Katmerci Zekeria Battal Usta Künefe - 681. Sk. No:6 06200

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Katmerci Zekeria Battal Usta Künefe

Address :

681. Sk. No:6 06200, 06210 Yenimahalle/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06210
Categories :
City : Yenimahalle/Ankara

681. Sk. No:6 06200, 06210 Yenimahalle/Ankara, Turkey
M
Metin DEMİR on Google

Lezzet ve hizmet olarak çok iyi. Eve servis hizmetini kaldırmaları kötü olmuş
Very good in taste and service. Too bad they removed the home delivery service
M
Murat Arslan on Google

Künefe çıtır ve peyniri boldu. Ancak bir porsiyonu bitiremedim. Aşırı tatlıydı. Porsiyon mu büyüktü? Yoksa glikoz mu kullanılmıştı? Tam anlayamadım.
The künefe was crispy and the cheese was plentiful. However, I couldn't finish one serving. It was too sweet. Was the portion large? Or was glucose used? I could not fully understand.
İ
İsmail YALÇIN on Google

Klasik katmer yedik, tadına doyamadık bir de simit katmer söyledik. Sunumları güzel, servis hızlı ve çalışanları güler yüzlü. Gelmeyi düşünenlere tavsiye ederim.
We ate the classic katmer, we couldn't get enough of it, and we ordered bagel katmer. The presentations are nice, the service is fast and the employees are friendly. I would recommend it to anyone considering coming.
P
Palmira77 “Yeni hayat” on Google

İlk defa gittiğim bir mekan çok hoş ve lezzetli tatlıları var ikramları yeterince güzel, servis hızlı ve sıcak kanlı çalışanları var fiyat performansı ortalama. Güzel bir mekan
It's a place that I went for the first time, it has very nice and delicious desserts, the treats are good enough, the service is fast and it has friendly staff, price performance is average. nice place
L
Leyla Alpboga on Google

Dün gitmiş olduğumuz battal usta da önce eşim ve bebeğimle tatlı söyledik çay ve ikramliklari getirdiler daha sonra çok beğenince yeniden sil baştan Bi daha tatlı söyledik çay istedik ..ve hesap ödemeye geldiğimizde bizden çayın parasını istediler hayatımda bu kadar rezil Bir yer görmedim çay ya bu çay nereye giderseniz gidin 10 bardakta icseniz ikramıdır asla alınmaz..adamlar neden para carpacaklarini bilemediler ayıp ve asla helal etmiyorum..zeugma ayintap kunefecilerine gidin de Bi görün hangi çayın parasını alıyorlar 25 TL çay parası verdik asla tavsiye etmiyorum kesinlikle gitmeyin ve bu yorumu inşallah yetkilisi okur yda konutları 5 yıldız da vermwmin sebebi yorumum yukarıda kalsın
A
A Kübra Yıldırım on Google

Akşam künefe yemeye gittiğimizde garson yanlışlıkla üzerime bir demlik çay döktü ama ne kendisi bir pardon kusura bakmayın dedi ne de yetkili birisi gelip kusura bakmayın diyip durumu düzeltmeye çalıştı hiçbi şey olmamış gibi devam ettiler hatta bırakın bir şey söylemeyi masayı ve yeri bile söylediğimiz halde silmediler. Hiç yakıştıramadım. Önceki gelişimi de gayet memnun kalmıştık oysaki.
When we went to eat künefe in the evening, the waiter accidentally spilled a pot of tea on me, but neither he said sorry, nor someone in charge came and tried to fix the situation by saying sorry, they continued as if nothing had happened, they did not even wipe the table and the floor even though we said something. I've never been able to match it. However, we were very satisfied with the previous development.
S
Serkan Polat on Google

Simit katmer denedik, hamur ince ama kaymak taze değildi; pelteleşmiş yapısı vardı. İkram olarak limon sunulması anlamsız. Memnun edici bir hizmet deneyimi olmadı.
We tried the bagel katmer, the dough was thin but the cream was not fresh; It had a gelatinous structure. Offering lemons as a treat is meaningless. There was no satisfactory service experience.
Ü
Üzeyr Yilmaz on Google

After we have been at minimum 100 restaurants all around the world where we ate künefe (kunafa) and/or Katmer, we can definitely say, this is the best place fit künefe and Katmer so far! They make it fresh, serve it hot. Is not too sweet and just full of sugar, but pure taste of pistachio and infused with some cream and little sugar syrup. Milk is served with the food The waiters are very nice and friendly. Very helpful and attentive. All guests beside us was served in time and all was very satisfied, what you could see from their smiles in their faces... Amazing place and definitely to recommend any time.. Bathrooms very clean and restaurant as well. Seating area got cleaned within few seconds after you stand up. Enough staff available. Opening from 12pm to 12am every day... We will be back soon... When ever we can pass by to Ankara we will be here sure.

Write some of your reviews for the company Katmerci Zekeria Battal Usta Künefe

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *