FISTIKZADE BAĞLICA

5/5 based on 8 reviews

Contact FISTIKZADE BAĞLICA

Address :

Bağlıca Blv. 48/C, 06790 Etimesgut/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +97
Categories :
City : Etimesgut/Ankara

Bağlıca Blv. 48/C, 06790 Etimesgut/Ankara, Turkey
N
Nurettin Güzel on Google

Tatlıların lezzeti şahane. Baklavalar hakikaten çok tazeydi. Çalışanların ilgisine ise diyecek yok. Bu profili bozmadıkları sürece çok müşteri kazanırlar. Tavsiye ederim.
The flavors of the desserts are amazing. Baklava was really fresh. There is nothing to say about the interest of the employees. As long as they don't break this profile, they gain a lot of customers. I advise.
Y
Yusuf Sefa Sarıkaya on Google

Öncelikle işletme sahibine ilgi ve alakası için teşekkür ederiz. 2 kişi kahvaltı için gittik. Çok güzel bir kahvaltı geldi. Beklediğimizin üzerinde bir servis sunuldu. Katmeri işletmecinin önerisi üzerine sipariş ettik ve bayıldık. Hafif ve muhteşem bir tatlı. Kendilerine tekrar teşekkür ediyoruz ve en kısa zamanda tekrar kahvaltıya gideceğiz.
First of all, we would like to thank the owner of the business for his interest and concern. 2 of us went for breakfast. A very nice breakfast has arrived. Service was beyond what we expected. We ordered Katmer on the recommendation of the operator and we loved it. A light and delicious dessert. We thank them again and we will go for breakfast again as soon as possible.
t
tuğçe yaşar on Google

Tam anlamiyla 10 numara katmer. Hic rahatsiz etmiyor. Icindeki kaymak ve uzerindeki fistik cok bol. Calisanlara servisi icin ayrica tesekkur ederim
Literally the number 10 katmer. It doesn't bother at all. The cream inside and the pistachio on it are very plentiful. Thank you also for your service to the staff.
B
Bahadir Emre on Google

Tatlılar taze ve hafif, servisten memnun kaldık. Personel güler yüzlü ve nazik. Dondurma ikramı için de teşekkürler
Desserts are fresh and light, we were satisfied with the service. The staff is friendly and courteous. Thanks for the ice cream
M
Mhmmt Doruk on Google

Bağlıcaya bu eşsiz lezzeti sunduğunuz için teşekkürler. Bugün katmer için geldim, en kısa sürede diğer lezzetlerinizi denemek için tekrar geleceğim…
Thank you for offering this unique flavor to the bagel. I came for katmer today, I will come back to try your other flavors as soon as possible…
h
hidrodamla sulama ltd şti on Google

Tatlı krizim tuttuğu sırada Tabelayı gördüm, eşime hadi girelim dedim. Tatlıları Antepten getirdiklerini söylediler, Bende he he dedim, (inanmadım) ama kriz geldi bir kere içinde kargıl şurup olsada yiyeceğiz. Daha ilk anda tatlıların görseli içimdeki tereddüdütü giderir gibi oldu, ilk tatlıyı ters olarak damağıma yapıştırdığımda tüm korkularım yok oldu, Gerçek bir Antep baklavası ağzımda çıtırdıyor o meşhur ayranı alınmış yağ kokusu burun duvarlarıma temas ediyordu. Mahallemize gerçek bir Antep baklavacısının açılmış olmasından dolayı çocuklar gibi sevindim. İnşallah uzun yıllar bize orjinal tadı tattırırlar. İşletme sahiplerine ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum Atilla Koç
While I was having a sweet crisis, I saw the sign and said to my wife, let's go inside. They said they brought the sweets from Antep, So I said he he, (I didn't believe) but once the crisis came, we will eat it even if there is kargil syrup in it. At the very first moment, the image of the desserts seemed to clear my hesitation, when I stuck the first dessert on my palate upside down, all my fears disappeared. A real Antep baklava was crackling in my mouth, and that famous buttermilk-free oil smell was touching my nose walls. Like children, I was happy that a real Antep baklava restaurant was opened in our neighborhood. I hope they will give us the original taste for many years. I would like to thank the owners and all employees Atilla Koç
M
Mert Ateş on Google

Önyargılı olarak gittim hizmet, kalite ve sunumla beni utandırdılar. Antep baklavası mi evet Antep baklavası. Eryaman a da şube açın lütfen .
I went with bias and they embarrassed me with the service, quality and presentation. Is it Antep baklava, yes Antep baklava. Please open a branch in Eryaman.
S
Salih GEÇGİL on Google

Özellikle kaymaklı katmer mükemmel. İçerisindeki kaymak sayesinde hafif ve hiç baymıyor insanı. İkram olarak Gaziantep ten özel fıstık vardı. Daha önce yediğim hiç bir fıstığa benzemiyordu. Çalışanlar müthiş ilgilileri. Ellerine sağlık.
Especially the creamy katmer is excellent. Thanks to the cream in it, it is light and never faints. As a treat, there was a special pistachio from Gaziantep. It was unlike any peanut I've ever eaten. The employees are terrific. Health to your hands.

Write some of your reviews for the company FISTIKZADE BAĞLICA

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *