Adana Ocakbaşı Çankaya - Nenehatun Cd 74/A

4.2/5 based on 8 reviews

Contact Adana Ocakbaşı Çankaya

Address :

Nenehatun Cd 74/A, 06700 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06700
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Nenehatun Cd 74/A, 06700 Çankaya/Ankara, Turkey
D
Deniz Ayyıldız on Google

Türkiye de birçok yerde adana kebap yedik özellikle Alman kız arkadaşım adana kebabı çok seviyor. Hayatımız da yediğimiz en güzel adana kebap ve aldığımız en güzel servis bu restoranda idi . Herşey harika baştan aşağı atmosfer ve yemek lezzetleri , garson arkadaşların ilgisi mükemmel di. Ankara'ya her geldiğimiz de uğrayacağımız ilk adres burası ?
We ate adana kebab in many places in Turkey, especially my German girlfriend loves adana kebab. The best Adana kebab we ate in our life and the best service we received were in this restaurant. Everything is great, the atmosphere and food tastes, the attention of the waiters was perfect. This is the first address we will stop by every time we come to Ankara ?
N
Nesime Yarman on Google

Ayda bir gidip Kırmızı etten beyaz ete bir çok ürününü denedik. Şuana kadar Sadece ciğer çok kötüydü. O da bariz ciğerin kendisi kaynaklı bir lezzetsizlikti. Hem et ürünleri lezzetli yımuşak, hem - kullanılan ürünlerdeki soslama/çeşnileme başarılı hem de ocakçı ustası işinin ehli bir insan.malzemeyi harcamadan tam ayarında pişirim yapan bir zanaatkar. Bir Adana'lı olarak, Ankara'da hayalkırıklığına uğramadan mangal tadına doyabildiğim yegane yer diyebilirim. Ocakbaşında oturmak ve yemekse en büyük keyfimiz :) balon Ekmeklerinide kendi fırınlarında yaptığını belirtmem gerek. fiyatlar ortalamaya göre bi tık daha pahalı olabilir ama absürd rakamlar değil. Tuvaletleri vs temiz. Garsonları ilgili. Tıkanmamak için meze söylemedik o nedenle meze yorumu yapamayacağım. Ama Tavsiye edebileceğim bir mekan
We went once a month and tried many products from red meat to white meat. So far only the liver was very bad. It was obviously a tastelessness caused by the liver itself. Both the meat products are delicious and soft, the sauce/seasoning of the products used is successful and the cook is a competent person. As an Adana native, I can say that it is the only place in Ankara where I can get enough of a barbecue without being disappointed. Sitting by the fireside and eating is our greatest pleasure :) I have to mention that they make their balloon bread in their own oven. Prices may be a bit more expensive than the average, but they are not absurd numbers. Toilets etc are clean. Regarding the waiters. We did not order appetizers in order not to get stuck, so I cannot comment on the appetizers. But a place I can recommend
K
Kemal Mit on Google

Konum olarak çok güzel bir yerde bulunmakta, çalışan görevliler çok kibar ve ilgili. Yemekleri genel olarak iyi. Biz Adana ve kuşbaşı yemeklerini beğendik. Ayrıca yemek yanında şişme ekmekte geliyor. Nezih bir yer. Fiyatları biraz pahalı ancak makul. Mezelerinden ise köpoğlu, fesleğenli Girit mezesi ve pastırmalı humusu denedik. Köpoğlu güzeldi. Girit mezesi çok tuzluydu. Tansiyonu olanlar için tavsiye etmem. Tuvaletleri ile lavaboları temiz ve güzeldi. Misafirlerinizi götürebilirsiniz.
It is located in a very nice place in terms of location, the staff working is very polite and interested. Food is good overall. We liked Adana and cubed dishes. It also comes with puffed bread with the meal. It's a nice place. Prices are a bit expensive but reasonable. Among the appetizers, we tried Köpoğlu, Cretan meze with basil, and hummus with pastrami. The dog was beautiful. Cretan appetizer was very salty. I wouldn't recommend it for people with hypertension. Toilets and sinks were clean and nice. You can take your guests.
O
Osman Imamoglu on Google

Mekan eski ama işletme yeni. Yemekler güzel böyle bir yerde lokanta işletme maliyeti göz önüne alınınca fiyat normal gibi. Gidişe bilir bir yer.
F
Fatih Colak on Google

Yemekleri gayet lezzetli. Mekan çok güzel tasarlanmış. Müzelerde gayet güzel lezzetli. Personel ve mekan temiz. Güzel bir şekilde yemek yemek veya misafir ağırlamak istiyorsanız gidilir.
The dishes are quite delicious. The place is very well designed. It's pretty good in museums. Staff and place are clean. If you want to have a nice meal or host guests, you should go.
y
yousef hijji on Google

Price for the the quality is fair
R
Rose Elex on Google

Good taste. I like grills; it's delicious. Good services I recommend
G
G S on Google

Everything is perfect: food, service, location! Thanks for this unforgettable evening Adana Ocakbasi! ❤️

Write some of your reviews for the company Adana Ocakbaşı Çankaya

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *