Çukurova Restaurant - Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. no: 6

4/5 based on 8 reviews

Contact Çukurova Restaurant

Address :

Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. no: 6, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +98
Postal code : 06520
Website : http://www.cukurovarestaurant.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. no: 6, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
Y
Yılmaz Özçalışkan on Google

Çorba çeşitleri ve lezzetleri konusunda çok başarılı işletme. Kelle-paça, ezo gelin, antep paça denedik çok lezzetlilerdi. Adana kebapları da başarılı. Multinet geçmiyor.
A very successful business in soup varieties and flavors. We tried kelle-paça, ezo bride, antep paça, they were very delicious. Adana kebabs are also successful. Multinet does not work.
t
t on Google

çürük çorbası lezzetli, kebapları da ortalamaydı. çok hijyenik olmadığından iki puan kırıyorum.
Rotten soup was delicious, kebabs were also average. I'm deducting two points because it's not very hygienic.
O
Oğuzhan Kızıltuğ on Google

Öncelikle restoran dan çok salaş bir çorbacı konsepti hakim. Adana kültürünün hastası olduğumuz için meraktan geldik . -Lakin Adana'daki sıcaklığı ve samimiyeti ve karşılamayı hissedemedik -Adana kebap ve tavuk şiş dürüm yedik Uzerine de işkembe corbasi içtim Öncelikle garsonlar aşırı acemi -Meze bize eksik, yan masaya dolu dolu geldi. Benim söylememle sonradan yandaki masalara geldiği gibi geldi . -Adana tabagindan 2 adet kıl çıktı . Müşterilerin yanında rencide etmek gibi olmasın diye ses etmedim. -Tavuk şiş dürümün lavasi çok sertti yerken zorlandık -Adana idare eder lezzetteydi -İşkembe corbasina diyecek laf yok ama. Yemek yemeye değil de çorba içmeye gelinir bana göre.
First of all, the concept of a shabby soup kitchen prevails rather than a restaurant. We came out of curiosity because we are sick of Adana culture. -However, we could not feel the warmth, sincerity and welcome in Adana. -We ate Adana kebab and chicken shish wrap I drank tripe soup on it First of all the waiters are extremely inexperienced - The appetizer came to us incomplete, full to the side table. As I said it, it came later as it came to the adjacent tables. - 2 hairs came out of the Adana plate. I didn't sound like it wouldn't be like offending in front of customers. -The lavash of the chicken shish wrap was very hard, we had a hard time eating it. -Adana was delicious -There is nothing to say about the tripe soup. In my opinion, one comes to drink soup, not to eat.
M
Mehmet Aydoğdu on Google

Yeni ve güzel bir mekan. Hem çorbada hem kebapta iddialılar. Ezogelin çorbası ve kuzu şiş denedim, çok beğendim. Özellikle sakatat çorbalarını önerdiler, daha sonra da onları deneyeceğiz. Çorba ve yemek porsiyonları büyük ve lezzetli. Ortaya gelen salata, ezme vs de yeterli idi. Geniş bir mekan, üstü ve yanları açılabildiği için de açık hava mekanı denebilir. Pandemide de masalar arası sosyal mesafe fazla olduğu içim tercih edilebilir. Balgat'ta, oldukça merkez bir yerde. Cadde üstünde olduğu için özel bir otoparkı yok ama ara sokaklarda veya cadde üstünde park edip kolayca ulaşabilirsiniz. Şu an için gece 02:00'ye kadar açıklarmış, daha sonra 24 saat çalışma düzenine geçme planları varmış. Ankarada gece çorba içecek mekan bulunması zor olduğu için, Balgat gibi bir yerde böyle bir mekan olması güzel olacaktır.
New and beautiful place. They are assertive in both soup and kebab. I tried Ezogelin soup and lamb shish, I liked it very much. They especially recommended the offal soups, we will try them later. Soup and food portions are large and delicious. The resulting salad, pate etc were also sufficient. A large space can also be called an open-air space since its top and sides can be opened. It can be preferred because the social distance between the tables is high during the pandemic. It is in a very central place in Balgat. Since it is on the street, it does not have a private parking lot, but you can easily reach it by parking in the side streets or on the street. For now, they were open until 02:00 at night, then they had plans to switch to 24-hour working order. Since it is difficult to find a place to drink soup at night in Ankara, it would be nice to have such a place in a place like Balgat.
M
Muhammed HANURUCU on Google

Ankarada içtiğim en iyi kellepaçalardan biriydi... beğendim gitmenizi tavsiye ederim... Fiyat olarak 1 kelle paça çorbası 38 tl...
It was one of the best kellepaça I've had in Ankara... I like it, I recommend you to go... The price of 1 head trotter soup is 38 TL...
E
Ecevit Saraç on Google

Çorbaları, Ankara’da az rastlanır derecede güzel. Mercimek, kellepaça, işkembe, dil çorbalarına özel ilik suyu takviye ediliyor. Kebapları da tavsiye ederim. Mekan sahibi ve personel ilgili. Biraz daha hijyen ile mekan mükemmel hale gelebilir.
Soups are rare in Ankara. Special marrow juice is supplemented for lentil, knuckle, tripe and tongue soups. I also recommend the kebabs. Owner and staff involved. With a little more hygiene, the place can become perfect.
D
Duygu BALCI on Google

Mukemmmeeellll.. Keşke 5 yıldızdan daha fazla seçebilsek, bu cümleyi kurduğum nadir işletmelerden.. gözünüz kapalı gidip tüm corbalarini deneyin. Çünkü en kısa zamanda ben devamını getireceğim. Kasikbatmaz bir muhteşem. Kelle paça, beyran hepsi o kadar lezzetliki yerken mutlu olmamak mümkün değil. Porsiyonlar oldukça doyurucu. Restoran servisi oldukça candan ve kaliteli.
Mukemmmeeellll.. I wish we could choose more than 5 stars, it's one of the rare establishments where I put this sentence.. go and try all their soups with your eyes closed. Because as soon as possible I will bring the sequel. Kasikbatmaz is magnificent. Head trotters and beyran are all so delicious that it is impossible not to be happy while eating them. Portions are quite filling. Restaurant service is very cordial and high quality.
S
SHAKIB DEER on Google

Friendly staff and good taste food

Write some of your reviews for the company Çukurova Restaurant

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *