ALİÇO BALIK EVİ - Bosna Hersek Cd. No:20

4.7/5 based on 8 reviews

Contact ALİÇO BALIK EVİ

Address :

Bosna Hersek Cd. No:20, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06490
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Bosna Hersek Cd. No:20, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
m
mii gezen on Google

Güzel şık dekore edilmiş. Masada açık duran servislerde çatal malesef kirli koyulmuştu.3 ve 5 yaşlarında çocuklarımla gittim 1 tane deniz çuprası aldık sadece 200 TL hesap geldi. ve ortalama doyurucuydu ne yazık ki. İkramlarda yazanlar eksik geldi. o kadar övgü alan bir yerde olmaması gerekirdi bunlar...
Beautiful stylishly decorated. Unfortunately, the cutlery was put dirty in the open services on the table. I went with my children aged 3 and 5, we bought 1 sea bream, only 200 TL account came. and it was average hearty unfortunately. The ones written in the treats were missing. They shouldn't be in such a highly praised place...
A
Alper Ç. on Google

Daha önce mekanın önünden geçerken görüp internette de güzel yorumlar olunca denemek istedim. Öncelikle mekan görsel olarak çok tatlı ve güzel. Fazla masası olmayan butik bir mekan. Servis yapan abimiz çok kibar ve ilgili. Biz farklı yiyecek deneyecektik fakat abimizin tavsiyesi üzerine kaya çuprası yedik. Öncesinde de balık çorbası içtik. İkisi de gayet lezzetliydi. Yanında verdikleri sarımsaklı patlıcan çok güzel ve balıkla çok iyi giden bir meze. Bunun haricinde salata, turşu ve en son çayla beraber fırın helva ikram ediliyor. İkramları güzel ama salatayı biraz daha küçük doğrarlarsa daha güzel olur diye düşünüyorum :) İlgi alakaları gerçekten güzel, mekanın kendisi ve lavaboları gayet temiz. Fiyatlara gelecek olursak sanırım piyasanın bir tık üstü diye sınıflandırabilirim. Beklediğimden biraz fazla ödedim ama böyle bir mekana değeceğini düşünüyorum. Tek eksik olan şey çeşit ve fiyatlandırmayı görebileceğimiz bir menülerinin olmayışıydı. Umarım onu da yaparlar. Sonuç olarak özelikle eşiniz, aileniz yada kız arkadaşınızla rahatça gidilebilecek güzel ve nezih bir mekan. Bir daha farklı yiyecekler de denemek için kesinlikle gideceğim bir mekan olarak listemde yerini aldı. Ellerinize sağlık :)
Previously see passing in front of the place on the internet when I want to try the nice comments. First place visually very sweet and nice. no more desk boutique venue. Our service was very polite and concerned that evening. We ate Cupra rock on the recommendation of our brother, but would try different foods. We drank before the fish soup. Both were very tasty. very nice and garlicky eggplant appetizer goes well with fish they gave him. Apart from this, salads, pickles and is served with oven candy to the last tea. Refreshment are nice, but they chopped salad is a bit smaller than nice :) Interests do I think are really nice, the venue itself is very clean and wash basins. If we come to the top of the market price, I think he can classify a click. I paid a little more than I expected, but I think that until such a venue. It was the lack of a menu and we can see what kind of pricing that's missing. I hope they do it too. As a result, especially your partner, your family or your girlfriend can be driven comfortably in a nice and decent place. I will definitely go back to try different foods also took place on my list as a venue. Hand your health :)
M
Mehmet Aydoğdu on Google

Çok temiz ve güleryüzlü işletme. Balık çorbası benim bugüne kadar içtiklerim arasında en iyisi. Gelirseniz denemenizi öneririm kesinlikle. Onun dışında Trança Şiş veya Balık Kavurma favorilerim. Bu ikisi de yine her yerde bulamayacağınız cinsten yemekler. Özellikle balık sevmeyen kişiler için Trança Şiş'i öneriyorum, tavuk kıvamında oluyor, balık sevmeyen kişiler bile severek yiyor. İkramları yeterli; Tahinli patlıcan, salata, turşu, mısır ekmeği ve finalde fırınlanmış tahin helvası geliyor. Hepsi de gerçekten çok lezzetli. Alkol yok. Fiyatları ucuz diyemem ama bu lezzete ve kaliteye makul. Ulaşımı kolay bir yerde, 8-10 masalık küçük bir yer, wc'leri temiz. Otoparkı vs yok, sokakta bulduğunuz uygun yere durabilirsiniz.
Very clean and friendly establishment. Fish soup is the best I've ever had. If you come, I definitely recommend you to try it. Other than that, my favorites are Tranca Shish or Roasted Fish. Both of these are dishes that you will not find anywhere else. I recommend Trança Shish especially for people who don't like fish, it has the consistency of chicken, even people who don't like fish enjoy it. Their treats are sufficient; Eggplant with tahini, salad, pickles, cornbread, and finally, baked tahini halva. All really delicious. No alcohol. I can't say the prices are cheap, but they are reasonable for this taste and quality. It's a small place with 8-10 tables, in an easy-to-reach place, with clean WCs. There is no parking lot etc., you can stop at the appropriate place you find on the street.
a
alper güven on Google

Delicious fishes and various style of cooking fishes
Y
Yaprak Öz on Google

The fish foods are fresh and good quality ingredients are used. There are sandwich options besides plate dishes. The waitors are quick and attentive.
J
Jade on Google

The perfect restaurant to eat fish. Portions are fulfilling, everything is extremely tasty and the service is marvelous! The staff is kind and attentive. Everything is simply perfect. The tapas they bring are addictive though ? The prices are quite fair for the food and service. You will NOT regret ;) Try it even if you do not like fish, because this place may make you love it!
D
David Byrd on Google

The food and service here is what I would call truly exceptional. Not just in the sense of the word but literally exceptional. The fish was sourced clean, brined and salted properly, served authentically, and priced fairly. Why can’t this be the new normal? You’d better arrive with an appetite; dinner comes with fresh, homemade salgam, garlic-laden eggplant, and a bright green salad. I even brought a vegetarian here for their first fish experience. They tried four kinds of fish and had nothing but good to say about it…. Afiyet olsun!
R
Ramzan S. Jan on Google

I had a fish with salad. Tasted good and the salad was amazing. Im coming next for the shrimps ???

Write some of your reviews for the company ALİÇO BALIK EVİ

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *