Benelux Chocolate - Reşit Galip Cd. No:38/A

4.6/5 based on 8 reviews

About Benelux Chocolate

Çikolatacı

Oran Mah. Turan Güneş Blv. Panora Avm Apt. No: 182 / 93 (Turan Güneş Bulvarı.)

Contact Benelux Chocolate

Address :

Reşit Galip Cd. No:38/A, 06700 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +999
Postal code : 06700
Website : http://www.beneluxchocolate.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Reşit Galip Cd. No:38/A, 06700 Çankaya/Ankara, Turkey
U
Ufuk Akkaya on Google

yuksek beklentilerle ugradigimiz bir yer; guzel bir kac urunleri var; denemek amacli tavsiye ederim, ancak kesinlikle kalici musterisi olunacak bir yer degil. Servis kalitesini begenmedim, urun cesitliligi yetersiz, temiz - hijyenik uretimi yok, gozumun onunde cikolata teknesine portakal kabuklarini ciplak elle daldira daldira urun hazirlamaktaydi? bir eldiven kullansan? saclarina bir galos taksan? urunleri doldurdugun kutunun yetersizligi? Benelux cikolatasi markasiyla, kalitesiz urun ve hizmet satilmakta... tavsiye etmiyoruz...
A place that we overcome with high expectations; they have a nice few products; I would recommend to try, but it is definitely not a place to stay. I did not like the quality of service, the product variety was insufficient, it did not have clean - hygienic production, so my eye was preparing a dip in the chocolate tray by dipping the orange peels by hand. if you wear a glove? a galos on your metal sheets? Insufficiency of the box you filled the products? Under the Benelux chocolate brand, quality products and services are sold ... we do not recommend ...
c
c A on Google

gitmeden arayıp çikolata çeşitlerinin sormak lazım... cok müşterisi olan butik bir dükkan gittiğinizde çeşitli ürünlerini bulamayabilirsiniz.
you need to call and ask about the chocolate varieties before you go ... When you go to a boutique shop with many customers, you may not find various products.
E
Emrah Can on Google

Butik çikolatacı. Kullanılan malzemenin tamamı yurtdışından geliyormuş. Belçika ekolü. Fiyatlari da ona göre. Yapılırken izleme fırsatım olmadı ama bir kaç çeşitin tadımını yaptım. Hepsini çok beğendim. İmalathane aslında vitrinin hemen arkasındaki mermer tezgah. İsterseniz çikolatanızı yanında bir içecekle yiyebileceğiniz tarzda döşenmiş keyifli bir mekan. Cadde üstü ama öyle yoldan gecenin değil de bilenin gidecegi bir lokasyonda. Denemenizi tavsiye ederim.
Boutique chocolatier. All of the materials used came from abroad. Belgian school. The prices are accordingly. I did not have the opportunity to watch it while it was being made, but I tasted a few varieties. I liked them all very much. The workshop is actually the marble counter just behind the showcase. It is a pleasant place furnished in a style where you can have your chocolate with a drink if you want. It is on a street, but it is in a location where the knowing will go, not the night. I recommend you to try.
N
Necati Tuncay on Google

Çok güzel nefis çikolata imalatı yapılıyor
Very delicious chocolate is produced
B
Burak Tatar on Google

Avrupa standartlarının üzerinde, hatta Belçika'daki çoğu butik çikolatacıdan da daha kaliteli artisian çikolataları olan bir mekan. Kruvasanını ve pralinlerini özellikle öneririm. Kahvelerini de şiddetle tavsiye ederim.
A place with high quality artisian chocolates above European standards, even better than most boutique chocolatiers in Belgium. I especially recommend their croissant and pralines. I also highly recommend their coffees.
Y
Yusuf Emre Koroglu on Google

Portakal kabuklu çikolatalari mükemmel. Belçika çikolatasi kullanarak yapıyorlar çikolatalarıni hem kaliteli hem sağlıklı...
The orange peel chocolates are excellent. They make their chocolates using Belgian chocolate, which is both high quality and healthy...
g
gastroservet on Google

Ankara'da butik (küçük çaplı veya az miktarda ve daha özenli) çikolata üretimi yapan ve bu işin hakkını veren mekanlardan birisi. Aslında denediklerim arasında en lezzetlisi. Aromalar dengeli, aroma ve çikolata türü seçimleri doğru. Dolgulara aroma vermek için esans kullanmıyorlar. Mekan çok hoş dekore edilmiş, ferah, rahat ve temiz. Dilerseniz birkaç çikolata ve kahve alıp keyfinize bakabilirsiniz. Denemenizi tavsiye ederim.
It is one of the venues in Ankara that produces boutique (small or small quantities and more elaborate) chocolate and does it justice. Actually, it's the most delicious one I've tried. Flavors are balanced, aroma and chocolate type selections are correct. They do not use essences to add flavor to the fillings. The place is very pleasantly decorated, spacious, comfortable and clean. If you wish, you can buy some chocolate and coffee and enjoy yourself. I recommend you to try.
B
Behiza Bilgen Benli on Google

Great chocolates! I've ordered it for the first time for new year gifts and now I'm planning to order again. from taste to customer service everything is excellent. Just like the chocolates from this BeNeLux region.

Write some of your reviews for the company Benelux Chocolate

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *