Deli Pasta Cake Coffee Kitchen - 3381. Sk. 59/6

4.3/5 based on 8 reviews

deliPasta | Özlem Küçükosman | pastryChef | deliChef - Delipasta.org

deliPasta

deliChef lakabıyla da ünlenmiş PastryChef Özlem Küçükosman tarafından hayat verilmiş bir marka.
Siz pastaya doyun diye, biz ödüle doymuyoruz.

Contact Deli Pasta Cake Coffee Kitchen

Address :

3381. Sk. 59/6, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9888
Postal code : 06810
Website : http://www.delipasta.org/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

3381. Sk. 59/6, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Abide Çölkuşu on Google

Deli Pastadan tavsiye üzerine kızıma doğum günü pastası siparişi verdim. Kızımın doğum gününde iş çıkışında Deli pastaya uğrayarak sipariş ettiğimiz pastayla beraber 4 adet de çikolatalı ekler aldık. Ekleri orada yedik, tazeydi, lezzeti de fena değildi. Yaklaşık 1,5 saat sonra kızımın doğum günü pastasını kestik. İçerisindeki frambuazlar buzluydu. Çıtır çıtır bildiğin buz ağza geliyordu. Kreması da oldukça sertti ve neredeyse çikolata sertliğine yakındı. Kızım pastayı beğenmedi ve hiç yemedi. Biz de bir iki çatal yemeye çalıştık ama hem sert hem de buzlu olduğu için yiyemeyip kaldırdık. Dipfrize koymuşlardır o nedenle donmuş olabilir diye düşündük. Ertesi gün yine bir dilim kestik bu defa frambuazlardaki buz haliyle erimiş ama krema kısmı yine taş gibi bir haldeydi. Pastayla ilgili firmaya bilgi verdik. Fotoğraflarını yolladık. Bizi telefonla aradılar ancak pastanın kötü olduğunu kabullenmek istemediler. Pasta doğal malzemeyle yapılıyor o yüzden tadı size farklı gelmiş olabilir şeklinde savunmada bulundular. Ancak kremasının neden donmuş yağ gibi sert olduğu, frambuazların neden çıtır çıtır buzlu olduğu konusunda bir açıklama yapamadılar. Bir sıkıntı olmuş olabileceğini kabul ederek yeni bir pasta ile bu durumu telafi edeceklerini söylediler. Biz de o güne özel ,bize yapılan o pastayla ilgili bir sıkıntı olmuş olabilir diye düşünüp sunulan teklifi kabul ettik. Aradan 2 ay geçmesine rağmen söz verdikleri pastayı göndermediler. Söz konusu işyeri bizim için bir hayal kırıklığı olup, sizlerin de mağduriyet yaşamaması adına yorumumu buraya ekliyorum.
I ordered a birthday cake for my daughter on the recommendation from Deli Pasta. On my daughter's birthday, after work, we stopped by a deli cake and bought 4 pieces of chocolate eclairs along with the cake we ordered. We ate the eclairs there, they were fresh, and the taste was not bad. About 1.5 hours later, we cut my daughter's birthday cake. The raspberries in it were on ice. The crispy ice you know was coming to your mouth. The cream was also very hard and almost chocolate hard. My daughter did not like the cake and never ate it. We tried to eat a fork or two, but we couldn't eat it because it was both hard and iced. They put it in the deepfreeze so we thought it might be frozen. The next day, we cut a slice again, this time the ice in raspberries melted in its form, but the cream part was still like a stone. We informed the company about the cake. We sent their photos. They called us but didn't want to admit that the cake was bad. The cake is made with natural ingredients, so they argued that the taste might have been different to you. However, they could not give an explanation as to why the cream was as hard as frozen oil and why the raspberries were crispy with ice. They acknowledged that there might have been a problem and said they would make up for it with a new cake. We accepted the offer, thinking that there might have been a problem with the cake that was made for us. Although 2 months passed, they did not send the cake they promised. The workplace in question is a disappointment for us, and I am adding my comment here so that you do not suffer.
e
esin erhan on Google

İzmir bombası çok güzeldi taze güzel ürünleri var fiyatlar normal seviyede işletme sahibinin ilgi alakası çok güzeldi tavsiye ederim ayrıca hayvan dostu bir yer
Izmir bomb was very nice, it has fresh and good products, the prices are at a normal level, the interest of the owner was very good, I recommend it, it is also a pet friendly place
E
Erhan Özdemir on Google

İnanın hayatımda yediğim EN LEZZETLİ Turtaydı. Elmalı ve vişneli mükemmel ötesiydi. Özlem hanım kendi elleriyle yapıyor. Şık nezih mekanı ile Alacaatlı’nın butik cafesi. Elinize sağlık ??
Believe me, it was the MOST DELICIOUS Pie I ate in my life. It was beyond perfect with apple and cherry. Ms. Ozlem is making it with her own hands. The boutique cafe of Alacaatlı with its stylish and decent place. Good luck to you ?
E
Ege Atakum on Google

Lezzetlerine müdavim olunacak mekan. Mekan biraz gözden ırak olduğu için hakettiği yoğunluğu bulamıyor anladığım kadarı ile. Benim gibi sakin ortamda çalışıp bir yandan işini yapmak bir yandan kahvesinin yanında (onların söylemi ile) tereyağlı Kruhasan ile kahvaltı edip sonrasında muhteşem chocoSebati ile damakta şölen yapmak isteyenlere tavsiye ederim.
A place where you can enjoy the flavors. As far as I understand, the place cannot find the density it deserves because it is a bit out of sight. I recommend it to those who, like me, want to work in a quiet environment and do their job while having breakfast with their coffee (as they say) with buttered Kruhasan and then feasting on the palate with the magnificent chocoSebati.
A
Arzu Nakip on Google

Deli pasta chef Özlem Küçükosman'in harika işletmesi. Ürünlerin tazeligi güzelliği tadina doyum olmayan lezzetler anlatmakla bitmez.Misafirperverlikleri sayesinde kendimizi evimizde gibi hissettik
Wonderful run of deli pastry chef Özlem Küçükosman. The freshness and beauty of the products do not end with describing the delicious tastes. Thanks to their hospitality, we felt like at home.
i
ibrahim bolat on Google

Magnificent
M
Murat Karataş on Google

Amazing place and delicious tastes. Americano coffee is wonderful. Very welcome staffs and boss. Thanks for everything.
c
cenap duran on Google

'Donut' is looks like donut but not. The pastry is not enough soft as used in donut. The creme is so qualified but should be more light. There is a difference between heavy butter oil and creme. All i wrote consists positive criticism by the way. The coffee, very heavy arabica taste. Not for everybody. Try some local italian or straight illy. I will try the other products soon. Carl marletti, laduree recepies and a.blickle will be a good choice for rewievs...

Write some of your reviews for the company Deli Pasta Cake Coffee Kitchen

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *