Şehri Antep - Ceyhun Atuf Kansu Cd. 84/A

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Şehri Antep

Address :

Ceyhun Atuf Kansu Cd. 84/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +98
Postal code : 06520
Website : http://www.instagram.com/sehriantepankara
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Ceyhun Atuf Kansu Cd. 84/A, 06520 Çankaya/Ankara, Turkey
H
Hüseyin DENİZ on Google

Mekan ferah, personel güleryüzlü, künefeler lezzetli. Tavsiye ederim.
The place is spacious, the staff is friendly, the künefes are delicious. I advise.
L
Lütfiye Kahraman on Google

Arkadaşlar bu mekana lütfen gidin Ankara' da bu mekanın üstüne mekan yok. Bu kadar güzel bir mekanın nasıl keşfedilmemiş olduğunu anlayamıyorum. Servis esnasında çay ve meyve geliyor fakat künefeyi bir süre bekliyorsunuz (bu lezzet 2 kat süre dahi olsa beklenir) fiyatı tam bir fiyat performans. Dışı çıtır içi inanılmaz akışkan peynir fiyatı da tek kişilik 30 TL biz tek kişilik aldık pişman olduk keşke 2 kişilik alsaydık asla kesmedi. Başka mekanlarda 2 kişilik künefeyi asla bitiremezsen. Ayrıca peyniri asla donmuyor.
Friends, please go to this place. There is no place above this place in Ankara. I can't understand how such a beautiful place could not be discovered. Tea and fruit are served during the service, but you wait for the künefe for a while (even if this flavor is expected for 2 times), the price is a full price performance. Crispy on the outside, incredible liquid cheese, the price is 30 TL for one person, we bought it for one person, we regret it, I wish we had bought 2 people, it never cut it. If you can never finish the künefe for 2 in other places. Also, the cheese never freezes.
V
Veli Ateş on Google

Çekiliş ile geldiğim mekandan aşırı memnun ayrılıyorum. Künefesi efsane idi. Diğerlerini denemeye en yakın zamanda geleceğim. İçi bol peynirli şerbeti yerinde ayarlanmış kabarık çok güzel bir künefe geldi ellerine sağlık.
I am very satisfied with the place I came to with the lottery. His kunefe was legendary. I'll be back soon to try the others. A very nice fluffy künefe with plenty of cheese and syrup, well prepared.
P
Prof. Dr. Fahri YETİŞİR on Google

Çok temiz ve düzenli bir mekan. Tatlının yanında verdikleri meyve ve çerez tabakları çok zengin. Sunum çok güzel, servis hızlı. Tatlının yanında verilen süt ve caylari da muhteşem. Ama en muhteşem olanı katmer di. Bu burda katmer i deneyimledim. Gerçekten muhteşemdi. Benim tatlılarla aram çok iyidir. Gerçekten yediğin en güzel katmerlerden birisi. Sadece bu benim önümde gördüğünüz katmer bir porsiyon ben hepsini yemekte zorlandım ve yarısını paket yaptırdım. İsteklerinizi ona göre yapın. Ama mutlaka bir kez deneyin derim. Fiyat bu kadar meyve tabakları, çerez ve battal boy tatli için ödediğim makul bir fiyattı. Herkese tavsiye ederi. Özellikle tatlisevenlere ısrarla oneriri.
A very clean and tidy place. The fruit and snack plates they serve with the dessert are very rich. The presentation is very nice, the service is fast. The milk and teas served with the dessert are also magnificent. But the most amazing was katmer. Here I experienced katmer. It was truly magnificent. I am very good with sweets. It is truly one of the best katmers you have ever eaten. It's just a double portion you see in front of me. I had a hard time eating all of it and had half of it packed. Make your wishes accordingly. But I say try it once. The price was a reasonable price I paid for so many fruit plates, snacks and king size dessert. Recommend to everyone. He strongly recommends it especially to those who love sweets.
N
Nur Altuntürk on Google

Tatlı öncesi meyve ve süt ikramları güzel,fıstıklı kadayıf yedik içine çok fazla peynir koymuşlardı,diğer kadayıf çeşitlerinin lezzetini bilmem ama fıstıklıyı beğenmedim,dondurma lezzetli ,ayrıca çay ikramları da süper,çocuk oyun alanı var,lavaboları temiz, çalışanları ilgili…
Before dessert, fruit and milk treats are good, we ate kadayif with pistachio, they put too much cheese in it, I don't know the taste of other kadayif varieties, but I didn't like the pistachio, the ice cream is delicious, also the tea treats are super, there is a children's playground, the sinks are clean, the employees are concerned...
u
usTam muaLim on Google

Eywallah
j
john deep on Google

Original antep dessert
a
arif ozan on Google

Great service

Write some of your reviews for the company Şehri Antep

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *