Ziverbey Cafe Restaurant - Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 17 /1

4/5 based on 8 reviews

About Ziverbey Cafe Restaurant

Ziver Bey Restaurant;

Ziverbey Restaurant ve Cafe dünya mutfağı ile yöresel lezzetleri tek bir çatı altında toplayan, özenle hazırlanmış dekoru, kusursuz hizmeti ve tadına doyulmayan lezzetleri ile Ankara Çukurambar’da lezzet dünyasına merhaba demiştir. Ziyaretçilerine restaurant ve café konseptini bir arada yaşatan mekanda dünya mutfağı ve yöreseller lezzetlerden oluşan zengin yemek çeşitliğiyle yemek yemenin tadına varılırken arka bahçede oluşturulmuş bulunan café konsepti ile de keyifli ve mutlu zamanlar geçirilmektedir.

Contact Ziverbey Cafe Restaurant

Address :

Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 17 /1, 06510 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +989
Postal code : 06510
Website : http://ziverbey.com.tr/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 17 /1, 06510 Çankaya/Ankara, Turkey
s
samet bekkaya on Google

Öncelikle google yorumları yüzünden gitmediğim bu mekan için çok üzgünüm. Yapılan yorumları gerçek bulmuyorum çalışanların samimiyeti ilgisi ayrı bir güzel mekan olarak temiz hijyenik bir yer yemeklerde lezzetler çok güzeldi. Başarılarının devamını dilerim Teşekkürler ziverbey
First of all, I'm very sorry for this place that I didn't go because of google reviews. I do not find the comments true, the sincerity and interest of the employees, a clean and hygienic place as a separate beautiful place, the tastes of the meals were very good. I wish you continued success, thank you ziverbey
D
Dudak Ercan on Google

Kahvaltı yapalım dedik 2 kişi 180 tl ancak acı sos ve süt reçeli kurumuştu, özel ve ayırt edici pek bişey yoktu, portakal suyu hazır mı değil mi anlayamadık, peynşr yanında ceviz yok biz istedik öyle geldi, sıcak tabağı ile görselin alakası yoktu, yani bu paraya burda değilde daha güzel yerlerde yapmanızı tavsiye ederim, kahvaltı için uygun yer değil
We said let's have breakfast 180 TL for 2 people, but the hot sauce and milk jam were dry, there was nothing special and distinctive, we could not understand whether the orange juice was ready or not, there was no walnuts next to the cheese, we wanted it, it seemed, the hot plate and the image had nothing to do with this money. I recommend you to do it in better places, not here, it is not a suitable place for breakfast
G
Görkem Tunçer on Google

Menü olarak kısıtlı ve pek seçme şansınız yok!İkramları oldukça az ve klasik. Fiyatları, yemek lezzetine ve porsiyonuna göre oldukça yüksek.Tek artı yanı,mekanın dekorasyonu ve tasarımı, lakin bunlar ne yazık ki damağınızda lezzet, midenizde tokluk bırakmıyor.
The menu is limited and you don't have much choice! The treats are very few and classic. Their prices are quite high compared to the taste and portion of the food. The only plus is the decoration and design of the place, but unfortunately these do not leave you with a taste on your palate and a satiety in your stomach.
İ
İDRİS ÖZCAN on Google

Mekan Konsept ve tasarım olarak 10/8 lakin lezzet konusunda aynı şeyi söylemek imkansız lezzet yok yemekler pişmemiş ve damak tadına hitap eden bir lezzet mevcut değil. Tekrar dan gelirmiyim bilmiyorum yemekler soğuktu ve adana kebapbın yagı donmuştu.
Space Concept and design 10/8 however, it is impossible to say the same about taste, there is no flavor, the food is not cooked and there is no flavor that appeals to the palate. I don't know if I will come back again, the food was cold and the adana kebab oil was frozen.
A
Alp Ergincan on Google

Beyran çorbası içtim. Gaziantepten şef aşçı getirtmişler. Çok güzeldi. Sırf Beyran için gidilir. Başka bir şey sipariş etmedim. Ama mekan ferah. İki bölümden oluşuyor. Giriş sigara içilen bölüm. İkinci bölüm iç mekan. Camlar yüksek. Temiz. Hoşuma gitti. Geniş caddede kolay bulunur yerde. Eskiden bakanların oturduğu semtte.
I drank Beyran soup. They brought a chef from Gaziantep. It was beautiful. Only go for Beyran. I didn't order anything else. But the place is spacious. It consists of two parts. Entrance smoking section. The second part is the interior. The windows are high. Clean. I liked it. Easy to find on the wide street. In the district where the ministers used to live.
А
Александр Фёдоров on Google

Хорошее заведение, аккуратное, со своим стилем и фирменными блюдами. Однако как лучшее предложили Adana Kebab, действительно хорош. Прикольная система орошения на террасе функционирует. Есть парковка своя. Фирменные вещи все таки попробую, но попозже. Рекомендую.
A good establishment, neat, with its own style and specialties. However as the best suggested Adana Kebab is really good. Cool irrigation system on the terrace is functioning. Has its own parking. Branded things still try, but later. Recommend.
E
Esra Sevgi Aykut on Google

Yemekleri ve hizmeti gayet güzeldi ancak fix menü olması ilginç özellikle Ramazan olduğu icin mi böyle onu bilemiyorum tabi . İftar menüsü olarak diye düşünüyorum. Sadece kunefe biraz soguktu.
The food and service were fine, but it's interesting that it has a fixed menu, I don't know if it's because it's Ramadan, of course. I think it is the iftar menu. Only kunefe was a little cold.
M
Mumtaz Yayan on Google

If I am not wrong that is the third or fourth different restaurant opened in the same location in last couple of years. Nothing is special yet the price for the food is high.

Write some of your reviews for the company Ziverbey Cafe Restaurant

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *