Lungo Espresso Bar - Bülten Sk. No:26/B

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Lungo Espresso Bar

Address :

Barbaros Mahallesi, Tunali Hilmi Caddesi, Bülten Sk. No:26/B, 06680 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +98
Postal code : 06680
Website : https://lungo-espresso-bar.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Barbaros Mahallesi, Tunali Hilmi Caddesi, Bülten Sk. No:26/B, 06680 Çankaya/Ankara, Turkey
R
Rahmi şener on Google

Ankara'daki en iyi butik kahvecilerden. Sahibi oldukça ilgili ve işini seven biri. Kahveler istediğiniz, damağınıza uygun kahve çekirdeğiyle chemex ile anlık demleniyor. Böylece kahvenin aroması kaybolmuyor. Butik kahvede, 3. nesil kahvecilerde, en iyilerden. Değerini bilmek lazım.
One of the best boutique coffee shops in Ankara. The owner is very concerned and loves his job. Coffees are instantly brewed with chemex with the coffee beans you want, suitable for your palate. Thus, the aroma of the coffee is not lost. In boutique coffee, 3rd generation coffee shops, one of the best. You need to know its value.
A
Ahmet Yaşar on Google

Sessiz sakin arkadaşınızla sohbet edebileceginiz küçük butik kahveci ben gittiğimde Etiyopya kahvesi içiyorum fiyat 18 TL biraz pahalı ama içtiğim en güzel kahve olabilir dükkanın sahibi hanımefendi çok kibar çok tatlı bı okadarda kahveler konusunda bilgi sahibi, arada gelip sizinle birlikte sohbete katılıyor herkese tavsiye ederim.
The small boutique coffee shop where you can chat with your quiet friend, I drink Ethiopian coffee when I go, the price is a bit expensive for 18 TL, but it may be the best coffee I drink.The owner of the shop is very polite, very sweet and knowledgeable about coffees, I would recommend everyone to come and join the conversation with you.
c
cahide küçükyavuz on Google

Sahibi hanımefendinin bir kaç dükkan aşağıda da çay servis ettiği bir kafesi var. Orada çayı fincana doldururken demliğin kapağı düşüp kırıldı diye o demlik benim için çok değerli diyip çıldırıp beni çocuk gibi azarlamışlığı var. Bu kadar değerliyse malı, 10 metrekare, içinde tuvalet bile olmayan kafeler işletmek yerine demliklerini evinde vitrininde sergilemesini tavsiye ederim.
The owner lady has a cafe where she serves tea a few shops downstairs. There, when I poured the tea into the cup, he said that the teapot was very valuable to me and he scolded me like a child because the lid of the teapot fell off and broke. If he is so valuable, I recommend him to display his teapots in his home window instead of running 10 square meters of cafes that do not even have a toilet.
A
Ahmet Yığılı on Google

Tatlı, mâkul kahveler yapan mekân. Denemeye değer.
A place that makes sweet, reasonable coffees. Worth to try.
A
Aytur Bayrak on Google

Kahveleri çok güzel olan sicacik bir mekan kesinlikle tavsiye ediyorum...
I would definitely recommend a cozy place with very good coffee...
c
chn klç on Google

Yıllardır Tunalı yakınında oturuyorum. Bazen sırf buraya gelmek için evden çıkıyorum. Yeri Tunalı Hilmi caddesine çok yakın (2 bina mesafese) olmasına rağmen son derece sessiz sakin bir ortam. Kahveleri gerçekten mükemmel ortam son derece sevimli ve sıcak bir ortam. Sahibi ise dünyalar tatlısı bir insan ve gerçekten işini aşkla yapıyor. Eğer buralara yolunuz düşerse bir kahve içmeden geçmeuin derim...
I have been sitting near Tunalı for years. Sometimes I leave the house just to come here. The location is very close to Tunali Hilmi street (2 buildings to the distance), although extremely quiet in a quiet environment. The coffees are really excellent, the ambience is extremely charming and the environment warm. The owner is the sweetest person in the world and really does his job with love. If you get your way around here, I'd say don't go for a coffee.
V
Vusal Suleymanov on Google

Çok tatlı bir mekan. Güleryüzlü personel harikalar-harikası patronu var.Her heş gönlüzce oolsun.Iyi çalışmalar bol müşteriler arzu ediyoruz. Teşekkürler.
It's a very sweet place. Friendly staff are great - they have a wonderful boss. All the best. Good work, we want plenty of customers. Thanks.
Y
YF M on Google

Tasty, friendly and good located ?

Write some of your reviews for the company Lungo Espresso Bar

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *