Vasfi Usta Antep Sofrasi - 1412. Sokak No:4

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Vasfi Usta Antep Sofrasi

Address :

a, Balgat Mahallesi, 1412. Sokak No:4, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +987
Postal code : 06520
Categories :
City : Çankaya/Ankara

a, Balgat Mahallesi, 1412. Sokak No:4, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
S
SLN SYGL on Google

Gaziantep mutfağına kıyasla yemekleri çok yavan baharatsız ve tuzsuz bir eksiklik var ki yemeklerin tadı yok. İçtiğimiz Beyran asla değil eti bir tık fazla konulmuş bir salçalı(hazır salça muhtemelen) çorba diyebilirim. Ve yemekler aşırııı sıcak yenilmeyecek kadar. Övülen bir tatlısı varmış, içinde fıstık eser miktarda 4 küçük parça 18 tl. Fiyat performans çok zayıf. İçerisi çok soğuk elektrikli ısıtıcıları var 2 kere söylenmesine rağmen yakmadılar. Aile ile gelinecek bir ortam değil kahvehane havası var girişte zannımca işletmecisi ve bir kaç adam bir masada oturmuş çay içip diğer masaları izliyorlar.
Compared to Gaziantep cuisine, the dishes are very bland, without spices and salt, and there is a lack of taste. I can say that the Beyran we drink is not a soup with tomato paste (presumably ready-made tomato paste) with a little more meat. And the food is too hot to eat. He had a praised dessert, 4 small pieces of pistachio with traces of 18 TL. Price performance is very poor. They have electric heaters that are very cold inside, although they were told 2 times, they did not light it. It's not a family environment, it has a coffee shop atmosphere. At the entrance, I think the manager and a few men are sitting at a table, drinking tea and watching the other tables.
E
Etka Güngör on Google

Beyran çorbası harika. Ankara’da tadabilecekleriniz arasında en iyilerden. İkramlar yeterli. Çalışanlar gayet güler yüzlü ve kaliteli insanlar. Kebaplarını, lahmacunu deneme fırsatım olmadı. Ama güzel yapacaklarını düşünüyorum. Beyran çorbasının yanında verilen pide de bu sefer biraz fazla inceydi. Daha dolgun bir pide olursa daha güzel olabilir. Mekan sakin, ana caddedekiler gibi bir kaos hakim değil içeride. Gidip rahat rahat yemek yiyerek sohbet edebileceğiniz bir mekan. Lezzet 9/10 Hizmet 10/10 Konum 8/10 Fiyat Performans 9/10
Beyran soup is great. One of the best you can taste in Ankara. The treats are enough. The employees are very friendly and quality people. I did not have the opportunity to try their kebabs and lahmacun. But I think they will do well. The pita served with the Beyran soup was also a bit too thin this time. It would be better if it was a fuller pita. The place is calm, there is no chaos like those on the main street. It is a place where you can go and have a comfortable meal and chat. Flavor 9/10 Service 10/10 Location 8/10 Price Performance 9/10
S
Servet Turan on Google

Vasfi usta Balgat civari iyi lahmacun yiyebileceginiz yerlerden birisi. Ikramlari lezzetli ve taze, yuvalama corbasi guzeldi lahmacunlari biraz daha gevrek olabilirdi. Unlu futbolcu hakan unal, jet sosyete ajda hanim ve is insani ali beyle gittik, ali bey hariç hepsi memnun kaldi diyebilirim. Fiyat makul iceceksiz 4 kisi 160 TL.
Master Vasfi Balgat is one of the places where you can eat good lahmacun. The treats were delicious and fresh, the nesting soup was good, the lahmacun could be a little more crispy. We went with the famous football player Hakan Unal, the jet set ajda lady and the businessman Ali Bey, I can say that all of them were satisfied except for Ali Bey. The price is reasonable, 160 TL for 4 people without a drink.
A
Ahmet Duhan Kol on Google

Bir kaç tavsiye üzerine bir akşam yemeğine gittik. Gayet güler yüzlü sıcak bir karşılama ile ağırlandık. Mekan gayet temiz servis öncesi ikramlıklar için konulan bakıra benzeyen tabaklar çok otantik bir hava katmış. İkramlıklar gayet lezzetli ve bol miktarda. Çiğ köftesini çok beğendik ana yemek gibi özenilmiş. Haşhaşlı kebap ve lahmacun söyledik. Aslında gidiş amacımız lahmacundu ama kebabını da denemek istedik. Haşhaşlı kebap miktar olarak az olması dışında çok güzeldi. Acısı tuzu yağı tam kararında ve güzel bir tabakla servis ediliyor. Lahmacun ise ondan çok daha güzeldi. Birincisi cidden çok büyük bir porsiyondu son zamanlarda lahmacunlarda porsiyonu küçülttü işletmeler burada böyle bir şey yok tek lahmacun bile normal bir insanı doyurur. İkinci olarak incecik hamuru çıtır çıtır pişmiş. Genelde lahmacunu pide hamuru gibi yaptıklarında çok kötü bir lahmacun pizza karışımı oluyor bunun olmamasına dikkat edilmiş kesinlikle tavsiye ediyorum. Son olarak mekan sahibinin kendi icadı olduğunu öğrendiğimiz baklavaya benzer "dıbık" tatlısını denedik. Katmer hamuruna yapılmış son derece leziz bir tatlı olmuş. Sıcak olarak servis ediliyor kesinlikle deneyin. 3 kişi tıka basa doyduk 227 lira hesap ödedik. Ucuz bir yer değil lakin verdiğiniz paranın hakkını veriyorlar. Menünün diğer lezzetleri için tekrar gideceğim.
We went for a dinner on a few recommendations. We were welcomed with a very friendly and warm welcome. The place is very clean, the copper-like plates placed for treats before the service add a very authentic atmosphere. The treats are very tasty and plentiful. We liked the raw meatballs very much, it was elaborated like the main course. We ordered poppy kebab and lahmacun. Actually, our purpose of going was lahmacun, but we wanted to try its kebab. Poppy kebab was very good, except that it was less in quantity. The bitter salt oil is just right and served with a nice plate. Lahmacun was much better than that. The first was a really big portion. Recently, companies have reduced the portion of lahmacun. There is no such thing here, even a single lahmacun can feed a normal person. Secondly, the thin dough was cooked crispy. In general, when they make lahmacun like pita dough, it becomes a very bad lahmacun pizza mix. Finally, we tried the baklava-like "dibik" dessert, which we learned was the owner's own invention. It is an extremely delicious dessert made with katmer dough. It's served hot, definitely try it. 3 people were full, we paid 227 liras. It's not a cheap place, but they give you your money's worth. I will go again for other flavors of the menu.
M
Merve Cam on Google

Enfesss ??
İ
İBRAHİM AYDOĞAN on Google

Good
W
William F. Zeman on Google

Excellent beyran
j
judith aksu on Google

This place has the most delicious lahmacun and katmer. Decor is a bit basic but the food and service are excellent!

Write some of your reviews for the company Vasfi Usta Antep Sofrasi

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *