Pilavcı Bey - Barış Manço Cd. No:23

4.2/5 based on 8 reviews

Contact Pilavcı Bey

Address :

Barış Manço Cd. No:23, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9888
Postal code : 06520
Website : https://instagram.com/pilavcibeyi%3Futm_medium%3Dcopy_link
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Barış Manço Cd. No:23, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
İ
İbrahim TUFAN on Google

Mekan güzel çalışanlar güler yüzlü aman aman bi menü yok fakat yemekler gayet iyi. Nohut pilav tavuk turşu salata kombinini aldım tavsiye edilir. Bir de fiyatlar bir tık pahalı ama işletmelik bir durum yok malesef ülkenin hali ortada. Kısacası memnun kaldım gidebilirsiniz.
The place is nice, the employees are smiling, there is no menu, but the food is very good. I bought the chickpea rice chicken pickle salad combination, it is recommended. Also, the prices are a bit expensive, but there is no business situation, unfortunately, the state of the country is obvious. In short, I am satisfied, you can go.
S
Selen Ünal on Google

Porsiyonları fiyatlarına göre küçük normal bir tavuk pilav 30 lira büyütmek istersek fiyatı 40 liraya çıkıyor kavurmalı olanlar daha pahalı küçük bir tabağa değmez ancak lezzet ve mekan güzeldi
The portions are small compared to the price, if we want to increase the price of a normal chicken and rice by 30 liras, the price goes up to 40 liras.
o
okan oral on Google

Lezzet daha iyi olabilirdi. Yediğim tavuk pilavlar arasında sırasının üstlerde olduğunu belirtemeyeceğim. (Belirtilenler şahsi düşünce olup tavsiye niteliği taşımamaktadır.)
Taste could have been better. I cannot say that it is at the top of the chicken pilafs I ate. (The statements are personal opinions and do not constitute a recommendation.)
F
Fatih Oruç on Google

Self servis. İlgi-alaka gayet güzel. Tavuklu pilav, ispir fasulye+pilav, kavurma+pilav yada hepsinden karışık yiyebilirsiniz. Salata ve biber-salatalık turşusu ile plastik tabakta servis ediliyor. Fiyatlar 28 TL den başlıyor. Tatlı reyonu da var. Güzel mekan.
Self-service. Interest is pretty good. You can eat chicken rice, bean + rice, roasting + rice or a mix of all of them. It is served on a plastic plate with salad and pickled peppers and cucumbers. Prices start from 28 TL. There is also a dessert section. Beautiful place.
F
Fatma betül on Google

Pilavıcı ama pilavı aman aman değildi bence, mekan hoş, tezgahta duran abi güler yüzlü. Sosları aşırı güzel ketçap mayonez chili sos bi de bir sos daha var. Hepsinin tadı gerçekten çok çok güzel kendileri yapıyor olabilirler. Bıyıklı ve dudaklı maskeleri var en güzel yanı da o. Tavsiye ederim.
I think it was a rice dish, but the rice was not very good, the place is nice, the brother standing at the counter is smiling. The sauces are very good, ketchup mayonnaise, chili sauce, and there is another sauce. They may all taste really, really good. They have masks with mustaches and lips, and that's the best part. I advise.
A
Alican Yigit on Google

Instagram reklamlarinda gorup gittigim ve piyasanin cok altinda bir kalitede 2-3 kasik pilav yedigim yer.
It's the place I saw in Instagram ads and went and ate 2-3 spoons of rice in a quality way below the market.
M
Mehmet Aydoğdu on Google

Çok temiz ve müşterisine önem veren bir işletme. Pilavı, tavuğu ve kavurması çok lezzetli gerçekten. Porsiyonları doyurucu ve fiyatları bu kalitesi için makul. Hem yemeklerin malzemeleri, hem de pakette ve yerinde serviste kullandıkları ürünler çok kaliteli. Pilavı hem tavuklu hem kavurmalı alabiliyorsunuz. Yanında salata ve turşu ile servis ediliyor. Gidip yiyebileceğiniz gibi eve de sipariş verebiliyorsunuz. Pandemi kurallarına çok dikkat edildiği için gönül rahatlığı ile mekana da gidebilirsiniz. Özellikle yenilenen dekorları ile de çok ferah olmuş içerisi. Mutlaka gidip denemelisiniz.
A very clean and customer care business. Its rice, chicken and roast are really delicious. The portions are hearty and the prices are reasonable for this quality. Both the ingredients of the meals and the products they use in the package and on-site service are of very high quality. You can buy the pilaf with both chicken and roasted chicken. It is served with salad and pickles on the side. You can go and eat, or you can order at home. You can also go to the place with peace of mind, as the pandemic rules are very careful. Especially with its renewed decorations, it is very spacious inside. You should definitely go and try it.
A
Abdullah Burak Saltan on Google

Extremely delicious and clean restaurant ???

Write some of your reviews for the company Pilavcı Bey

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *