KAFES FIRIN - Dumlupınar Blv. No:122

4.2/5 based on 8 reviews

About KAFES FIRIN

Kafes Fırın 1994 yılında kendi küçük satış ünitesi ile Ankara’daki kafeler için ev yapımı tatlılar üreterek serüveninin ilk adımlarını attı. Değerli müşterileri için şehrin doğu ve batısını birbirine bağlayan yolculuğun önemli bir parçası olmak adına kendini durmadan geliştirdi ve zamanla bir Ankara klasiği haline geldi. Bu yolculuktaki en büyük avantajı, müdavimlerini her zaman sıcak bir gülümsemeyle karşılaması oldu.

Hikâyesi başta unlu mamüller olmak üzere pek çok sayıda tatları dünya mutfaklarından Türk damak tadına uyarlamasıyla başladı. Ürün yelpazesini gün geçtikçe geliştirmekteki tek amacı müşterilerini farklı tatlarla ve sunumlarla tanıştırmak olan Kafes Fırın, bununla da yetinmedi Devamında kahveyi de kendi formülüyle harmanlayıp kavurdu. Şimdi ise Amerikan, İtalyan ve Türk kahvesinin en özel çeşitlerini müdavimlerine özen ile hazırlayıp sunuyor. Türk damak tadının vazgeçilmez bir parçası olan ekmeği de ürün yelpazesine katarak, doğal maya ile hiçbir katkı maddesi olmadan sofralarınıza taşıyor. En büyük ayrıcalığı sıcak ve samimi bir ortamda kalite ve rahatlığı aynı anda müdavimlerine sunmak olan Kafes Fırın, 2011 yılında kurumsal dili, tasarımı, rahat ve şık mimarisi ile kendi özel tatlarını yeni şubeleri ile daha çok insana ulaştırmayı hedefliyor.

Kafes Fırın bu hedeflerini kurucusu Rezan Şüküroğlu, ikinci nesil yöneticileri Şahin Selim Şüküroğlu ve Sera Ayşe Şüküroğlu ile Kafes çalışanları da dahil olmak üzere bir aile şirketi olarak markalaştırma ve kurumsallaştırma çalışmaları yardımıyla gerçekleştirmektedir.

 

ENTEGRE SİSTEM POLİTİKAMIZ

 

Contact KAFES FIRIN

Address :

Dumlupınar Blv. No:122, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +989888
Postal code : 06520
Website : http://www.kafesfirin.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Dumlupınar Blv. No:122, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
R
Robert Mark Bram on Google

Very large serving sizes! I ordered a sucuk omelette and it was massive and delicious. I was expecting it to come on top of toast, but that's my Aussie expectations coming through.. instead there were a couple of bread rolls on the side.
a
amro assamak on Google

The place is beautiful and the drinks are good. But there's a lot of noise and children play with shouting,their parents doing nothing. You can't concentrate on anything you are trying to do. You will just have a headech
A
A. Rustu Hatipoglu on Google

This is not only a restaurant and cafe it is also gas station... I have been a customer for at least 20 years. The personnel have always been great, both in the car wash section and the pumps. However, I will not be able to say the same thing for the cafe section... The personnel there has deteriorated immensely and the prices are astronomic... Can you believe this? In the markets you buy a small bottle of soda pop for at the most 2 TL, they charged me 6.5 TL!!!!!
D
Duygu Özaslan on Google

Do not be fooled by the popularity of this place. The food is usually mediocre and the pastry is a 7/10. However this place has a very good outdoor seating area. It is great to just get a cup of tea and meet with friends. Easily accessible via car, not so much with public transportation.
С
Светлана S on Google

We stop here from time to time. Good coffee and cakes, a lot of tables, nice grean area to rest near big road. A bit noisy because of being close to the road but there is nothing to do with that.
M
Mustafa Şat on Google

Worth visiting for a decent breakfast in terms of its wide space and warm environment. Sometimes crowded but generally ok.
Z
Zaman Al-kafaf (ZAK) on Google

Delicious breakfast Place of a good coffee Nice for the start of the day when you are off as well as for meetings
A
Ayman Alsayed on Google

Excellent display for all types of foods, snacks, pastry, dessert and other sweet kinds. Quick order placing , self-service, hygiene tables, nice place and well organized place , but prices rate are expensive.

Write some of your reviews for the company KAFES FIRIN

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *