Bogazici Lokantasi - Denizciler Cd. no 1/A

4.3/5 based on 8 reviews

About Bogazici Lokantasi

BOĞAZİÇİ LOKANTASI’NIN YARIM ASIRLIK TARİHİ

“57 Yılı Aşkın Süredir Eşsiz Hizmetiyle Misafirlerini Ağırlarken, Sunduğumuz Lezzetler Unutulmayan İzler Bırakıyor…”

BOĞAZİÇİ LOKANTASI

“Üç Kuşaklık Lezzet Köprüsü”

Günümüzden 57 yıl önce, Ulus Denizciler caddesinde konuşlanan Boğaziçi Lokantası, kurucusu merhum “Mehmet Recai Boyacıoğlu’ndan” bu yana değişmeyen Türk ve Osmanlı mutfağı lezzetleri ile Ankara’da bir klasik olarak bilinmektedir.

1991 senesinde aramızdan ayrılan Mehmet Recai Boyacıoğlu, Boğaziçi Lokantası’na misafir olan pek çok kişiyi şaşırtan tatları bizlerle buluştururken çıktığı yolculuğa, İstanbul’un meşhur tarihi lokantalarından biri olan “Pandeli Restaurant’ta” ustalığa yükselmesinin ardından başlamıştır.

Malumunuz, herkesin sevdiği bir tat yakalamak oldukça zordur. Sabahın ilk ışıklarıyla pişen sıcak çorbayla kahvaltı eden pek çok kişi öğlenleyin nerdeyse 60’ın üzerinde farklı yemek çeşidi ve Osmanlı mutfağına has tatlılarla buluşur ve Boğaziçi Lokantası’ndan memnuniyetle dönerler. Zamanla lezzet hızla yayılır, sadece bir esnaf lokantası olmaktan çok öte bir aile lokantası da olmayı başarırlar.

Mehmet Recai Boyacıoğlu, lezzeti, güleryüzü, kaliteyi ve en önemlisi sevgiyi oğlu Halil İbrahim Boyacıoğluna aktarır. Halil İbrahim Boyacıoğlu babasının inşaa ettiği güzelliklerin üzerine; “Lokantacılık bir sanattır.” der ve işi ne denli ciddiye aldığını herkese ilan eder.

Zaman akıp gider. Masalar, sandalyeler, gelen giden yüzler değişir, Boğaziçi Lokantası her sabah yeniden açar kapılarını. Öğlen yemeklerinde yüzlerce kişiyi misafir eder. Amma ve lakin; Her misafire aynı değer, aynı güler yüz ve her lezzette aynı tad hedefi asla değişmez.

Babadan oğula süren bu lezzet serüveni son olarak, Halil İbrahim Bey’in oğlu Sefa Boyacıoğlu’nun da mesleğe başlamasıyla 3. kuşağa uznan ustalığın sunduğu tatlar, Ulus’da sizleri bekler efendim.

Buyrunuz, misafirimiz olunuz.

Contact Bogazici Lokantasi

Address :

Denizciler Cd. no 1/A, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +988
Postal code : 06050
Website : http://www.bogazicilokantasi.com.tr/
Categories :
City : Altındağ/Ankara
Description : Understated restaurant offering comfort food meals, including soups, stews & rice dishes.

Denizciler Cd. no 1/A, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey
İ
İsmail Hakkı Uzunkaya on Google

Still good after all those years.
M
M. Levent Unal on Google

One of the best Turkish Cuisine in Ankara. I highly recommend to all foreigners visiting Ankara to taste local slow cooked meat and vegetable dishes and more! You wont be dissappointed...
A
A A on Google

Food is good, it is expensive the cost of one dish and a cola cost me 48.5 TL!! Cola=6.5. Food= 42. But, its elegant and clean maybe coming for a date would be convenient ?. You can look through the window for the serving dishes, the owner is very a gentleman indeed, at least he tried to communicate in English.
C
Cihangir YUKSEL on Google

Clean, comfortable and friendly place. Professional staff. Soups and main dishes are exceptionally delicious ?. Price's are above average but acceptable. Even for business launch, this place can be chosen. Parking is a problem. Reservation request is a smart idea. Highly recommended in Ankara, if you would like to try quality Turkish Cousin examples.
S
Stacy Stevens on Google

Let your palate enjoy the taste of daily Turkish food. There are several fancy Turkish restaurants you can try in Ankara but Bogazici Restaurant deserves a certain place hitting the top among all of them. Table cloths are white and personal is friendly. Make sure to check daily food by going to the kitchen. It is displayed and explained by the owner of the restaurant. The most pleasurable place is the display of sweets. We tried okra flower soup, which was excellent. All meat dishes are well prepared and traditionally a bit greasy. Must leave space for the pumping or quince sweet with cream. Prices are reasonable.
R
Reyyan Bal on Google

An authentic Ankara experience with delicious traditional Turkish dishes, friendly waiters, and a clean, comfortable space. Great price/quality ratio.
J
Jordi Torán on Google

Every time that I can I stop by Boğaziçi to eat a kelle paça soup with garlic sauce. Simply amazing and perfect for the winters of Ankara.
C
Cheka bureau on Google

One of the best places to eat turkish food. Dolma is exellent, beef soup too and ayva dessert is highly recomended

Write some of your reviews for the company Bogazici Lokantasi

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *