Marlinda Lokanta & Cafe - Dumlupınar Blv. No:164

4.2/5 based on 8 reviews

About Marlinda Lokanta & Cafe

Danışmanlığını ünlü şef ve aynı zamanda Türk Mutfak Kültürü ve Anadolu Mutfak Tarihi araştırmalarıyla ödül almış olan Ömür Akkor’un yaptığı Marlinda menüsünde, Falafel’den Tirit’e, Vişneli Yaprak Sarma’dan Kuzu Tandır’a, Zahterli Tavuk Şiş, Sucuklu Humus ve Cennet Çamuru tatlısına kadar Ortadoğu, Anadolu ve Akdeniz mutfağının etkileyici geleneksel yemeklerini modern yorumlarıyla bulmak mümkün.
Geniş bir şarap kavı, kokteyl ve bar menüsüne de sahip olan Marlinda, ahşap ağırlıklı rahat ve modern dekorasyonu ile sabah kahvaltısı ile başlayan servisine tüm gün boyunca devam ediyor

Contact Marlinda Lokanta & Cafe

Address :

Dumlupınar Blv. No:164, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +999
Postal code : 06520
Website : http://www.marlinda.com.tr/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Dumlupınar Blv. No:164, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
H
Hamad Nokta on Google

1) iki kişilik serpme kahvaltı fiyatı piyasanın üstünde olup 191tl dir. Fiyat performans olarak Ankara'da çok daha iyi yerler mevcut. 2) iç mimarisi harika ve çok şık bir yer. Kentpark'a girmeden girişte bulunuyor, hafta sonu saat 10:00 dan öğlen 15:00'a kadar boş masa bulmak zor. 3) Kahvaltısı çok doyurucu değil ama lezzetli çünkü organik ve kaliteli peynir, reçel çeşitleri kullanıyorlar. 4) Menemen, gözleme, paçanga böreği serpme kahvaltı menüsüne dahil değildir ve ekstra herşey için yüksek paralar alıyorlar. 5) 1 adet paçanga böreği için bizden 51tl aldılar, bu kadar da kazık atılmaz. Paçanga böreği lezzeti efsaneydi. 6) Kahvaltıyı hazırlama süreleri çok yavaş. Tam 45 dakika sonra kahvaltımız masaya geldi.
1) The price of mixed breakfast for two is above the market and is 191tl. There are much better places in Ankara in terms of price performance. 2) the interior architecture is great and the place is very stylish. It is located at the entrance before entering Kentpark, it is difficult to find an empty table from 10:00 to 15:00 on weekends. 3) The breakfast is not very satisfying but delicious because they use organic and high quality cheese and jam varieties. 4) Menemen, pancakes and squash pastries are not included in the breakfast menu and they charge high prices for everything extra. 5) They took 51tl from us for 1 piece of paçanga pastry, it's not worth it. The taste of Paçanga pastry was legendary. 6) Breakfast preparation times are very slow. Exactly 45 minutes later, our breakfast came to the table.
A
Ali Emre Akgunes on Google

Dönem dönem geldiğimiz mekanda yine bir pazar sabahı kahvaltısı ortam personel yiyecekler servis hepsi kaliteli Ankara için önerebileceğim mekanlardan biri yıldız dört olabilir belki tam anlamıyla beş değil ama nereden kırsak diye düşünüp kıracak pek bir yer bulamadım otopark imkanı hemen önünde vali aşağıda ücretsiz Cepa AVM kent park AVM otoparkı var sigaralı sigarasız iki bölüm olarak ayrılmış dekorasyonu güzel yöresel lezzetleri yakın ama farklı bir menü oluşturmaya çalışmış bir ekibin kahvaltısı tavsiye edeceğim kahvaltılardan ve mekanlardan
In the place we come to from time to time, it's a Sunday morning breakfast, the environment, the staff, the food, the service is all quality One of the places I can recommend for Ankara is star four, maybe not exactly five, but I couldn't find a place to think about where to break it, parking opportunity, right in front of the governor, free Cepa AVM city park AVM It has a parking lot. It is divided into two sections with cigarettes and non-smokers. The decoration is nice.
K
Koray Kurtay on Google

Marlinda nin menüsünde Anadolu ve Akdeniz yemeklerinden esintiler mevcut. Yemekler son derece lezzetli ve porsiyonlari gayet doyurucuydu. Salatalarini tavsiye ederim. Tatlıları ise hem alışılmış tatlılardan farklı hem de çok güzel. Oturmak için hem içeride hem de dışarıda yerleri var.
There are inspirations from Anatolian and Mediterranean dishes in Marlinda's menu. The meals were very tasty and the portions were very satisfying. I recommend their salads. Their desserts, on the other hand, are both different from the usual desserts and very nice. They have both indoor and outdoor places to sit.
O
Olcay Aslanm on Google

Good
E
Emrah Altın on Google

Ordered filter coffee, got French press. Ice cream on top of wet chocolate cake arrived quite dry inside. Gotta pay attention to food as much as your interior decoration. 2.5 star
A
Alper Bahceci on Google

Peaceful environment, dimmed lights in the evening. Amazing, amazing and amazing Turkish Food. Almost fine dining experience at a cheap price. There is no other place like Marlinda in Ankara. Totally worth everything. Prices are not too high compared to what you eat. Go and try.
S
Sabri Gokmen on Google

It’s amazing when what you order matches exactly the picture on the menu. Kudos to the business. I alao appreciated the small biscuits that were served alongside coffee and tea. They were tasty!
C
Cheryl Soh on Google

One of the more beautiful and well designed/decorated restaurants in Ankara. Amazing modern concept, food was a fusion of traditional and modern. However, food was just decent. The eggplant and cheese pasta was very plain tasting. The tasting platter was of good quality but taste wise was also just slightly above average. Nothing to fault with service. I would come again for the interior design and the atmosphere though.

Write some of your reviews for the company Marlinda Lokanta & Cafe

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *