Foresta Ev Kafe - 1955. Sk. No:2

4.8/5 based on 8 reviews

Contact Foresta Ev Kafe

Address :

1955. Sk. No:2, 06800 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06800
Categories :
City : Çankaya/Ankara

1955. Sk. No:2, 06800 Çankaya/Ankara, Turkey
E
Enis Kurtkaya on Google

Sabah erken saatte gitmemize rağmen Şerife abla bizi çok güzel karşıladı, yemekleri çok lezzetli, güleryüzlü, sevecen. Kafe çok huzurlu, tavsiye ederim herkese.
Although we went early in the morning, Sister Şerife welcomed us very nicely, her food was delicious, smiling and friendly. The cafe is very peaceful, I recommend it to everyone.
e
evrim polat on Google

Cok ağır yemek kokusu ve fiyatta hic azımsanmayacak düzeyde, genelde begenilmis ama maalesef ben aksini düşünüyorum...
It has a very heavy smell of food and a considerable price, it is generally liked, but unfortunately I think the opposite...
B
Bulent Ozcelik on Google

Kahvaltı yemek pasta börek zeytinyağlı yaprak sarması mantı vb Şerife hanım kendi yapıp servis ediyor. Sipariş de alıyor. Şirin bir de bahçesi var. Keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Breakfast food, pastry, pastries, stuffed leaves with olive oil, ravioli etc. Şerife lady makes it and serves it. He also takes orders. It also has a cute garden. You can have a pleasant time.
D
Dizem Psikoloji on Google

Sıcak samimi ve güler yüzlü hizmetin yanında ,taze doğal kahvaltılıkları vardı. Tavsiye ederim. Tekrar gideceğimiz bir yer keşfetmiş olduk. Teşekkürler Foresta cafe
In addition to the warm, friendly and smiling service, they had fresh natural breakfasts. I advise. We discovered a place to go again. Thank you Foresta cafe
F
Fatih Yıldız on Google

Sahipleri çok ilgililer. 6 kişi serpme kahvaltıya gittik ve çok memnun kaldık. Vegan olduğumu söylediğimde klasik kahvaltı menüsünde değişiklikler yaparak yardımcı oldular. Serpme kahvaltı dışında zeytinyağlı da birçok vegan seçenekleri vardı. Tavsiye edilir...
Owners are very involved. 6 of us went to the mixed breakfast and we were very satisfied. When I said I was vegan, they helped by making changes to the classic breakfast menu. Apart from the breakfast spread, there were also many vegan options with olive oil. It is recommended...
Y
Yalçın Kalaç on Google

Bir evimizin mutfağı var bir de Şerife ablamın mutfağı. Her zaman ellerine sağlık, kendisinin ve tüm ekibin emeklerine teşekkürler. Sağlıkla işimize gücümüze bakabiliyorsak, gönül rahatlığıyla karnımızı doyuruyorsak bu güzel yemekler sayesinde. Tatlısıyla tuzlusuyla, çorbasıyla kebabıyla, mezesiyle zeytin yağlısıyla... Yoksa siz hala tatmadınız mı?
There is a kitchen in our house and the kitchen of my sister Şerife. Good luck to you always, thank you for his and the whole team's efforts. If we can look after our work with health, if we can fill our stomachs with peace of mind, thanks to these delicious meals. With its sweet and salty, with its soup, with its kebab, with its appetizers, with olive oil... Or have you not tasted it yet?
M
Merve Demir on Google

harika bir mekan! Kahvaltı için gittik, müthiş bir anne kahvaltısı, pişiler, kızartmalar, çeşit çeşit el yapımı reçeller. Şerife teyzenin tatlılığı ürünlerine yansımış. Mekan sıcacık. Çok sevdik, tıka basa doyduk. İki kişilik kahvaltıya 150tl ödedik. Çok tatlıydınız, çok teşekkür ederiz. Sık sık geleceğim bir yer olacak eminim.
great venue! We went for breakfast, a great mother's breakfast, bagels, fries, assorted handmade jams. Aunt Şerife's sweetness is reflected in her products. The place is cozy. We loved it so much, we were stuffed. We paid 150tl for breakfast for two. You were so sweet, thank you so much. I'm sure it will be a place I will come back to often.
O
Oğuzhan Meral on Google

Gerek guleryuzlu hizmetiyle, gerek yemeklerin kalitesiyle kesinlikle Ankaradaki en tatli kahvalti noktalarindan bir tanesi. Populer mekanlar gibi hazir seyleri doldurup onunuze getirmek yerine tane tane ozenerek hazirliyorlar. Kis mevsimi oldugu icin iceride oturduk ancak havalar isindiginda bahcesinin de keyifli olacagina eminim. Ev sicakliginda ama ust duzey bir restoran kalitesinde lezzetleri bulduk. Subat 2022 itibariyle kahvalti fiyati kisi basi 75 lira idi.
It is definitely one of the sweetest breakfast spots in Ankara with its friendly service and the quality of the food. Instead of filling ready-made things like popular places and bringing them to you, they prepare them one by one. Since it was winter, we sat inside, but I'm sure the garden will be enjoyable when the weather gets warmer. We found flavors that were home-tempered but of a high-end restaurant quality. As of February 2022, the price of breakfast was 75 lira per person.

Write some of your reviews for the company Foresta Ev Kafe

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *