Helvacı Yakub Efendi Etlik Şube

4.5/5 based on 8 reviews

Contact Helvacı Yakub Efendi Etlik Şube

Address :

Giresun Cd. No:29/C, 06010 Keçiören/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Website : https://helvaciyakubefendi.com/
Categories :
City : Keçiören/Ankara

Giresun Cd. No:29/C, 06010 Keçiören/Ankara, Turkey
h
hasan yeşilyurt on Google

Gördüğüm en güzel hizmet burada idi işini herkes çok güzel yapıyor çalışanlar Güleryüzlü hizmet mukkemmel ve helvası çok lezzetli bağımlı ediyor insanı ?
The best service I've ever seen was here, everyone is doing their job very well, the employees are friendly, the service is excellent and the halva is so delicious, it makes you addicted ?
A
Ali kenan on Google

Herkese tavsiye ederim denemediyseniz mutlaka deneyin ben çok beğeniyorum ayrıca çalışanların güler yüzüyle ve mekanın şıklığıyla tatlı yenilebilecek en güzel yer (not:evde yapılan irmik helvası gibi değil ayrı bir tadı var??)
I recommend it to everyone, if you haven't tried it, you should definitely try it, I like it very much, also the best place to eat dessert with the smiling faces of the employees and the elegance of the place (note: it has a different taste, not like semolina halva made at home??)
L
Levo on Google

Şervetlerini çok sevdim gerçekten. Helvada güzel ama beyaz çikolatayı çok sevmeme rağmen buruk bir tadı vardı.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
I really loved their sherries. Halvah is good, but even though I love white chocolate, it had a bitter taste. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. ..........
E
Enes Yıldırım on Google

01.01.2022 Tarihinde Aldığımız fıstıklı irmiğin içinden “cam parçası” çıktı. Telefonla şubeyi aradığımızda durumu anlattık; ‘Çok özür dileriz, dün spot patladı içine düşmüş kusura bakmayın gelin yenisini verelim ‘ cevabını aldık. Spotun patladığını biliyorsanız ürünü satmayın. Kıl değil toz degil CAM PARÇASI
On 01.01.2022, a "glass piece" was found in the pistachio semolina we bought. When we called the branch by phone, we explained the situation; We got the answer, 'We are very sorry, the spotlight exploded yesterday, sorry it fell into it, let's get a new one'. Don't sell the product if you know the spotlight has blown. Not bristle, not dust, PIECE OF GLASS
M
Mahmut Talha KORKMAZ on Google

Helvalar güzel değişik değişik fakat tatlıdan çok dondurma koyuluyor galiba ona dikkat edin dondurma az olsun ki tatlının tadını alın. Mekan güzel çalışanlar güler yüzlü
Halvah is nice and different, but there is more ice cream than dessert, I guess, be careful about it, so you can enjoy the dessert. The place is nice, the employees are smiling
A
Ahmet Yimenicioğlu on Google

Çeşit çeşit dondurmalı irmik helvası var.. Fıstıklı, beyaz çikolatalı, ben her şeyde olduğu gibi klasik olanı seviyorum.. Şerbetler çeşitli, ben Reyhan şerbeti seviyorum, ekşili ve güzel bir aroması var.. ortam ışıltılı ve temiz.. akşam saatinde kapının önünde tabureli oturaklar var, keyifli oluyor.. çalışan arkadaşlar ilgili.. helvalarda sıvı yağı azaltıp, tereyağ oranını arttırmak daha iyi olabilir.. ellerinize sağlık..
There are various kinds of semolina halva with ice cream.. With pistachio, with white chocolate, I like the classic one like everything else.. The sherbets are varied, I like Reyhan sherbet, it has a sour and nice aroma.. the environment is sparkling and clean.. with a stool in front of the door in the evening there are seats, it is enjoyable.. colleagues are concerned.. it may be better to reduce the oil and increase the butter ratio in halvah.. good luck to you..
C
Cihangir Koyuncu on Google

Adını duydum denemek istedim. Ama malesef daha ilk girişten itibaren soğuk bir yüz ve üslup ile karşılaştım. Ürünlere gelince malesef helvanin kıvamı iyi değildi. Daha tane tane olması beklerdim. Fiyat 3 tane dondurmalı helva için 44₺ verdik. Fiyat fena değil ama lezzet tartışılır.
I heard the name and wanted to try it. But unfortunately, I was met with a cold face and style from the very first entrance. As for the products, unfortunately the consistency of the halva was not good. I expected more. We paid 44₺ for 3 ice cream halvah. The price is not bad, but the taste is debatable.
D
Didik Didik on Google

Dondurmalı irmik helvası, çayla çok güzel gidiyor. Çok lezzetli ve yedikçe yiyesi geliyor insanın. Farklı günlerde ve saatlerde gitmeme rağmen çay her zaman taze ve güzel. Mekan çok güzel dizayn edilmiş. Çalışanlar çok ilgili. Fiyatlar da makul. Fotoğraflarda fiyatları görebilirsiniz. Mutlaka tavsiye ederim.
Semolina halva with ice cream goes very well with tea. It is very delicious and you can eat it as you eat it. The tea is always fresh and good even though I go on different days and times. The place is very well designed. Employees are very engaged. Prices are also reasonable. You can see the prices in the photos. I definitely recommend it.

Write some of your reviews for the company Helvacı Yakub Efendi Etlik Şube

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *