Fafa Steakhouse - Ceyhun Atuf Kansu Cd. No:76/A

4.4/5 based on 8 reviews

Fafa Steakhouse - Restoran - Fafasteakhouse.business.site

Fafa Steakhouse olarak içinde olduğumuz pandemi döneminde yasal olarak bizlere sağlanan zaman aralığı içinde paket ve gel-al servisimiz devam etmektedir.

Contact Fafa Steakhouse

Address :

Ceyhun Atuf Kansu Cd. No:76/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +97
Postal code : 06520
Website : https://fafasteakhouse.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Ceyhun Atuf Kansu Cd. No:76/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
m
mehmet aksoy on Google

Balgatta yer alan ve et severlerin beğeneceğini tahmin ettiğim bir yer. Güleryüzle hizmet eden servis elemanlarının bulunduğu, tercihinize göre fiyatlarını değerlendirebileceğiniz sakin ve nezih bir mekan. Aracı ile gelenler için yoğun trafikte park sorunu yaşanabilir. Afiyet olsun.
It is a place in Balgat that I guess meat lovers will like. It is a calm and decent place where you can evaluate the prices according to your preference, with service personnel serving with a smile. For those who come with their vehicle, parking problems may occur in heavy traffic. Bon Appetit.
K
K & G on Google

Kuvvetle muhtemel Ankara'nın en ucuz steakhouse'ı. Hizmet başarılı. Öğlen menüsü hamburger+içecek 40₺. Çok beğendik. Herkese tavsiye ederim..
Probably the cheapest steakhouse in Ankara. The service is successful. Lunch menu hamburger+drink 40₺. We liked it very much. I would recommend it to everyone..
S
Serkan Özdemir on Google

Fafa Steakhouse çalışanları çok ilgili ve güler yüzlüler. Mekan güzel dizayn edilmiş. Çok büyük olmaması sebebiyle önceden rezervasyon yapılarak gidilmesi daha uygun olabilir. Özellikle dış mekan da az masa bulunuyor. Masaların temizliğine özen gösteriliyor ve dezenfekte ediliyor. Yemeklerin sunumu güzel, önden ikram olarak sunulan kremalı mantar soslu ıspanak çok lezzetliydi. Ayrica mini ekmekleri ve patates mezesi de güzeldi. Hamburgerleri gayet lezzetli ve doyurucu. 270 gr 3X Fafa Burgeri çok acikmadiysaniz bitirmekte zorlanabilirsiniz, lezzeti güzel, belki çok az daha yağlı olsa kıyma iyi olabilir ve burger köfteleri de biraz daha pişirilirse sanki daha uygun olabilirdi ( önden bunu belirtmem gerekiyor olabilirdi belki de). Lokum burgeri lezzetli ve akşam menüsü için gayet yeterli. Burgerler içerisinde karamelize soğan ve cheddar peyniri de bulunuyor. Fiyat/performans olarak gayet güzel. 270 gr Fafa Burger 50 TL, Lokum Burger 47 TL. Büyük cam su 9 TL. Mekan yemekleri ve ambiansi olarak gayet muntazam ancak mekanin tek begenmedigim yeri lavoba ve tuvaletleri. Sensörlü kağıt havlu ve çeşmesi olması daha iyi olabilir özellikle bu pandemi ortamında. Ayrica tuvaletleri küçük ve ışıklandırma yetersiz. Tuvalet kapağının da değiştirilmesi güzel olur. Böyle küçük detaylarada özen gösterilirse muazzam bir mekan olur. Genel olarak; tekrar severek gidebileceğim ve önerebileceğim bir mekan.
Fafa Steakhouse employees are very interested and smiling. The place is beautifully designed. Since it is not very big, it may be more convenient to go by making a reservation in advance. Especially outdoors, there are few tables. Tables are cleaned and disinfected. The presentation of the dishes was beautiful, the spinach with creamy mushroom sauce was delicious. Also the mini breads and potato appetizers were good. Hamburgers are very tasty and filling. If you are not very hungry, you may find it difficult to finish the 270 gr 3X Fafa Burger, it tastes good, maybe the ground beef would be better if it was a little more oily, and it would be more appropriate if the burger patties were cooked a little more (maybe I should have mentioned this beforehand). The Turkish delight burger is delicious and enough for the evening menu. Burgers also include caramelized onions and cheddar cheese. Pretty good for price/performance. 270 gr Fafa Burger is 50 TL, Turkish Delight Burger is 47 TL. Large glass of water 9 TL. The place is very neat in terms of food and ambiance, but the only thing I don't like is the sink and toilets. It might be better to have a sensor paper towel and fountain, especially in this pandemic environment. Also, the toilets are small and the lighting is insufficient. It would be nice to replace the toilet lid as well. If attention is paid to such small details, it would be a magnificent place. Generally; It is a place that I would like to visit again and recommend.
O
Osman ARSLAN on Google

Balgat'tın en yeni hamburger ? ve steakhouse ? markası FAFA, Ceyhun Atıf Kansu caddesi üzerinde ve cadde seviyesini üstünde olmasından dolayı gürültüden biraz daha uzak kalabildiğiniz geniş iç mekan sahip bir mekan. Steak, dry age, köfte, kuzu ürünleri ve tatlının olduğu menü gayet zengin. Et spagetti burger denedim. Hamburger'den önce gelen ıspanak ve biberli domates turşusu ile ekmekleri çok lezzetli. Et spagetti burger yaklaşık 220-230gr olarak servis ediliyor. Ekmeği de içindeki malzemeler inanılmaz lezzetli. Sadece et spagetti yerken biraz zorlanıyorsunuz. Parçaları bütün halde yemek zorunda kalıyorsunuz. Patates ? lezzetli. 24 Eylül 2021 / Et Spagetti Burger 44TL Fiyatlar gene olarak uygun. Çalışanlar ilgili.
Balgat's newest hamburger ? and steakhouse ? brand, FAFA, is a place with a spacious interior where you can stay away from the noise a little more because it is on Ceyhun Atıf Kansu street and above the street level. The menu, which includes steak, dry age, meatballs, lamb products and dessert, is very rich. I tried the meat spaghetti burger. The spinach and tomato pickle with peppers that precede the hamburger and their breads are delicious. Meat spaghetti burger is served as about 220-230gr. The ingredients in the bread are also incredibly delicious. You have a little difficulty eating only meat spaghetti. You have to eat the pieces whole. Potatoes ? delicious. 24 September 2021 / Meat Spaghetti Burger 44TL Prices are generally reasonable. Employees are involved.
O
Osman Ivegen on Google

Super
a
ali najib on Google

???
a
adem atalay on Google

F/P ??
A
Archer on Google

Decent burger that doesn't taste like köfte. Very good prices and fast service. Polite servers.

Write some of your reviews for the company Fafa Steakhouse

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *