Zeliha Közde Boşnak Mutfağı ve Börek - 06520

4/5 based on 8 reviews

Zeliha Közde Boşnak Mutfağı ve Börek - Boşnak Böreği ve Köftesi - Zeliha-borek.business.site

Contact Zeliha Közde Boşnak Mutfağı ve Börek

Address :

Ziyabey Cd. No:59, 06520, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +997
Postal code : 06520
Website : https://zeliha-borek.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Ziyabey Cd. No:59, 06520, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
t
tuba terzioğlu on Google

Dört yıldır ınstagramdan takip ettigim Zeliha'ya bugün gitmek nasip oldu. Saray Bosna'da yediğim boşnak böreğinin aynı lezzetini burada tatmak mutluluk vericiydi ayrıca közde tavuk hayatımda yedigim en lezzetli tavuk olabilir. Servis ve ortam profesyonel değil ama bu bence bir eksiklik değil tam tersi işletmenin daha sıcak ve samimi bir ortam olmasını sağlıyor, umarım bu amatör ruhlarını hiç kaybetmezler.Herkese tavsiye ederim.
Today I had the chance to go to Zeliha, which I have been following on Instagram for four years. It was a pleasure to taste the same flavor of the Bosnian pastry I ate in Sarajevo here, and the roasted chicken may be the most delicious chicken I've ever eaten in my life. The service and the environment are not professional, but this is not a shortcoming in my opinion, on the contrary, it makes the business a warmer and more friendly environment, I hope they never lose their amateur spirit. I recommend it to everyone.
S
Servet Turan on Google

Boşnak böreği ve mantısı denedik, Balgatın önde gelen bürokratları ile kalabalık bir ekiple mantı, börek, köfte, tavuk ne varsa tattık. Hepsi lezzetliydi. Hesap 6 kişi 265 TL makul denilebilir. Farklı lezzetler için tekrar gidilebilir.
We tried Bosnian pastry and ravioli, we tasted ravioli, börek, meatballs, chicken, with a large team of leading bureaucrats from Balgat. All were delicious. Account 6 people 265 TL can be said to be reasonable. You can go again for different tastes.
E
Ecevit Saraç on Google

Aldıkları para sonuna kadar helal olsun. Kullandıkları malzemeden tutun mekan sahibi ve çalışanların güler yüzüne herşey 5 yıldızı hak ediyor. Ürünlerin lezzetini anlatamam yerseniz nasıl bağımlılık yaptığını göreceksiniz.
Good luck with the money they get. From the materials they use to the smiling faces of the owners and employees, everything deserves 5 stars. If you can't explain the taste of the products, you will see how addictive they are.
K
Koray on Google

Boşnak mantısı 40 TL (lezzetli) ve patlıcanlı-kıymali börek 30 TL (2021 fiyatları). Hem börek hem mantı çıtır. Erken gelirseniz organik tavuk yiyebilirsiniz ya da 1 gün önceden siparişi verebilirsiniz. Çeşit az. Diğer börek çeşidi patatesli. Kendi usullerine göre yapıyorlar. Salata ve yoğurt ikram. Çay ikram. İlgi alaka çok iyi. Gündüz gelen kitle memur. Park sorunu olabilir. Çevresinde okullar ve bakanlıklar var.
Bosnian ravioli 40 TL (delicious) and aubergine-minced meat pie 30 TL (2021 prices). Both pastries and ravioli are crispy. If you come early, you can eat organic chicken or you can order 1 day in advance. Variety is scarce. The other type of pastry is potato. They do it in their own way. Salad and yogurt are served. Tea service. Interest is very good. Daytime mass officer. Parking may be an issue. It is surrounded by schools and ministries.
E
Eray Kaplan on Google

Çok emek verildiği belli, közde pişirilen börek, Boşnak mantısı ve, tavuk... köftesini tadamadik, biz gittiğimizde yoktu. Emeğe binaen çok derinlemesine yorum yapmak istemiyorum ama 1) İşletme ufak bir aile işletmesi gibi görünüyor. Kısmi eski esnaf lokanlari gibi diyebilirim. Menü ya da adisyon vb beklemeyin. 2) Servis konusunda profesyonel bir şey aramayın. 3) Börekler yağlı börek severseniz, el açması ve közde pişiriliyor. Kendi statüsünde lezzet iyi. Ama yağlı sevmezseniz dikkat. 4) Boşnak mantısı iyi güzel ama ortalama bir sosyete mantısı lezzeti veriyor. Ekstra lezzet buldum diyemem. 5) Tavuk iyi, ortalama, yanındaki nohutlu pilav ise pirinçler diri kalmış. Bunu daha önce de test etmiştim (toplam 3 oldu) o zaman da pirinçler diri idi. 6) Dükkanda mangal da yandığı gozetilince havalandırma yeterli olmamış, zira kıyafetlerimize börek kokusu sindigini farkettik. Yani ortalama puan vereceğim. Daha çok puanlama yapmak isterdim.
It is obvious that a lot of effort was put into it. We couldn't taste the pastry, Bosnian ravioli and chicken... I don't want to comment too deeply due to the effort, but 1) The business appears to be a small family business. I can say that it is partially like old artisan restaurants. Don't expect menus or bills etc. 2) Do not look for anything professional about service. 3) Pastries are hand-rolled and cooked on embers, if you like oily pastries. Taste is good in its own status. But beware if you don't like oily. 4) Bosnian ravioli is good, but it tastes like an average high society ravioli. I can't say I found extra flavor. 5) Chicken is good, average, rice with chickpeas is left alive. I've tested this before (there were 3 in total) and the rice was fresh then. 6) Considering that the barbecue was burning in the shop, the ventilation was not sufficient, because we noticed that the smell of pastry permeated our clothes. So I will give an average rating. I would like to rate more.
2
20cetin on Google

Zeliha közde Boşnak mutfağı ?Ziyabey caddesi üzerinde bulunan Zeliha közde Boşnak mutfağı, ?Boşnak mutfağını hep sevmişimdir ve nerde görsem mutlaka girerim. Boşnak mutfağının yemek kültürü zengin, sunumu güzel ve eski dönem tarzda yaptıkları İçin yemekleri güzel oluyor. ♦️Zeliha mutfağı bu şekilde yapmaya çalışıyor ve başarılı olduğunu düşünüyorum. buradaki mekana ilk defa geldim Mekan sade klasik bir lokanta görünümlü, hoş mekan börek ve tavuk köz ateşinde pişiriliyor ve lezzeti buradan geliyor geleneksel boşnak pişirme geleneğine bağlı kalmışlar Özellikle boşnak mantısı ve tavuk siparişi verdim ▶️boşnak mantısı yapılışı, hamuru, mantının iç malzemesi pişirilmesi çok güzel mantıyı yerken çıtırlığını hissediyorsunuz bir porsiyonu doyurucu fiyatı makul 40 TL piyasaya göre aynı,farklı bir lezzeti keşfetmek istiyorsanız tavsiye ederim ▶️Közde tavuka gelince farklı bir lezzet tat bulabilir miyim diye sipariş etmiştim. Közde piştiği için lezzeti aroması güzel belli ediyor ama çok çok farklı bir şey beklemeye de gerek yok her yerde böyle sunum ve lezzet bulabilirsiniz tavuk tam ve yarım tavuk şeklinde sipariş alıyorlar, tavukları büyük, yarım tavuk şeklinde sipariş verdim fiyatı 60 TL bana baya fazla geldi bu fiyata bu porsyon bence biraz fazla olduğunu düşünüyorum tavuk sevenlere denemesini tavsiye ederim Tavuğun yanında pilav salata ve yoğurt ikram ediliyor İş yeri sahibi ve çalışanları saygılı kibar ve ilgililer boşnak mutfağı gerçekten güzel tavsiye ederim ?Boşnak Mantısı 9/10 ?Közde Tavuk 7/10 ?Personel 9/10 ?Hizmet 8/10 ?Mekan 6/10 ?Fiyat 6/10
Bosnian cuisine in Zeliha közde ?Bosnian cuisine in Zeliha köz on Ziyabey street, ?I have always loved Bosnian cuisine and wherever I see it, I definitely go. The food culture of the Bosnian cuisine is rich, the presentation is beautiful, and the dishes are good because they make it in the old period style. ♦️Zeliha is trying to make the kitchen this way and I think she is successful. I came here for the first time The place looks like a simple classic restaurant, nice place Pie and chicken are cooked on embers and their flavor comes from here They adhere to the traditional Bosnian cooking tradition I especially ordered Bosnian ravioli and chicken ▶️ the preparation of Bosnian ravioli, the dough, the filling of the ravioli is very good, you feel the crispiness while eating the ravioli, one portion is satisfying, the price is reasonable 40 TL compared to the market, I recommend it if you want to discover a different taste ▶️When it comes to roasted chicken, I ordered it to see if I could find a different flavor. Since it is cooked on embers, its flavor and aroma are good, but there is no need to wait for something very very different, you can find such presentation and taste everywhere. They take orders in the form of chicken, whole and half chicken, I ordered their chicken as large, half chicken, the price of 60 TL was too much for me. For the price, I think this portion is a bit too much. I recommend it to chicken lovers to try it. Rice, salad and yoghurt are served with the chicken. The owner and employees of the workplace are respectful, polite and interested, I recommend the Bosnian cuisine is really good ?Bosnian Ravioli 9/10 ?Roasted Chicken 7/10 ?Staff 9/10 ?Service 8/10 ?Place 6/10 ?Price 6/10
E
Ender on Google

Good taste
o
ozan opşin on Google

The best and organic chicken barbeque at Ankara

Write some of your reviews for the company Zeliha Közde Boşnak Mutfağı ve Börek

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *