Kalealtı Kebapçısı - 2432. Cd. no:107

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Kalealtı Kebapçısı

Address :

2432. Cd. no:107, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06810
Categories :
City : Çankaya/Ankara

2432. Cd. no:107, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
B
BERNA FIRAT on Google

İftar için ilk kez gittik ve çok memnun kaldık. Garsonların ilgisi, yemeklerin lezzeti olsun her şey güzeldi. Ezogelin çorbası, iskender ve antep lahmacun denedik, hepsi çok lezzetliydi. Siparişler hızlı geldi, garsonların hizmetinden memnun kaldık. Ayrıca ikram olarak meze ve salata geliyor. Salatası taze yeşilliklerle hazırlanmış ve çok lezzetliydi. Yemek sonrası ikram edilen çay çok güzeldi ve bittikçe yenilendi. Fiyatları piyasaya göre normal geldi. Umarım bu kaliteyi uygun fiyatlarla devam ettirirler biz de sık sık geliriz :) Denemenizi tavsiye ederim. Tekrardan gitmek isteyeceğim ve diğer lezzetlerini de denemek istediğim bir restoran :)
We went for the first time for iftar and we were very satisfied. Everything was good, be it the attention of the waiters, the taste of the food. We tried Ezogelin soup, iskender and antep lahmacun, all of them were delicious. Orders came quickly, we were satisfied with the service of the waiters. In addition, appetizers and salads are served as treats. The salad was prepared with fresh greens and was very tasty. The tea served after the meal was very nice and was renewed as it was finished. Prices were normal compared to the market. I hope they continue this quality at affordable prices, and we will come often :) I recommend you to try it. A restaurant that I would like to go to again and try other flavors :)
E
Evrim Şahin on Google

Ailecek gittik yaprak special tercih ettik, tadı pişmesi güzeldi. Mezeleri bize zayıf geldi biraz daha çeşitlendirilebilir. Bir de masaya ilk oturduğumuzda tabaklar biraz kirli gibiydi değiştirmelerini rica ettik. Yine kirliydi bunu söylediğimizde el değmemesi için hijyen açısından makineden çıktığı gibi getirdiklerini söylediler. Ancak bize göre geçerli bir cevap değildi. Daha hijyenik olmasını dilerdik.
We went as a family and preferred the leaf special, it tasted good to be cooked. The appetizers were weak for us, they could be a little more diversified. Also, when we first sat at the table, the plates seemed a bit dirty, we asked them to change it. It was dirty again, when we said it, they said that they brought it as it came out of the machine in terms of hygiene, so as not to be touched. However, it was not a valid answer in our opinion. We wish it was more hygienic.
G
Gursel Yildirim on Google

İlk kez geldim. Beyran yarım isteyin arkasından doğrudan 300 gr et ile yapılan kebabı yiyin. Zaten daha başka bir şey de yiyemezsiniz.
I came for the first time. Ask for Beyran half and then eat the kebab made with 300 g of meat directly. You can't eat anything else anyway.
S
Sevket Bilge on Google

Kıymalı Ala Nazik, kebap, beyran çorbası fevkalade lezzetli, katmer Gaziantep’tekini aratmıyor. Lahmacun başarılı. Mutlaka ziyaret edilesi bir mekan.
Ala Nazik with minced meat, kebab, and beyran soup are extraordinarily delicious, and the katmer is just like the one in Gaziantep. Lahmacun is good. A must visit place.
T
Tahsin ELÇİOĞLU on Google

Yer güzel, Ekmek fena değil, dönerin yanında lavaş yok, döner özensiz kesilmiş ve kötü, diğer menüleri bilmiyorum çünkü menüde yer alan yemeklerin çoğu yok. Sadece ızgara ve döner var dediler. Böyle bir yerde daha çeşitli yemekler olmalıydı. Bir daha gelir miyim? Hayır.
The place is nice, the bread is not bad, there is no lavash next to the doner, the doner is sloppy and bad, I don't know about other menus because most of the dishes in the menu are not available. They said they only have grill and doner. There should be more variety of food in a place like this. Will I come again? No.
B
Bekir ÜNVERDİ on Google

Öncelikle garson kadorusu çok iyi, servisi iyi olan mekanı severiz. Yaprak kebabı çok kuru idi 1 yıldızı ordan kestim. Ama adana Kebab çok iyiydi. İkramlar boyutları az ama çok lezezizdi. İçli köfte söyledik harika idi. Lahmacunu biraz küçük geldi ama lezzeti iyiydi. Gidilir ve yemek yenir.
First of all, the waiter staff is very good, we like the place with good service. Leaf kebab was very dry, I cut 1 star from there. But Adana Kebab was very good. The treats were small in size but very tasty. We ordered stuffed meatballs, it was great. Lahmacun was a little small, but it tasted good. Go and eat.
Ç
Çağatay Tiritoğlu on Google

Good food, good service
F
Fatih Aktürk on Google

I forgot to take pictures of my main course until I finished, because of that I am putting only side dish pictures :) Very authentic traditional restaurant and I can recommend alinazik (from meat not minced meat) and if you are brave and want to try some sour dish you really need to try onion kebap

Write some of your reviews for the company Kalealtı Kebapçısı

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *