Nefis Çorba - Dögol Cd. No:51 D:C

4.1/5 based on 8 reviews

About Nefis Çorba

Kendime ve işime olan saygımdan dolayı benim, ailemin ve sevdiklerimin yemeyeceği hiçbir ürünü satmam!

Contact Nefis Çorba

Address :

Dögol Cd. No:51 D:C, 06570 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06570
Website : https://nefiscorba.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Dögol Cd. No:51 D:C, 06570 Çankaya/Ankara, Turkey
S
Sadullah Necip Uzun on Google

İş gereği geldiğim Ankara'da rastgele girdiğim naif bir mekanla birlikte lezzetli çorbaya yorum yapma gereği duydum. Umarım aynı başarıyı uzun yıllar sürdürürler...
In Ankara, where I came for work, I felt the need to comment on the delicious soup with a naive place I randomly entered. I hope they continue the same success for many years to come.
T
TANER CANDAN on Google

Eski yönetim yok çok büyük bi başı boşluk var şube bir kere pis tuzluklar hepsi bir birinden farklı sarımsak sirkelik bildiğiniz su dolu ustasının elinden telefon düşmüyor soru soruyorsun cevap veren yok lezzet olarak bir yediğini bir kere yiyemiyorsun sıradan bir mekan oldunuz iyice yabancı personeller garsonluk yapıyor ne dediğini anlamıyorlar
No Old Management There is Very Large Bi Head Gap Branch Once Once Anti Salts All Different Different Garlic Vitrus Different Garlic Vitrus Don't Falling from the Hands Full Master's Hand Different Phone You can't eat it as a flavor once you are an ordinary venue thoroughly the foreign staff don't understand what you are doing waitresses
S
Safa Özdemir on Google

İşkembe diye kelle paça ve işkembe karışımı çorba verdiler ve ısrarla savundular. Hayatımda yediğim en lezzetsiz çorbaydı…
They gave a soup that was a mixture of head trotter and tripe, called tripe, and they defended it persistently. It was the tastiest soup I've ever eaten...
F
Fırat Ateş on Google

Bu sabah google'daki yorumlardan hareketle yolumun üzerindeki Nefis Çorba'ya gittim. Mercimek çorbası lezzetli denebilir. Ekmekleri güzeldi. Fakat sabah Ankara'da kar yağıyordu ve hava soğuktu. Dükkanın içi de neredeyse dışarı kadar soğuktu. Kalorifere sırtımı yaslayıp oturmama rağmen ısınamadım, çorba sıcaklığı da standart olarak ılık olduğu için açıkçası onun da içimi ısıttığını söyleyemem. Donarak bir çorba içtim özetle :) fast food tarzı çorbacı teması güzel, lezzet iyi denebilir, Ankara ayazında donmak isteyenler için de kışın ideal.
Based on the comments on google this morning, I went to Nefis Soup on my way. Lentil soup can be called delicious. Bread was good. But in the morning it was snowing in Ankara and it was cold. Inside the shop was almost as cold as outside. I couldn't get warm even though I sat with my back to the heater, and since the temperature of the soup is warm as standard, I can't say that it warmed me up as well. In short, I drank a soup by freezing :) The fast food style soup shop theme is good, the taste can be said to be good, it is ideal for those who want to freeze in the frosty Ankara in winter.
D
Duygu on Google

Ne zaman eve sipariş versem çorba az geliyor. 2-3 parmak boşlukla çorba doldurulmaz. Yemek sepeti'nden sipariş verince de parasını verdiğim garnitürü getirmeyi unutuyorlar.
Every time I order home, the soup is scarce. Soup cannot be filled with 2-3 finger spaces. When I order from the food basket, they forget to bring the side dish I paid for.
M
Meryem Duman on Google

Uygun fiyatlı çok lezzetli. 8 tlye mercimek çorbasıyla çok güzel karnımı doyurdum. Şu anda her yer çok pahalı burası fiyatlarıyla öğrenci dostu bir yer. Ekmekleri de çok güzel.
Affordable and very tasty. I filled my stomach very well with 8 tlye lentil soup. Everywhere is very expensive right now, this is a student-friendly place with its prices. Their breads are also very good.
Ö
Özkan KESKİN on Google

Merhaba. Uzun süredir İnstagram’da takip ediyordum. Dün akşam gitme şansım oldu. *Tavuk suyu çorbası güzeldi. *Tavuklu Nohutlu Pilavı ise lezzetli değildi. Porsiyon iyiydi ama. Pilav lapa gibiydi. Turşu ve küçük biber vardı. *işkembe çorbası ise idare ederdi. Ancak tadını bulamadım. Şöyle ki sarımsak sosluğu uzun bir şişedeydi. Ve ağzı çok küçüktü. Tabağıma sarımsak dökmek istediğimde hep suyu döküldü. Şişedeki su da sarımsaktan fazla olunca Hiç sarımsak tadı alamadım. Tuzsuzdu. *Yanında gelen ekmek çok güzeldi. Bazıları ekmek tepside geldi demiş ama onun olayı o. Genel olarak iyiydi. İntagramlardaki paylaşımlara göre ben beklentimi yükseltmiş olabilirim. Ancak Daha iyisi olabilir.
Hello there. I have been following you on Instagram for a long time. I had the chance to go last night. * Chicken broth soup was good. *Chicken Chickpea Rice was not delicious. Portion was good though. The rice was like porridge. Had pickles and small peppers. * Tripe soup was okay. However, I could not find the taste. Namely, the garlic sauce was in a tall bottle. And his mouth was very small. When I wanted to pour garlic on my plate, the water always spilled. When the water in the bottle was more than garlic, I could not taste any garlic. It was saltless. * The bread that came with it was very nice. Some said the bread came on a tray, but that's his thing. It was good overall. According to the shares on Instagram, I may have raised my expectations. However, it could be better.
S
Semih Keskin on Google

Sabah saatlerinde mercimek çorbası için tercih ettik. Maalesef çorbanın tadı ortalamanın çok altındaydı. Çok önceleri daha iyi olduğunu söyleyen arkadaşların yorumlarına istinaden tercih ettik ama maalesef... Umarım daha güzel bir lezzet yakalarlar. Tuzluklar ve karabiberlikler günlük silinmiyor olabilir çünkü elinize alınca o hissi veren lekeler var. Çorba tezgahı ve ekmek sepeti de hijyen noktasında soru işareti yarattı. Ekmek sepeti daha korunaklı, temiz bir noktada olabilir. Diğer çorbalar tadılmadı. Bu yorum hijyen ve çorba üzerinden yapılmıştır. Ocak 22 itibariyle 12TL idi Mercimek çorbası. Sunum ideal, ekmekler lezzetliydi. Umarım düzenleme yapılır.
We opted for lentil soup in the morning. Unfortunately, the taste of the soup was far below average. Long ago, saying that better friends we preferred pursuant to the review, but unfortunately ... I hope they catch a nicer flavor. Get daily salt shakers and pepper can not be deleted because there are stains on it that feeling of your hand. Soup and bread basket has created a bench mark in the hygiene point. The bread basket was more sheltered, it may be in a clean spot. Other soups tasted provided. This review was carried out hygiene and soup. As of January 22 Lentil soup was 12TL. Presentations ideal bread was delicious. I'm editing is done.

Write some of your reviews for the company Nefis Çorba

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *