Necip Baba - Kutlugün Sk. No:2

4.3/5 based on 8 reviews

Contact Necip Baba

Address :

No:, Kutlugün Sk. No:2, 06590 Çankaya/Ankara, Turkey

Postal code : 06590
Website : http://necipbababaklavalari.com/iletisim.html
Categories :
City : Çankaya/Ankara

No:, Kutlugün Sk. No:2, 06590 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Altan on Google

Yılların tecrübesi, bozulmayan bir lezzet. Baklavaları güzel. Son gittiğimde soğuk baklavalarından da tattım. Daha önce sadece Sıtkı Usta’dan denemiştim ama bu da en az onunki kadar lezzetliydi. Tek çeşit çikolatalı vardı (yalnızca üstü çikolata, arasında her türlü antep fıstığı var), antep fıstıklı çeşitin de konulsa güzel olacağı kanaatindeyim.
Years of experience, an unperishable taste. Their baklava is beautiful. I also tasted cold baklava the last time I went. I had tried it only from Sıtkı Usta before, but it was at least as tasty as hers. There was only one type of chocolate (only chocolate on top, all kinds of pistachios in between), I think it would be nice if the pistachio variety was included.
N
Nur Y.b on Google

Ankara’da baklava Hacıbabadan veya Necip baba dan derdim yıllardır, ama son ikidir aldığım tatlı berbat, cuma günü akşamüstü aldım klasik fıstıklı baklavasından, öyle hamur olmuş ki, böylesini 90 TL verip Necip baba dan almanıza gerek yok, vasat bi pastanede bile yiyebilirsiniz.
In Ankara, I have been asking about baklava from Hacıbaba or Necip Baba for years, but the dessert I bought for the last two years is terrible, I bought classic pistachio baklava on Friday afternoon, it turned out to be such a dough that you don't need to pay 90 TL and buy it from Necip Baba, you can even eat it in a mediocre patisserie.
F
Furkan İnalkaç on Google

Tereyağlı fıstıklı baklava 10 numara, hacıbaba işine baksın
Baklava with butter and pistachio is number 10, let Hacıbaba take care of his business
M
Mustafa Sami Altas on Google

Ankara'da gerçek baklava yemek istiyorsanız sadece buraya gelin.
If you want to eat real baklava in Ankara, just come here.
T
Tuzsuz Baharat on Google

1959'dan beri süre gelmiş efsanelerinden birisi olan Necip Baba bizi tat olarak yine yanıltmadı.Tamamı Antep ürünlerinden oluşan tereyağı ve bununla özleştirilmiş baklavası, fıstığı ile gün içinde taze olarak tatmanız oldukça mümkün. Diğer bir husus ise yaz aylarında keçi sütünden yapılmış olan enfes dondurmasıdır. Gördüğünüz porsiyon fıstıklı baklavanın fiyatı ise 8 tl. Farklı mekan tanıtımlarımıza ulaşmak için instagram adresimizi takip ediniz. instagram:tuzsuzbaharat
Necip Baba, one of the legends that has been going on since 1959, did not mislead us as a taste.It is quite possible to taste fresh butter, consisting of butter, consisting of Antep products, and baklava, and pistachios. Another point is the delicious ice cream made from goat milk in the summer. The price of the portioned pistachio baklava you see is 8 TL. Follow our Instagram address to reach our different venue promotions. My instagram: tuzsuzbaharat
B
Batuhan Özen on Google

Şubeleşmeden, kendi haliyle Hacıbaba Güllüoğlu gibi markalara ürünleri taş çıkartır.
Without branching out, it makes products for brands such as Hacıbaba Güllüoğlu in its own way.
I
Ismail öztunç on Google

Tadı güzeldi fiyatıda biraz pahalı ama glikoz şurubu ile yapılmış baklava yiyecegime bunu yerim kimse kötü diye yorum yapmasın çünkü almadan önce tadım yapma şansınız var kiimse kimseye zorla bir ley satamaz bizde tadım yaptık öyle aldık
The taste was good and the price was a bit expensive, but I'll eat baklava made with glucose syrup, so no one should comment that it's bad because you have the chance to taste it before you buy it, no one can't forcibly sell a lei to anyone, we tasted it that way.
A
Alparslan Karaaslan on Google

Super

Write some of your reviews for the company Necip Baba

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *