Antepli Cevat Usta

4.5/5 based on 8 reviews

Antepli Cevat Usta - Cevatusta.com.tr

Contact Antepli Cevat Usta

Address :

Beştepe Mahallesi Alparslan Türkeş Caddesi, Misket Sk. No.54, 06560 Yenimahalle, Turkey

Phone : 📞 +9
Website : http://www.cevatusta.com.tr/
Categories :
City : Yenimahalle

Beştepe Mahallesi Alparslan Türkeş Caddesi, Misket Sk. No.54, 06560 Yenimahalle, Turkey
F
Fatma Piri on Google

Çorbalarını beğendik. İkramları değişik güzel, Bestepe'de olduğu için mi fiyatları pahalı geldi. Adana ve Kuzu çizik aldık yedim ama beğenmedim. Çok merak ediyordum burayı , takip ettiğim bir iki gurme gitmişti, yorumlarıda iyiydi. Ben hayal kırıklığı yaşadım. Tatlı ikramdı çay istedikçe geldi, Semaverde değildi.
We liked their soups. The treats are different, and the prices are expensive because it is in Besttepe. We got Adana and Lamb scratched, I ate it, but I didn't like it. I was very curious about this place, a couple of gourmets I followed had gone, and their comments were good. I was disappointed. Dessert was a treat, tea came when requested, it was not in the Samovar.
E
Elif Şamdan on Google

Ankara'da servis kalitesi olarak örnek alınması gereken bir mekan, garsonlarına ilgileri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yemekten önce gelen ikramlar lezzetli özellikle de zeytinyağlı yiyeceklere ayrıcalık verilmesini beğendim. Biz karışık kebap tercih ettik doyurucu ve lezzetliydi. Yemekten sonra sütlaç ve semaver çay da ikramları. İsterseniz tekrar da getiriyorlar. Fiyatlar bir tık pahalı ama artık çoğu yer böyle. Kişi başı karışık kebap 88 tl.
A place that should be taken as an example in terms of service quality in Ankara, I would also like to thank its waiters for their interest. The treats that come before the meal are delicious, I especially liked that the olive oil foods were privileged. We preferred mixed kebab, it was hearty and delicious. After the meal, rice pudding and samovar tea are also served. If you want, they will bring it again. Prices are a bit high, but most places are like this now. Mixed kebab 88 TL per person.
H
Hulusi Can Karpuzcu on Google

Pazar günü saat 6'ya doğru gittik. Ücretli mezelerin hepsi bitmişti. Çorba çeşitlerinin bazılarına da yok dediler. Mama sandalyesi istedik, kırık olduğu için çocuk doğru düzgün oturamadı. Yemekler neredeyse 35dk'ya yakın bir sürede geldi. Çizik kebabı güzeldi. Beraber servis edilen beşamel soslu patlıcan ve pişmiş soğan nedeniyle doyurucu idi. Tereyağlı kuzu lokum sıradan idi, beraber servis edilen eşlikçisi olmadığı için çok doyurucu değildi. Adana kebabı kesinlikle bir Adana kebabı değildi, şiş köfte idi. Adana kebabı ile ilgili şikayetimizi dile getirdiğimizde bunun Adana kebabı olduğunu iddia ederek kandırmaya çalıştı garson. Yemeğin sonunda gönlümüzü almak için ekler pasta ikram ettiler. 2 yıl öncesine göre ciddi kalite kaybı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca fiyatları da diğer yerlere göre daha çok artırmışlar. Balgat'ta gerçek Adana Kebabı sunabilen yerlere kıyasla yüzde 30 daha pahalı. İşletme sahibinin yanıtına cevaben: Adana'da 10 yıl yaşadım, gerçek zırhta çekilmiş kuzu etinden yapılan Adana kebabı yayvan olarak şişlenir, bulgur gibi dağılır, daha yağlı ve yumuşak olur. Sizin bana servis ettiğiniz ürün kesinlikle Adana kebabı değildi, başka bir şeydi. Bu şekilde hatada ısrar eden işletmelere tekrar gitmeyi ve yeni bir şans vermeyi düşünmem.
We went about 6 o'clock on a Sunday. All of the paid appetizers were over. They said that some of the soup varieties are not available. We asked for a highchair, because it was broken, the child could not sit properly. Food arrived in almost 35 minutes. The scratch kebab was good. It was hearty because of the eggplant with béchamel sauce and cooked onions served together. Lamb delight with butter was ordinary, it was not very satisfying since it did not have an accompaniment served together. Adana kebab was definitely not Adana kebab, it was shish meatballs. When we expressed our complaint about Adana kebab, the waiter tried to deceive him by claiming that it was Adana kebab. At the end of the meal, they served eclairs to take our hearts away. I think there is a serious loss of quality compared to 2 years ago. They also increased the prices more than other places. It is 30 percent more expensive than places that can offer real Adana Kebab in Balgat. In response to the owner's response: I lived in Adana for 10 years. Adana kebab, made from real lamb meat, is skewered on a flat basis, dispersed like bulgur, more oily and soft. The product you served me was definitely not Adana kebab, it was something else. I wouldn't think of going back to businesses that insist on making mistakes in this way and giving them a new chance.
E
Erdal Arc on Google

Mezesi çok çeşitli. Semaverde çay ve fırın sütlaç ikram. Ramazan’a girmeden önce gittik, karışık ızgara kişi başı 125₺. Etleri özenli pişiriliyor. Masalar tıkış tıkış değil bu sayede müşteriler üst üste oturmuyor. Kalitesini epeydir koruyor umarım böyle devam eder.
Meze is very diverse. Tea and baked rice pudding is served in the samovar. We went before Ramadan, mixed grill is 125₺ per person. Their meat is carefully cooked. The tables are not cramped, so customers do not sit on top of each other. It maintains its quality for a long time, I hope it continues like this.
K
Kubra Yuksel on Google

Ailemle beraber arada sirada geldigimiz ,lezzetinden her zaman emin oldugumuz bir yer..fiyatlar normale gore biraz pahali ama bu kiyagi kendinize yapmaya deger? urunlerden bahsedecek olursak, beyran her zamanki gb cok lezzetli, ortaya gelen mezeler 8 cesit + salata var..sonrasinda yine ikram olarak cay ( ister semaver, ister bardak olarak) ve 10 numara bi firinda sutlac geliyor.. cocuk menusu hamburger ve iki kisilik karisik izgara soylemistik..catladik, zor bitirdik, (hatta bitiremedik)... cocuk hamburgerde 2 adet hamburger ve patates kizartmasi + mayonez, ketcap oluyor..Personel cok ilgili ve her zaman temiz bir ortam..tesekkurler ilginiz ve lezzetiniz icin..
It's a place where we come with my family from time to time and we are always sure of its taste.. the prices are a bit expensive compared to normal, but it's worth making it for yourself Tea (whether as a samovar or a glass) and a number 10 baked milk pudding are served as treats.. We ordered a children's menu hamburger and mixed grill for two. We cracked it, we barely finished it, (we couldn't even finish it)... 2 hamburgers and fries in a kid's hamburger. It is fried food + mayonnaise, ketchup.. The staff is very caring and always a clean environment..thanks for your interest and taste..
E
Engin Mahmut Karaca on Google

Perfect!
C
Cankutcem on Google

Average food, high proces
c
cankut ünal on Google

Average food for such high prices

Write some of your reviews for the company Antepli Cevat Usta

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *