Meşhur Van Kahvaltısı - Rabindranath Tagore Cd. No:40 06550

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Meşhur Van Kahvaltısı

Address :

Rabindranath Tagore Cd. No:40 06550, 06550 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +999
Postal code : 06550
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Rabindranath Tagore Cd. No:40 06550, 06550 Çankaya/Ankara, Turkey
B
Burhan ZIRHLIOĞLU on Google

Her zaman gidilebilecek nezih bir yer çalışanlar güler yüzlü ve kibar ürünler kaliteli temiz hijyenik bir ortamda kahvaltınıxı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz?
A decent place where you can always go, employees are friendly and polite, products are quality, you can have breakfast with peace of mind in a clean and hygienic environment?
Z
Zeynep Göktürk on Google

Lezzetli bir kahvaltı yapalım hem gözümüze hem midemize hitap etsin diyorsanız burası tam size göre mutlaka gelmeli ve görmelisiniz. Şiddetle tavsiye ederim.
If you want to have a delicious breakfast that appeals to both our eyes and our stomach, this is the place for you, you should definitely come and see it. I strongly recommend.
M
Mehmet PEKER on Google

Buraya daha önce yorum yaptım, yine yapayım. Mekan lüks değil ama ortalamanın üstünde. Otantik bir mekan. Ulaşım sorunu yok. Park sorunu yok. Ürünleri bol, kaliteli, lezzetli ve bol. En takdir ettiğimiz konu ise ilgi ve hizmet. Sofrada bir eksiklik bırakmıyorlar. Gözleri masanızda, bir eksiklik var mı takipteler. Ama rahatsız edici değil.... Neredeyse her hafta uğruyoruz. Tavsiye ederiz.
I commented here before, I'll do it again. The place is not luxurious but above average. An authentic place. No transportation problem. No parking problem. Their products are plentiful, high quality, delicious and plentiful. What we appreciate most is attention and service. They do not leave a shortage on the table. Their eyes are on your table, they are following if there is a deficiency. But it's not bothersome.... We come by almost every week. We recommend.
c
cem peker on Google

Sakin, huzurlu bir kahvaltı mekanı. Gittiğimizde ortam ferahtı kalabalık değildi. İki katlı ve güzel döşenmiş. Otopark sıkıntısı yaşamazsınız, yakınlarda aracı park edebileceğiniz epey yer mevcut. Personel ilgili alakalı kendilerine teşekkür ediyorum. Kahvaltıya gelecek olursak biz 2 kişilik kahvaltı söyledik, kahvaltı makul ancak gerçekten doyurucu değil. Kesinlikle israf olmayacak derecede diyebilirim ki masada en ufak bir yiyecek bırakmadık ? Eğer aç gidiyorsanız ekstra şeyler söylemeniz gerekebilir. Peynir çeşitlerine örme peynir eklenebilir. Porsiyonlar bir tık arttırılabilir.
A quiet, peaceful breakfast place. When we went, the environment was spacious and not crowded. It has two floors and is beautifully furnished. You will not have a problem with parking, there are quite a few places to park your car nearby. I would like to thank them for their respective staff. As for the breakfast, we said breakfast for 2 people, the breakfast is reasonable but not really satisfying. I can definitely say that it will not be wasted, we did not leave the slightest food on the table ? If you are going hungry, you may need to say extra things. Knitted cheese can be added to cheese varieties. Portions can be increased a little.
m
mine sarkisyan on Google

Van da da kahvaltı yaptım. Burası da Van ı aratmıyor. Mekan pek tarzım değil ama otantik salaş mekan kahvaltısı için kesinlikle tavsiye ederim
I also had breakfast in Van. This place is just like Van. The place is not my style, but I definitely recommend it for an authentic shabby breakfast.
M
Muhammed Özbey on Google

Van misafirperverliğini en iyi yansıtan mekan. Kahvaltısından kalite akıyor. Çalışanlar ve mekan sahibi Celal Beyin samimi güler yüzlü ilgi ve alakası bizi cezbetti. Van kahvaltısının tadına doymak isteyenlerin kaliteyi bilenlerin gideceği mükemmel bir yer. Ankaraya yolu düşen ya da ankara da yaşayan herkesin mutlaka gitmesi gereken bir yer.
The place that best reflects Van hospitality. The quality oozes from the breakfast. We were attracted by the sincere, smiling interest and relevance of the staff and the owner of the place, Celal Bey. It is the perfect place for those who want to enjoy the Van breakfast and those who know the quality. It is a must-visit place for anyone who goes to Ankara or lives in Ankara.
A
Ali Emre Akgunes on Google

Çok geleneksel, adı gibi Van kahvaltısı yapmak istiyorsanız Ankara’daki en iyi seçeneklerden. Çeşitleri yeteri kadar çok olsa da özellikle peynir konusunda en az bir ya da iki ilave olmalı diye düşünüyorum. Kaymak bal konusunda çok başarılı olan mekanın kendi yaptığı ekmekleri de çok lezzetli. Yine yöresel olması sebebiyle az çeşitdeki zeytinin de birden fazla olabileceğini düşünüyorum. Ev yapımı patates kızartması ve yöresel ürünler size keyifli bir kahvaltı sunuyor. Daha önce hiç görmediğiniz ve tatmadığınız lezzetler de sunan mekanda sıcak çeşitleri de kavurma melemen ve sucukla sınırlı. Personel güleryüzlü ve hızlı çalışan sayısı yeterli serviste herhangi bir aksama olmuyor. Özellikle Hüseyin şef on numara. Sürekli gidilebilecek, günün her saati kahvaltı sunan başarılı bir mekan. Ortam DS biraz daha iyileştirme yaparlarsa 5 yıldız.
If you want to have a very traditional Van breakfast, it is one of the best options in Ankara. Although there are enough varieties, I think there should be at least one or two additions, especially in cheese. The bread made by the place, which is very successful in cream and honey, is also very delicious. Again, because it is local, I think there may be more than one olive of a small variety. Homemade french fries and local products offer you a pleasant breakfast. In the place, which also offers flavors you have never seen or tasted before, hot varieties are limited to roasted melemen and sausage. The staff is friendly and the number of employees is sufficient, and there is no disruption in the service. Especially Huseyin chef is number ten. It is a successful place that can be visited continuously and offers breakfast at any time of the day. Ambient DS 5 stars if they do a bit more improvement.
D
Doruk Kaan Gümüşdağ on Google

Really liked it.

Write some of your reviews for the company Meşhur Van Kahvaltısı

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *