Kahvaltici Kadri - Barış Manço Park İçi Yolu

3.8/5 based on 8 reviews

Contact Kahvaltici Kadri

Address :

Barış Manço Park İçi Yolu, 06550 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9889
Postal code : 06550
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Barış Manço Park İçi Yolu, 06550 Çankaya/Ankara, Turkey
k
kaan yuksel on Google

Neden meşhur, anlamadım. İsot Lahmacun yazıyor her yerde. Asıl ismi bu sanırım. Serpme kahvaltı. Bir kişilik 60 TL. Ancak 3 kişi gidip 2 kişilik bize yeter derseniz, yemeyen kişi için de 20 TL servis ücreti isteniyor. Sıradan peynir çeşitleri arasında otlu bir peynir geliyor. Süzme yoğurda böğürtlen reçeli ve meyve parçaları atılmış bir tabak, omlet üzerine serpiştirilmiş kuşbaşı et parçaları ve peynirli ince hamurdan kapalı pide sürprizleri var. Artısı; yerin şehir içinde olması. Geniş bir bahçe var ama eksisi;. bahçe için park işgal edilmiş görünüyor. Lahmacuncudan dönme olduğu için bir fırın var, pideler sıcak geliyor.
I don't understand why it's famous. Isot Lahmacun is written everywhere. I guess that's the real name. Spiced breakfast. 60 TL for one person. However, if 3 people go and say that it is enough for 2 people, a service fee of 20 TL is required for the person who does not eat. Among the ordinary cheese varieties comes a herbed cheese. There are surprises on a plate with blackberry jam and fruit pieces in strained yoghurt, cubed meat pieces sprinkled on an omelet, and a covered pita made of thin dough with cheese. Plus; location within the city. There is a large garden, but the minus is;. The park for the garden seems occupied. There is an oven as it is a donut from lahmacun, the pita breads are hot.
E
Enver Güngör on Google

Barış Manço parkı içerisinde 2 katlı bir mekan üst kat otantik ve dış görüntü gayet güzel. Kahvaltısı bol ve doyurucu. Pideleri taze. Alt kat hemen girişte mutfak var bu sebepten kızartma kokusu biraz rahatsız edebilir.
It is a 2-storey place in Barış Manço park, the upper floor is authentic and the outside view is very nice. The breakfast is plentiful and hearty. Pies are fresh. Downstairs, there is a kitchen just at the entrance, so the smell of frying may bother you a little.
T
Tugay Elmas on Google

Konum olarak güzel Barış Manço parkının içinde çevreniz hep çam ağaçları. Getirilen ürünler bol ve lezzetli. Servis hızlı beklemiyorsunuz biz en fazla 5 10 dakika bekledik. Karşılama sıcak görevliler samimi herşey için teşekkür ederiz birdaha tercih edeceğim bir mekan.
In the beautiful Barış Manço park, you are surrounded by pine trees. The products brought are plentiful and delicious. You don't expect the service to be fast, we waited for a maximum of 5 10 minutes. Warm welcome, friendly staff, thank you for everything, a place I will choose again.
m
metin kazanci on Google

Öncelikle kahvaltısı harika teşekkür ediyorum orjinal ürünler.. personel ilgili ve fiyatları çok iyi kişi başı 60 TL ödedik.. bir puanı kırdım mekanın üst katı çok özensiz idi.. teşekkürler
First of all, the breakfast is great, thank you, original products.. the staff is very friendly and the prices are very good. We paid 60 TL per person.. I broke one point. The upper floor of the place was very sloppy.. thanks
Y
Yasin Badir on Google

Personel güler yüzlü ve ilgili. Kahvaltısı çok lezzetliydi. Farklı tatlarla tanıştık. Özellikle narlı tabağa bayıldık. Temiz bir mekan. Eşimle evlilik yıldönümümüzde kahvaltı için seçtiğim bir mekan. Parkın içinde olduğu için kahvaltıyı ağaçların gölgesinde yaptık. Parktan dolayı çocuklu ailelerde özellikle bu mekanı tercih edebilirler.
The staff is friendly and engaging. The breakfast was delicious. We met different tastes. We especially loved the pomegranate plate. It's a clean place. A place I chose for breakfast on our wedding anniversary with my wife. We had our breakfast in the shade of the trees because it is in the park. Because of the park, families with children can especially prefer this place.
S
S TKNa on Google

Great breakfast but very pricey.
T
Tinatin Japaridze on Google

my favourite place for breakfast and Turkish coffee in Ankara??
R
Rashin Basiri on Google

We had breakfast there and it was amazing. It's a very good restaurant located in a beautiful park. No entrance fees required

Write some of your reviews for the company Kahvaltici Kadri

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *