Dolina Chocolate - Azerbaycan Cd. No:135 D:B

4.7/5 based on 8 reviews

Contact Dolina Chocolate

Address :

Azerbaycan Cd. No:135 D:B, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +9
Postal code : 06490
Website : https://dolina-chocolate.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Azerbaycan Cd. No:135 D:B, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
Y
Yağmur Elif “öylesine bi kanal” Uluer on Google

Küçük şirin tatliş işletmeler arasında en iyisi çikolataları tek kelimeyle muazzammm Romeo tatlısını özellikle öneriyorum :))
Among the small cute sweet businesses, the best chocolates are simply enormous, I especially recommend the Romeo dessert :))
M
Meric Sagir on Google

Çok lezzetli, taze, hijyenik çikolata ve tatlıların müşterilerine sevgi ve saygıyla beraber profesyonel bir yaklaşımla sunulduğu gelecekte markalaşacağını değerlendirdiğimiz nezih bir aile mekanı. Dost ve sevdiklerinizle tatlı vakitler geçirmek istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.
It is a decent family place that we think will become a brand in the future, where delicious, fresh, hygienic chocolates and sweets are presented to its customers with love and respect, and with a professional approach. Highly recommended if you want to spend sweet time with your friends and loved ones.
N
Nilüfer Alakiraz on Google

Güleryüz ve samimiyetle karşılandığınız, harika çikolata ve tatlıları olan, sıcacık bir dükkan. Lotuslu çikolata ve romeo tatlısını tavsiye ederim. Ayrıca hijyenik ve temiz.
O
Onur Canalp on Google

Benim için Ankara da çikolatanın adresi burası. Küçük butik bir yer görünümünde olup muazzam bir lezzet serüvenine yelken açmanıza sebep olacak. İşletme ile ilk tanışmam tesadüfen truffle paketi alarak gerçekleşti. Paket içeriğindeki truffle seçimlerinde zafer bey ve şebnem hanım beni yönlendirdiler; hepsi ayrı güzel ancak tahinli olan benim için zirve. Sonra 1 kere arkadaşımla 1 kerede annemle gittik. Annem ile gittiğimiz zaman Fondüsüne, arkadaşım ile gidince de Antonius ve kleopatrasına bayıldım. Özetlemek gerekirse çikolata olunca konu burada herşey çok güzel, gözü kapalı yiyebilirsiniz.
For me, this is the address of chocolate in Ankara. It will look like a small boutique place and will cause you to set sail on an adventure of taste. My first acquaintance with the business was by accident by buying a truffle package. Mr. Zafer and Ms. Sebnem guided me in the truffle selections included in the package; All of them are beautiful but the one with tahini is the top for me. Then we went once with my friend and once with my mother. I fell in love with Fondue when I went with my mother, and Antony and Cleopatra when I went with my friend. To summarize, when it comes to chocolate, everything is very good here, you can eat it with your eyes closed.
U
Ulaş Arda Can on Google

Belçika çikolatası lezzeti ve kalitesi hemen hissediliyor. Mekan ufak ve tatlı. Servisin tek kullanımlık plastik tabak ve çatal ile olması pandemiden dolayı sanırım. Antonius sipariş ettik ve çok beğendik. Diğer ürünleri de kısa zamanda denemek istiyoruz. Fiyatları da 25-28 tl arasında değişiyordu. Günümüz şartlarında kalitesine göre fiyatı gayet uygun duruyor. Park konusunda ise konumu itibariyle park yeri bulamayabilirsiniz ancak yakın bir konuma park edip biraz yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün.
The flavor and quality of Belgian chocolate is immediately felt. The place is small and sweet. I think it is because of the pandemic that the service is with disposable plastic plates and cutlery. We ordered Antonius and liked it a lot. We want to try other products soon. Prices ranged from 25-28 TL. In today's conditions, the price seems very reasonable compared to its quality. As for parking, you may not be able to find a parking spot due to its location, but it is possible to park in a nearby location and walk a little.
R
Rosemary T. on Google

Küçük tatlı bir mekan. Tasarım olarak da çok güzel. Hem yoğun hem de hafif tatlıları var. Beyaz çikolatanın Ankara'da güzel yapıldığı nadir yerlerden biri. Çikolataları Bekçila'dan geliyormuş. Servisleri de oldukça şık, servis yapan kişi de nazikti. Çikolata sevenlerin mutkala gitme uğraşması gereken bir mekan.
A sweet little place. It is also very beautiful in design. They have both intense and light desserts. One of the rare places where white chocolate is made beautifully in Ankara. Their chocolates come from Bekçila. Their service was also very elegant, the serving person was also kind. It is a place where chocolate lovers should definitely go and try.
E
Enes Daye on Google

Amazing Belgian chocolate place, with so many choices
D
Dilara çakmak on Google

It is small and sweet. I loved the Romeo but even if you are a chocolate lover, it will be too much for your heart so be careful while eating, after it finished, drink so much water and walk ;) However, about the sufle, it was like a cake more than it because the chocolate liquid was very little.

Write some of your reviews for the company Dolina Chocolate

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *