the best desserts of the planet! You should try midye baklava and Turkish tea here

Write some of your reviews for the company Faruk Güllüoğlu Baklava | Ankara - Emek Şubesi

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *