Meşhur Fikret Ankara Tava Pide - Bursalözü mevki 227/1 Eymir

4.1/5 based on 8 reviews

Contact Meşhur Fikret Ankara Tava Pide

Address :

Bursalözü mevki 227/1 Eymir, 06450 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06450
Website : http://www.ankaratava.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Bursalözü mevki 227/1 Eymir, 06450 Çankaya/Ankara, Turkey
B
Busra Kamiloglu on Google

3 kusaktir Ankara tavayi oldukca lezzetli yapan Ankara'daki tek mekan
The only place in Ankara that has made Ankara pan so delicious for 3 generations
S
Sema Ertürk on Google

Birbirinden lezzetli yemekler özellikle ankara tava ve pideleri çok lezzetli samimî ve güler yüzlü işletme sahipleri var temiz servis ve doğa ortamıyla huzur bulacağınız bir mekan herkese tavsiye ederim.
Delicious food, especially ankara pan and pita, are very delicious, there are friendly and smiling owners, a place where you can find peace with clean service and nature environment, I recommend it to everyone.
H
Hakan Mogultay on Google

Yeminle parmaklarımı yedim,uzun zamandır böyle bir lezzetli bir yemek yememiştim. Üç kuşak dededen toruna geçen bir işletme,yeşillikler içerisinde tertemiz bir mekan.Mutlaka deneyimlemelisiniz,daha önce bir kaç kez Ankara tava denemiştim ama bunun diğerleri ile alakası yok. Nar gibi kızarmış et yumuşacık,kemikler dağılıyor neredeyse,o derece iyi pişmiş. Mekana köpek ile girilmesini istemiyor Taner usta,civardaki köpekleri besliyor ama mekanın içinde köpek istemiyor,kapıya köpek giremez diye bir tabela bile asmış,bilginiz olsun.
I swear I ate my fingers, I haven't had such a delicious meal in a long time. It is a business that has passed from grandfather to grandchild for three generations, it is a clean place in greenery. You should definitely experience it, I tried Ankara pans a few times before, but this has nothing to do with the others. Fried meat like pomegranate is soft, bones are almost falling apart, it is cooked so well. Master Taner does not want to enter the place with dogs, he feeds the dogs in the vicinity, but he does not want dogs in the place, he even hung a sign on the door saying no dogs can enter, for your information.
S
Sennur Bekçioğlu on Google

Geleneksel bir lezzet olan Ankara Tavayı 3. Kuşak olarak işin tek erbabından, temiz ve nezih doğal yemyeşil bir bahçe ortamında tadıyorsunuz. Hem Çocuklara hem büyüklere hitap eden bir ortam.Damak tadına, kaliteye düşkünseniz, kaliteden anlıyorsanız hak vereceksiniz. Üstelik günümüzde kaliteli güvenilir malzemelerden yapılmış yemekler bulmak zorken Ankara Tavada et, pirinç,tereyağı, v.s bütün malzemeler hepsi kaliteli. Deneyin görün anlatılmaz yaşanır.
As the 3rd Generation, you can taste the Ankara Pan, a traditional flavor, from the only person of the business, in a clean and decent natural lush garden setting. An environment that appeals to both children and adults. Moreover, while it is difficult to find dishes made from high quality reliable ingredients, all ingredients such as meat, rice, butter, etc. in Ankara Pan are all quality. See the experiment is experienced as soon as it is described.
F
Fatih Demircan on Google

Otantik nezih bir yer Ankara tava mükemmel ve lezzetli Tavacı Taner gerçekten bu işin ustası.Ellerine sağlık Ustacım
An authentic decent place, Ankara pan is excellent and delicious Tavacı Taner is truly a master of this business. Well done, my master.
m
murat aslan on Google

Burası tavaci pizza değil.Tava gerçekten harikaydı açık hava çimler üzerinde hızlı servis gerçekten güzel.Oglen tava bulma ihtimali daha yüksek akşam tava bulamayabilirsiniz. Serpme kahvaltı da veriliyormus ancak ben denemedim güzel olacağını tahmin ediyorum
This place is not a tavaci pizza.The quick service on the open air lawns was really great .The pool was really nice.You might not find the dinner pan higher than likely to find the pan. I'm guessing it would be nice to have the sprinkling breakfast provided but I haven't tried it
Ş
Şerife Özbek on Google

Ankara tava ve pide yedik, hepsi oldukça lezzetliydi. Bahçesi güzel. Ama masaya ortaya konan üç tabak salata için (ki böyle bir sipariş vermedik) 54 lira bence çok pahalı. Ayran ve su da gittiğimizde masadaydı, ayrıca çayın ücretli olduğu da söylenmemişti. Genel olarak fiyatlandırma politikalarını beğenmedim. Ama yediğim herşey lezzetliydi.
We ate Ankara pans and pita, all of them were delicious. The playground is beautiful. But for the three plates of salad put on the table (which I did not order) 54 pounds I think it is very expensive. Ayran and water were also on the table when we went, and the tea was not said to be paid. I don't like pricing policies in general. But everything I ate was delicious.
F
Farshad Mohajeri on Google

Delicious food.

Write some of your reviews for the company Meşhur Fikret Ankara Tava Pide

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *