Sanli Burma Tatlicisi - Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. 2/A

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Sanli Burma Tatlicisi

Address :

Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. 2/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +989
Postal code : 06520
Website : http://www.sanliburma.com.tr/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. 2/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Arda Cosar on Google

Sütlü fıstıklı burmayı dünya üzerinde bu kadar güzel yapabilen başka bir tatlıcı bulamazsınız.Soğuk baklavanın tadını kelimelerle anlatmak mümkün değil mutlaka deneyin.Servis kalitesi ve güler yüzlü personelleri 5 yıldızı sonuna kadar hak ediyor.Sipariş vermek istiyorsanız tereddüt etmeden sipariş verebilirsiniz.
You cannot find another dessert shop in the world that can make milk pistachio burma so beautiful. It is not possible to describe the taste of cold baklava in words. You should definitely try it. Service quality and friendly staff deserve 5 stars to the end. If you want to order, you can order without hesitation.
Ü
ÜNSAL AKDAĞ on Google

10 numara işletme. Hem malzeme kalitesi hem tat olarak beş yıldız. Ayrıca personel olarak tüm şubelerinde aynı güler yüz ve nezaket. Süper, böyle devam...
Number 10 business. Five stars for both material quality and taste. In addition, the same smiling face and courtesy in all branches as staff. Super, keep it up...
B
Burak Çalışkan on Google

Ankara'nın en iyi tatlıcılarından biri.. her tatlısı ayrı efsane
One of the best desserts in Ankara.. each dessert is a legend
e
ebru can on Google

Herşeyden önce 2 dilim kadayıfa 80 tl alıp vatandaşa kazık atmaları bir yana tatlı da miğdeme aşırı dokundu. muhtemelen glikoz şurubu yerkende boğzaımı yaktı. satıcı arkadaş her ne kadar bingöllü olduğunu ve bu işi çok iyi bildiğini söylesede sonucu zaten görüyürsunuz. kazıkçılıktan ve kötü üründen dolayı bir daha asla yanından geçmeyeceğin dükkandır.
First of all, aside from buying 80 TL for 2 slices of kadayıf and screwing the citizens, the dessert also touched my stomach. probably burned my throat while eating glucose syrup. Although the seller friend says that he is from Bingöl and knows this business very well, you can already see the result. It's the shop you'll never pass by again because of the scam and bad product.
m
meltem yalcin on Google

Sutlu nuriye ortalama. Sutlu kadayif ortalama uzeri küçük salaş bir mekan
Sutlu Nuriye is average. Sutlu kadayif is above average, a small shabby place
E
Emre-İrem Yüksek on Google

Sahibi çok ilgili, çalışanları güler yüzlü, cevizli minik baklavası, gerçek Bingöl burma kadayıfı ve fıstıklı kadayıfını çok beğendik. Ayrıca ikram etme özellikleri de çok güzeldi. Kesinlikle tavsiye ederiz.
The owner is very interested, the staff is smiling, we liked the walnut baklava, real Bingol burma kadayıf and pistachio kadayıf. Also, the serving features were very nice. Definitely recommend.
s
sunnyfunny kids on Google

Kilosu 120 TL olan soğuk baklava ekşimişti. Hem pahalı satıyorsunuz hemde ekşimiş tatlı satıyorsunuz. Olmadı bu.
The cold baklava, whose weight was 120 TL, was sour. You sell both expensive and sour sweets. This is bad.
Y
Yavuz Pekacar on Google

Ankara'da olup gerçek burma kadayıf yiyebileceğiniz ender mekânlardan biri. Bir zamanlar Yenimahalle ve Öveçler'de Murat Kadayıf vardı, Bitlisli kardeşler sahibiydi. Bir de Dikimevi durağında bir Diyar burma kadayıfçısı vardı, bu ikisi burma kadayıf konusunda Ankara'da en iyileriydi diyebilirim, ancak sonra zamanla el değiştirdiler ve eski tatlar kalmadı. İşte Şanlı Burma Tatlıcı o eski lezzeti yeniden yakaladığım mekân oldu. Sevenlere tavsiye edilir.
It is one of the rare places in Ankara where you can eat real burmese kadayif. Once upon a time, there was Murat Kadayif in Yenimahalle and Öveçler, it was owned by brothers from Bitlis. There was also a Diyar burma kadayif shop at the Dikimevi stop. I can say that these two were the best in Ankara in terms of burma kadayıf, but then they changed hands over time and the old tastes were gone. Here, Şanlı Burma Tatlıcı became the place where I recaptured that old taste. Recommended for lovers.

Write some of your reviews for the company Sanli Burma Tatlicisi

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *