Çorbacı Hasan Usta Tunus-Bestekar (ÇHU) - Tunus Cd.

4.2/5 based on 8 reviews

Contact Çorbacı Hasan Usta Tunus-Bestekar (ÇHU)

Address :

No:65, Tunus Cd., 06680 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +97
Postal code : 06680
Categories :
City : Çankaya/Ankara

No:65, Tunus Cd., 06680 Çankaya/Ankara, Turkey
B
Busra on Google

çöp şiş, tavuk şiş ve ızgara köfte söyledik. 3 kişiydik ve asla doymadık. hayatımda bu kadar az porsiyon görmedim. ne meze ne bi şey. inanamadık gerçekten. köfteyi acılı istedik acı yoktu bile. karnımız şişmedi yani bu kadar siparişe doyulmaz mı? bir daha asla tercih etmeyeceğim. verdiğimiz para tam anlamıyla çöptü.
We ordered shish shish, chicken shish and grilled meatballs. We were 3 people and we were never satisfied. I have never seen so few servings in my life. no appetizers or anything. We really couldn't believe it. We wanted the meatballs with spicy, but there was no bitterness. Our stomachs are not swollen, so you can't get enough of this order? I will never choose again. The money we paid was complete garbage.
C
Ceyhun Kutay A. on Google

Yemek oncesi masaya gelen ve masa ustune birakilan yesilliklerle deneyimlemeye basladiginiz yemek zevki ,sonrasinda tercih edeceginiz corbalar ile sekillenmekte ,(mercimek corbalari tahta kasikla servis ediliyor) .Corba haric birden fazla kebap turunude tercih edebilirsiniz. Mekanin duvarlarinda isletmeyi tercih eden unlu bir cok kisininde fotograflariyla suslenmis durumda.
The taste of food, which you start to experience with the greenery that comes to the table before the meal and is left on the table, is shaped by the soups you prefer afterward, (lentil soups are served with a wooden spoon). Many famous people who prefer to operate on the walls of the place are decorated with their photographs.
A
Ahmet Akdoğan on Google

Tamamen tesadüfen ziyaret ettim mekanı. Kapıda karşılama çok güzeldi. Öğle saati olmasına rağmen yoğunluğa aldırmadan masamıza kadar buyur ettiler. Çalışanları menüye fazlasıyla hakim, sanırım ismi Ertan Bey'di. Çorbanın nasıl yapıldığından nasıl servis edileceğine kadar detaylıca ve heyecanla anlattı. Sunum ayrıca çok güzeldi. Masanın üzerine "serpilen" yeşillikler ile beraber servis yapıldı. Neredeyse hiç beklemedim. Tadından bahsetmeyeceğim bile, fevkalade idi. Sonrasında servis edilen kebap yine harikaydı. Fiyatlar ortalama, ucuz değil ama çok pahalı da değil. Fiyat performans açısından ideal. En sonunda kapıdan uğurlarken bile güleryüzleri hiç eksilmedi. Kısaca 1 Karşılama 5 2 Ortam 5 3 Çalışanların tavrı 5 4 Servis 5 5 Lezzet 5 6 Hız 5 7 Fiyat 4
I visited the place completely by accident. The welcome at the door was very nice. Even though it was lunch time, they welcomed us to our table regardless of the busyness. His employees have a great command of the menu, I think his name was Ertan Bey. He explained in detail and excitedly how the soup was made and how it would be served. The presentation was also very nice. It was served with greens "sprinkled" on the table. I hardly expected any. I won't even mention the taste, it was fantastic. The kebab served afterward was still great. Prices are average, not cheap but not too expensive either. Ideal for price performance. Even when they finally said goodbye through the door, their smiles never diminished. Briefly 1 Welcome 5 2 Environment 5 3 Attitudes of employees 5 4 Service 5 5 Flavor 5 6 Speed ​​5 7 Price 4
F
Fatih Oruç on Google

Kızarmış ekmek ve mevsim yeşillikleriyle servis edilen işkembe, kelle-paça, beyran, şefin çorbası gibi çorba seçenekleri ve çorba içmem diyenler için adana kebap, içli köfte vb. Yiyebileceğiniz güzel bir mekan.
Soup options such as tripe, kelle-paça, beyran, chef's soup served with fried bread and seasonal greens, and adana kebab, stuffed meatballs, etc. for those who don't want to drink soup. A nice place to eat.
S
Sami Onur Zaim on Google

Cana yakinlar, corbalari güzel, sahane. Corbayi icin, tavuk da soyledim ve cok geldi bana, ekmegi yemem lazimdi. Yeşillik de getirdiler. Cay ikrami Icin tesekkurler. Fiyat cevreye gore cok makul.
They are friendly, their soups are good, the dish is delicious. For the soup, I also ordered chicken and it was too much for me, I had to eat the bread. They also brought greens. Thanks for the tea treat. The price is very reasonable according to the environment.
A
Aydın ARSLAN on Google

Meşhur çorbası ve sunum şekli ile Tunus caddesinde denenmesi gerekli bir lezzet. Ekmeklerin kızarmış olarak sunumu ayrı bir tat katıyor çorbaya köşe başı konumu ile de ayrı bir kolaylık sağlanmış sirdan, mumbar ile içli köftesi için çok gecikmemek lazim..
With its famous soup and presentation style, it is a flavor that must be tried in Tunisia. The toasted presentation of the bread adds a distinct flavor to the soup. It should not be too late for the sirdan, mumbar and stuffed meatballs, which are also facilitated by their corner position.
A
Andrew Brinley on Google

Great service and good food. Both their soups and their grilled meats were delicious and their vegetable presentation was fun too. Good place for a late night soup.
R
Ridake on Google

Amazing soup and greens. Desserts are must try! Haven't had a chance to post because we were impatient and hungry ?

Write some of your reviews for the company Çorbacı Hasan Usta Tunus-Bestekar (ÇHU)

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *