Efsane Kuzu Kelle Söğüş - Esat Cd. No:107

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Efsane Kuzu Kelle Söğüş

Address :

Esat Cd. No:107, 06660 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +999
Postal code : 06660
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Esat Cd. No:107, 06660 Çankaya/Ankara, Turkey
B
BILGEHAN SONMEZSOY on Google

Kelle , beyin , söğüş efsane. Mercimek ve kelle paça çorbası müthiş. İçeri nezih. Tavsiyemdir.
Head, brain, cold legend. Lentil and head trotter soup is terrific. Nice inside. It is my recommendation.
M
Mehmet Ali Lök on Google

Bir kaç farklı alanda değerlendirme yapmak istiyorum. 1- Orjinalinde bulunmayan baharatlar ( kekik, isot, toz kırmızı biber gibi) sorulmadan eklenmemeli. 2- kelle taze miydi emin olamadım. 3- domates ve yeşillik doğranmış olarak bekliyor tezgahta. Oysaki hazırlanırken müşterin önünde doğranması gerekiyordu. 4- tartarak 130gr kelle koyuyorlar. Miktar az geldi bana. Hele fiyat olarak kıyaslayınca full et dönerden daha pahalı.. 35tl dürüm 40tl servis. Ankara'da söğüş bulmak güzel ama fiyatını düşürürken kalitesini artırırsa belki beni izmire gitmiş kadar memnun edebilir.
I would like to evaluate a few different areas. 1- Spices that are not in the original (such as thyme, isot, powdered red pepper) should not be added without asking. 2- I wasn't sure if the head was fresh. 3- Tomatoes and greens are waiting on the counter as chopped. However, while it was being prepared, it had to be chopped in front of the customer. 4- They weigh and put 130gr of head. The amount is too small for me. Especially when compared in terms of price, full meat is more expensive than doner.. 35tl wrap and 40tl service. It's nice to find cold cuts in Ankara, but if they reduce the price and increase the quality, maybe they can make me as happy as I went to Izmir.
T
Tolga Erdoğan on Google

Burası küçük bir aile işletmesi. İlk başta şaşırdım, çünkü İzmir'de yediğim kelle söğüşten çok daha iyiydi. Çok temiz çalışan mütevazı bir aileler. İçecek istemeyince arkadaşıma çay ikram ettiler. söğüş sevenlerin utlaka gitmesi gereken bir yer. Ticari kaygı gütmüyorlar, kendi yemedikleri şeyi başkasına ikram etmeyen cinsten bir aile işletmesi. Bu kaliteyle bir süre sonra Ankara'da marka olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
This is a small family business. At first I was surprised because it was much better than the cold cuts I ate in Izmir. A humble family that works very clean. When I didn't want a drink, they offered my friend tea. It is a must go place for those who love cold cuts. They do not have commercial concerns, they are a family business that does not offer anything they do not eat to others. With this quality, I can easily say that it will become a brand in Ankara after a while.
F
Fehmi Çınar on Google

Sakatat, söğüs yiyebileceğiniz, Ankaradaki sınırlı yerlerden biri, süper lezzet, temiz hizmet.
One of the limited places in Ankara where you can eat offal, cold cuts, super taste, clean service.
U
Utku Baykal on Google

Etler çok taze ve efsane güzel. Ankara da bir numara.. Fiyatlar normal. Dürüm 40TL torpilli 50 TL
The meats are very fresh and fabulous. Number one in Ankara.. Prices are normal. Wrap 40TL with torpedo 50 TL
C
Cevdet Ulutürk on Google

Mükemmel bir lezzet yeşillik ile birlikte limon ile çok güzel bir damak tadı fiyatta uygun ankarada bu tür 2.bilemedin en fazla 3mekan var personel güler yüzlü cana yakın Yusuf ustanın elinden harika
A perfect taste with greens and lemon, a very nice taste, the price is affordable
Y
YAMAN ÇAKIR on Google

Sakat at sevenler için durum veya servis paket yapılabilir. Şubat 2022 de durum 40 paket servis 50 tl idi. Fiyatları burada arttırmış. Nerdeyse 1 yıl öncesine göre yarıdan çok artmış. Lezzetli gözünüzün önünde yapıyorlar. Isterseniz beyin söğüş veya çorbada alabiliyorsunuz.
Case or service packages can be made for disabled horse lovers. In February 2022, the situation was 40 package service 50 TL. The prices have increased here. It has increased by more than half compared to almost a year ago. They make it delicious right in front of your eyes. If you want, you can have the brain in cold cuts or soup.
T
Tayfun YAŞAR on Google

Söğüş dürüm güzel, sakatat sevdiğim için iyi diyebilirim. Elinize sağlık teşekkürler.
I can say that cold cuts are good, because I like offal. Thank you for your health.

Write some of your reviews for the company Efsane Kuzu Kelle Söğüş

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *