Zarif Meyhane - Kazakistan Cd. No:145

4.8/5 based on 8 reviews

Contact Zarif Meyhane

Address :

Kazakistan Cd. No:145, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06490
Website : https://zarif-meyhane.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Kazakistan Cd. No:145, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
s
senol ugurlu on Google

Ankara daki sayılı nezih meyhanerden biri adı gibi Zarif. Denemeden kalkmayacağız şeyler ciğer, paçanga.
Zarif, like its name, is one of the few decent taverns in Ankara. The things we will not get up without trying are liver, paçanga.
Ö
Özge Özcan on Google

Ankaradaki ilk meyhane deneyimim.İzmir meyhanelerinden sonra çıta biraz yüksek oluyor tabi :) Hersey kendi evimin mutfağından çıkmış gibiydi ( ki bu konuda çok idamıyımdır.)Huzura doyduk.Özellikle yeri benim için çok nostaljikti.Güleryüz ve servis çok keyifliydi. Ankara günlerimizde hep gideceğimiz bir yerimiz var artık.
After the first meyhane in Ankara. In our days in Ankara, we always have a place to go.
H
Halil Aslan on Google

Mükemmel. Adına yakışır zariflikte. Sarımsaklı Et sote müthiş. Zeytinyağında kekikli Arnavut ciğeri çok taze ve çok lezzetli. Mezeler çok taze. Çok ilgili ve kibarlar. Müzik sesi çok yüksek değil. Sokak da sakin. Daha iyisi olamazdı. Çok memnun kaldık. Fiyatlar da çok uygun. 3 kişi her şeyden yedik, 70lik içtik, kişi başı 100TL tuttu.
Excellent. With elegance worthy of its name. The garlic meat sauté is awesome. Albanian liver with thyme in olive oil is very fresh and very tasty. The appetizers are very fresh. They are very concerned and kind. Music volume is not too loud. The street is also calm. It couldn't be better. We are very satisfied. Prices are also very affordable. 3 people ate everything, drank 70, it cost 100 TL per person.
Ö
ÖZER GÜVENDİR on Google

Küçük ve şirin bir yer. Mezeler ve ana yemekler çok lezzetli. Mücver, paçanga böreği, ciğer, fava tavsiye ederim. Mutlaka deneyin. Ayrıca insanı yormayan ve geriden fon sesi olarak gelen Zeki Müren, Alpay, Tanju Okan müzikleri harika. Personel çok kibar ve alakalı. Servis çok hızlı. Kısaca 10 üzerinden 10...
Small and cozy place. The appetizers and main courses were very tasty. I recommend the muffin, pastry, liver, fava. A must try. Besides, the music of Zeki Müren, Alpay and Tanju Okan, who do not tire people and come back as background sound, are great. The staff were very polite and relevant. Service was very quick. In short, 10 out of 10 ...
M
Melike Görkmen on Google

Annemin doğum günü kutlamasını yaptığımız çok şirin bir mekan...Ailenizle hoş bir akşam yemeği için tercih edebilirsiniz...Yemekler ve servis birinci sınıf....
A very cute place where we celebrated my mother's birthday... You can choose it for a nice dinner with your family... Food and service are first class....
k
kaanus on Google

Ufak fakat hesaplı bir meyhane. Servis iyi, mezeler iyi, aşırı çok çeşit yok ama yeterli. Canlı Müzik yok.
A small but affordable tavern. Service is good, appetizers are good, not too many varieties but enough. No Live Music.
O
Onur GÜRÜF on Google

İsmi gibi müdavimleri de işletmecisi de zarif olan mekan. Mezeler konusunda da gerçekten özenliler; Örneğin kavun istediğinizde bugün kavunu beğenmedim almadım diyebilirler. Mevsimi değilse balık servis etmezler. Ciğer, paçanga, mücver ve mevsiminde hamsi... Ankara için konuşmak gerekirse daha iyisine rastlamadım. Niteliği nicelikten önde tutanlar için nokta atışı bir muhabbet ortamı. ??
Like its name, it is a place that is elegant both for its regulars and its owner. They are also really attentive about appetizers; For example, when you want melon, they can say that they didn't like the melon today. If it is not in season, they do not serve fish. Liver, paçanga, mucver and anchovy in season... Speaking for Ankara, I haven't come across a better one. A spot-on conversation for those who prioritize quality over quantity. ??
E
Elis Emin on Google

Прекрасно малко местенце, мезетата се много вкусни, обслужването е на високо ниво. Личи си, че собственикът е отдаден на работата си. С няколко подобрения в интериора би станало още по-привлекателно за посетители.
Wonderful little place, the appetizers are very tasty, the service is high. It is obvious that the owner is dedicated to his work. With a few improvements in the interior it would become even more attractive to visitors.

Write some of your reviews for the company Zarif Meyhane

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *