Ehl-i Künefe - İvedik Cd. No:38

4/5 based on 8 reviews

Contact Ehl-i Künefe

Address :

İvedik Cd. No:38, 06170 Yenimahalle/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06170
Categories :
City : Yenimahalle/Ankara

İvedik Cd. No:38, 06170 Yenimahalle/Ankara, Turkey
A
Arzu Snl on Google

Künefeyi hiç böyle yememiştim.Yanında kuruyemişi sütüyle servis ediliyor.Harika bir lezzet denemeniz gerek.
I have never eaten künefe like this. It is served with nut milk on the side. You have to try a great taste.
M
Murat Uğur on Google

Heysem Ustamin ellerinden hazirlanmiş künefe hayatimda yediğim en lezzetli künefeydi..mübtelası olunacak biyer ..kesinlikle tavsiye ederim.
Prepared by Heysem Ustamin's hands, künefe was the most delicious künefe I have ever eaten in my life ... something to be taken as an indulgence .. I definitely recommend it.
B
Berk Bilir on Google

Ankara da yediğim en güzel künefe denilebilir.Kıvamı çok güzel.Şerbeti insanın boğazını yakmıyor.Gerçekten kaliteli ve aile yeri.Künefe sevenler kesinlikle denemeli.Ustanın ellerine sağlık.
It can be called the most beautiful künefe I have eaten in Ankara. Its consistency is very nice. Its sherbet does not burn the throat of people. It is a really high quality and family place. People who love sunflower should definitely try it. Good health to the hands of the master.
O
Onur Coskun on Google

Elazığda 3 günlük görevliyken arkadaşların tavsiyesiyle gittim. Mükemmel lezzetin yanında güler yüzlü çalışanlardan oluşan bir mekan. Özellikle kaymaklı hasıra bayıldım. Elazığdaysanız gidilecek mekanlar listesine eklemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.
When I was in Elazig for 3 days, I went with the advice of friends. In addition to the excellent taste, it is a place consisting of friendly employees. I especially loved the creamy matte. If you are in Elazig, I definitely recommend you to add it to the list of places to visit.
O
Oğuzhan FAKILI on Google

Künefesi ve ikramları çok lezzetli. Usta Urfalı olunca künefe de lezzetli oluyor.
Kunefe and very tasty refreshments. Masters Urfalı when künefe is happening delicious.
i
ihsan ulusan on Google

Künefesi Ankara'da son günlerde popüler olan bir çok yere göre daha güzel ve hafif, ikramları meyvesi biraz daha nitelikli olabilir.Fiyat olarak 2 kişilik künefe (mozaik diye geçiyor menüde) 40-TL gibi bir rakama geliyor.Yenimahalle ve Ankara için güzel bir yer.
The künefe may be more beautiful and lighter than many other popular places in Ankara, and the fruit of its treats may be a little more qualified. The price for 2 person künefe (called mosaic on the menu) comes to a figure of 40 TL. .
S
SEVGİ KARATAŞ on Google

Yeni yerler, yeni lezzetler keşfetmek isteyenlere önerebileceğim yeni bir mekan Yenimahalle’de bulunan Ehl-i Künefe. İvedik Caddesi üzerinde ve İvedik Metro İstasyonunun hemen karşısında bulunan Ehl-i Künefe’ye ulaşım çok kolay. Temiz, nezih bir ortam. Künefe ve tatlılar meyve ve fıstık eşliğinde sunuluyor. Künefe çeşitleri tek kişilik olanları 17-20 TL civarında. İki veya daha çok kişilik olduğunda kişi başı fiyat düşüyor. Size “Yeşil Sultan” künefesini önerebilirim; mükemmel bir tat. Kaymak ve kahve eşliğinde muhteşem bir üçlü oluyor. Yolunuz Yenimahalle’ye düştüğünde bi “gidin” derim.
A new place that I can recommend to those who want to discover new places and new tastes is Ehl-i Kunefe in Yenimahalle. It is very easy to reach Ehl-i Kunefe, which is located on İvedik Street and just opposite the İvedik Metro Station. A clean, decent environment. Kunefe and desserts are served with fruit and peanuts. Künefe varieties for one person are around 17-20 TL. The price per person decreases when there are two or more people. I can recommend the “Yeşil Sultan” künefe; perfect taste. There is a wonderful trio with cream and coffee. Whenever you come to Yenimahalle, I say "go".
G
Gürol on Google

Geniş , ferah ve tertemiz bir yer. Biz hasır künefe denedik. Yağı , kadayıfı , fıstığı v.s. harika. Fiyatlar 17 / 20 tl tek porsiyon olarak. İki, üç, dört kişilik tepsileri var. Servis gayet hızlı, çalışanlar ilgili ve güleryüzlü. Kesinlikle tekrar gelinecek bir yer.
It is a large, spacious and immaculate place. We tried wicker künefe. Oil, kadayıf, pistachio, etc. great. Prices are 17/20 as a single portion. They have trays for two, three, four people. The service is very fast, the employees are caring and friendly. Definitely a place to come again.

Write some of your reviews for the company Ehl-i Künefe

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *