Farilya Meyhane - Farabi Sk. No:19/B

4.8/5 based on 8 reviews

Contact Farilya Meyhane

Address :

Farabi Sk. No:19/B, 06680 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06680
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Farabi Sk. No:19/B, 06680 Çankaya/Ankara, Turkey
G
Gorkem Turk on Google

Mekan güzel ,nezih ve kaliteli .Garsonlar ilgili.Müzikler çok güzel.Mezeler çok taze ve lezzetli.Fiyatlar uygun
The place is beautiful, decent and high quality. The waiters are concerned. The music is very nice. The appetizers are very fresh and delicious. Prices are reasonable.
g
gamze js on Google

Puan ve yorumlar iyi olduğu için deneyimlemek istedik. Her şey çok lezizdi meze porsiyonları ideal küçük değil kesinlikle. kullandıkları malzemelerin kaliteli olduğunu düşünüyorum zeytinyağ gibi. Su rakı çay temiz servis açılması takibi güzel yapılıyor siz talep etmeden değişmiş oluyor. Pastırmalı humus istiridye mantarı çok iyiydi. İkramları olan zeytin ve kısır çok güzeldi ekmek sıcak ve çıtır geliyor fiyatlar ortalama. Müzik seçimleri geliştirilebilir. Teşekkürler herşey için
We wanted to experience it because the ratings and reviews were good. Everything was very delicious, appetizer portions are definitely not ideally small. I think the materials they use are of good quality, such as olive oil. Su raki tea clean service opening follow-up is done well, it is changed without your request. The bacon hummus oyster mushroom was very good. The olives and barren treats were very nice. The bread is warm and crispy. Prices are average. Music selections could be improved. Thank you for everything
b
bilal evkaya on Google

Mekan güzel, garsonlar gayet ilgili ve fiyatlar üzmedi. Ancaaak, iki kişi gittik birimizin midesi mekandayken, diğerimiz de eve geldiğimizde bozuldu. Gerçekten çok kötü oldum mekanda. Bilemiyorum mezeden mi başka bişeyden miydi.
The place is beautiful, the waiters are very interested and the prices did not disappoint. However, two of us went, one of us had a stomachache at the place, and the other one broke down when we got home. I was really bad at the place. I don't know if it was an appetizer or something else.
S
Simge Yılmaz on Google

Fiks menü için telefonda anlaşıp rezervasyon yaptırdık. Fiyat beklediğimiz gibi geldi herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar. Fiks menü için de mezeleri veya yemekleri seçmemize izin verseler güzel olabilirdi. Ortaya iki ana yemek geldi. Balık kokoreç ve yaprak ciğer. Rakılar için tekel fiyatına +20 TL ekliyorlar. Müzik sesi tam yerinde sohbet de edebiliyorsunuz. İçerde sigara içilebiliyor.
We agreed on the phone and made a reservation for the set menu. The price came as we expected, they did not cause any problems. It would be nice if they let us choose appetizers or dishes for the set menu. Two main dishes came out. Fish kokoreç and leaf liver. They add +20 TL to the monopoly price for raki. You can also chat with the sound of the music. Smoking is allowed inside.
B
Behzat YILDIZ on Google

Daimi mekanım. Mezeleri eşsiz ve servis mükemmel. Aile ortamı arayanlara vazgeçilmez mekan olarak tavsiyemdir.
My permanent place. The appetizers are unique and the service is excellent. I recommend it as an indispensable place for those looking for a family environment.
T
Tuğba Kursunlu on Google

Bu meyhaneyi epey araştırmam sonucunda buldum ve tam istediğim yeri bulduğumu anladım gidince. Şimdiki ilginç tarz meyhaneler gibi değil, samimi, salaş ve leziz. Biz meze ve birkaç çeşit ara sıcak aldık. ( kalamar dolma, içi peynirli, paçanga ve tereyağında karides) Bir meze ve bir de zeytin ikram ettiler. Bir şişe şarap içtik. 600 lira ödedik. Fiyat performans süperdi. Sadece kalamar dolmayı biraz daha iyi yapabilirlerdi. Gerisi çok lezzetliydi. Müzik fonda çok yeterliydi ve seçimleri iyiydi.
I found this tavern after a lot of research and when I left I realized that I had found the exact place I wanted. It is not like the interesting style taverns of today, but sincere, shabby and delicious. We got appetizers and several hot starters. (stuffed calamari, stuffed with cheese, prawns and butter) They served an appetizer and olives. We drank a bottle of wine. We paid 600 lira. Price performance was great. They could just do the stuffed calamari a little better. The rest was delicious. The music was very adequate in the background and the selections were good.
J
Jim Wallace on Google

Very good Turkish restaurant. I had a couple of nice appetizers and excellent grilled meatballs. Lots of other interesting choices.
Ç
Çağdaş Şimşek on Google

Nice place with good food. I don't recommend this place if you are not vaccinated for covid. Tables are quite close. Get vaccinated.

Write some of your reviews for the company Farilya Meyhane

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *