Gül Kebap - Şht. Teğmen Kalmaz Cd. No:8

4.4/5 based on 8 reviews

Contact Gül Kebap

Address :

Şht. Teğmen Kalmaz Cd. No:8, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +97
Postal code : 06050
Categories :
City : Altındağ/Ankara

Şht. Teğmen Kalmaz Cd. No:8, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey
M
Mustafa Temizer on Google

Döneri çok lezzetli, çünkü odun ateşinde pişiyor. Kullanım alanı küçük ama bu lezzete değer.
Döner is very delicious because it is cooked in wood fire. The usage area is small, but it is worth the taste.
M
M B C on Google

Yorumlarda da gördüğüm kadarıyla kömür ateşinde döner yaptığı söyleniyor. Mekanda menüde de kömür ateşinde döner yazıyor. Fakat ben aygazda pişmiş döner yedim ve lezzetli değildi.
As far as I can see in the comments, it is said that he makes doner kebab in coal fire. On the menu in the place, it says doner kebab in coal fire. But I ate doner kebab cooked in Aygaz and it was not delicious.
Z
Zfr Glbhr on Google

Küçücük, salaş bir mekan. Döneri lezzetli. Lakin dikkat edin son lokmayı boğazınıza diziyorlar, tabak filan önünüzden alınıveriyor. Son lokmaya ayranın son yudumunu denk getireyim derken gitti canım son yudum :)
It's a tiny, shabby place. Doner is delicious. But be careful, they put the last bite in your throat, the plate or something is taken away from you. While I was trying to match the last sip of buttermilk to the last bite, the last sip went away :)
Y
Yasir Yaman on Google

Esnafliklari iyi, eski ve tecrubeliler, lezzet guzel, donerini ve iskenderi deneme firsatim oldu. Tandir lezzetinde doneri var. Tam emin degilim ama muhtemelen dana eti degil, kucukbas.. eti cok lezzetli bilhassa doneri, Lakin biraz soguk geliyor, aslinda bekletmemelerine ragmen soguk geliyor, buna bi cozum bulmalari lazim. Dukkan kucuk ye kalk tarzinda, cay ikrami verilmiyor, iskenderin yaninda pilav var, doneein yaninda yok. Bence tam tersi olmali ama tarzlari boyle demek ki..
Their craftsmanship is good, they are old and experienced, the taste is good, I had the opportunity to try doner and İskender. It has doner in tandoori flavor. I'm not sure, but it's probably not veal, it's beef.. its meat is very tasty, especially the doner. The shop is small, eat and get up style, tea is not served, there is rice next to Alexander, not donee. I think it should be the opposite but their style is like that..
m
mete hun on Google

Ufak bir mekan olduğuna bakmayın lezzeti kendinden çok daha büyük olan 1985 den beri hizmet veren esnaf gibi esnaf bir lokanta. Her zaman önünden gectigim ama bir türlü yiyeceklerini tadamadığım ve bugüne nasip olan bir durum. Çorba çeşitleri ve yemekleri(kuru fasulye, pilav, haşlama, piyaz, ciğer vs) bir yana közde döneri ile lezzetin dibine vurulan bir yer. Çok sıcakkanlı ve ilgili insanlar. Ustasından kasadaki kişiye ve komisine kadar çok güler yüzlüler.. Kesinlikle Ulus gibi bir yerde en iyi bir kaç mekandan birisi. Kelle paça ve közde döner çorbaya bayıldım ve döneri de çok çok iy.. Tek eksiklik ufak olmaları değil çayın bulunmaması. Çay çok önemli. Bu arada Kemalpaşa tatlısı da ikram ettiler..
Don't be fooled by the fact that it is a small place, it is an artisan restaurant that has a much bigger taste than itself and has been serving since 1985. It is a situation that I have always passed by, but I could not taste their food, and it has happened to this day. Soup varieties and dishes (baked beans, rice, boiled, piyaz, liver, etc.) aside, it is a place where the taste of doner kebab on embers is hit. Very friendly and caring people. They are very friendly, from the master to the cashier and the busboy. Definitely one of the best places in a place like Ulus. I loved the doner soup with knuckle and embers, and the doner is very, very good. The only shortcoming is not that they are small, but the absence of tea. Tea is very important. In the meantime, they served Kemalpaşa dessert.
M
Merve Akdemir on Google

Sık sık kelle paça içerim nefistir. Çalışanları güleryüzlü, Fırat abimiz çok ilgili elinize sağlık Tertemiz bir esnaf lokantası, döneri, yemekleri de efsane.
I often drink head trotters, it's delicious. Its employees are smiling, our brother Fırat is very interested, thank you. It's a clean artisan restaurant, its doner kebab and food are legendary.
d
dralseifan on Google

Fantastic
A
Abihu Haezer on Google

It was a good meal. Although the pieces of the kebap was cut quite small but the taste is pretty good. I was given an extra bread without extra charge so that was a plus. The price for me is a bit expensive but everything else was good enough.

Write some of your reviews for the company Gül Kebap

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *