Çorbacı Hasan Usta (Balgat) - Ceyhun Atuf Kansu Cd. No.73

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Çorbacı Hasan Usta (Balgat)

Address :

Ceyhun Atuf Kansu Cd. No.73, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +988
Postal code : 06490
Website : http://corbacihasan.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Ceyhun Atuf Kansu Cd. No.73, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
H
Hayattan Anlar on Google

Her şey güzel düşünülmüş. Karnınızı doyururken, keyifli zaman geçirmeniz mümkün. Salata sunumları sıra dışı. Yemek sunumları da gayet özgün ve yaratıcı. Lezzet konusunda da iddialılar fakat ben, o tek yıldızı, bu konuda eksik bırakıyorum. Mekanda işkembe, mercimek ve Adana yemiş biri olarak konuşuyorum. Güzel mekan ama. Her türlü gelinir. Özellikle misafir ağırlamak için her zaman tercih edilebilir.
Everything is well thought out. It is possible to have a pleasant time while filling your stomach. Salad presentations are extraordinary. The food presentations are also very original and creative. They are also assertive about taste, but I am missing that one star in this regard. I speak as someone who has eaten tripe, lentils and Adana in the venue. Nice place though. All kinds are welcome. It can always be preferred especially for hosting guests.
B
Berat Mustafa Atabey on Google

Gördüğüm en hızlı paket servis, eve gelince çorbanın soğumasını beklediğim şaşırtıcı bir servis kalitesi var. Yemekler her zaman leziz.
The fastest takeaway I've ever seen, there is a surprising quality of service I wait for the soup to cool when I get home. Food is always delicious.
S
Serkan Sunal on Google

Muhteşem Lezzet. Hem yeşillik hemde Meşhur Mercimek çorbasını denemeden Ankara'dan geçmeyin derim.
Fabulous Taste. I would say don't pass by Ankara without trying both the greens and the famous Lentil soup.
P
PINAR KAMAR on Google

Her şey çok güzeldi. İşkembesi çok hafif. Hiç işkembe sevmeyen biri bile çok rahat yiyebilir. Yeşilliği bol ve tazeydi :)
Everything was perfect. The tread is very light. Even someone who does not like tripe can eat it very easily. The greens were plentiful and fresh :)
Y
Yasin Özkan on Google

Öncelikle bu mekan gerçekten meşhur olmayı hak ediyor. Birçok ünlü isim buraya gelmiş ve fotoğrafları var. Hayatımda yediğim en iyi kelle paça çorbasıydı. Tadı her şeyiyle on numaraydı. Sarı renkli hafif kızartılmış ekmek de bu mekanın orjinalliğine orijinallik katmış. Servislerinde taze sebze vardı. Hem iyi yıkanmıştı hem de tazeydi. Tatlı olarak sütlaç yedik. Eğer şekerli seviyorsanız tavsiye etmem. Sütlaç şekerli değildi. Şekeri azdı ama tadı güzeldi. Ben memnun kaldım. Bu tür mekanlar genelde ağır kokar ama burada öyle bir şey yoktu. Hem temizdi hem de özenliydi. Siparişi verdikten beş dakika sonra her şey hazırdı. Neredeyse hiç beklemedik. 3 kelle paça çorbası için 117 TL ödedik. Fiyat performans açısından ideal bir ücret. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka gitmelisiniz.
First of all, this place really deserves to be famous. Many famous names have come here and have their photos. It was the best head trotter soup I've ever eaten in my life. The taste was ten in everything. Lightly toasted yellow bread adds originality to the originality of this place. They had fresh vegetables on their service. It was well washed and fresh. We ate rice pudding for dessert. If you like sugar, I wouldn't recommend it. The rice pudding was not sugary. It was low in sugar but tasted good. I was satisfied. Such places usually smell heavy, but there was no such thing here. He was clean and attentive. Five minutes after placing the order, everything was ready. We hardly waited. We paid 117 TL for 3 head trotter soup. It is an ideal price in terms of performance. I would definitely recommend. You should definitely go.
A
Abdulrahman Abdulmunem on Google

Very good and delicious Turkish cuisine
T
Tos Click on Google

It’s TOP paça which I tested in Turkey! I’ll return in u restaurant again, again and again:)
K
K J on Google

The best Çorba in Turkey

Write some of your reviews for the company Çorbacı Hasan Usta (Balgat)

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *