Çayyolu Hacıbaba - Baklavacı Hacıbaba Ümitköy - Alacaatlı Cd No: 16 D:17

4.2/5 based on 8 reviews

Contact Çayyolu Hacıbaba - Baklavacı Hacıbaba Ümitköy

Address :

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah, Alacaatlı Cd No: 16 D:17, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +99
Postal code : 06810
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah, Alacaatlı Cd No: 16 D:17, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
O
Okan Yüksel on Google

Akşam saatlerinde baklava bulmanız pek mümkün değil, yeteri kadar hazırlamıyorlar. Bugün dondurmalarını denedim ama baklavalarına oranla başarılı değil. Tadı ve kıvamı iyi değildi.
It is not possible to find baklava in the evening, they do not prepare enough. I tried their ice cream today, but it is not successful compared to their baklava. The taste and consistency was not good.
t
tuncay demir on Google

Marka olarak hep bir yerde ve belli bir kalitededir. Ürünler güzel. Lezzetli. İç dekorasyon da hizmet türüne yönelik olarak gayet iyi tasarlanmış. Temiz, aydınlatma başarılı. Tasarım biraz daha butik tarzda olabilse daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Tam arada kalmış bir tasarım havası var. Ama masa yapısı, zemin vb bu alanda faaliyet gösteren yerlerdeki kullanışlılık/ temizlik vb faktörlere göre değerlendiriliyordur muhtemelen. Bizimki sadece görsel olarak tespit ve öneri. Çalışanlarda sanki bir tutukluk var. Nerden geldin şimdi kardeşim gibisinden bir tavır gözlemledim. Fiyatlar üst düzeyde. Önünde diğer işletmelerle birlikte kullanılan ve dikey araç parkedilen açık otopark var ancak inanılmaz kalabalık. Her yerden yaya ve araç çıkabilir aman dikkat.
As a brand, it is always in one place and of a certain quality. The products are beautiful. Tasty. The interior decoration is also well designed for the type of service. Clean, good lighting. I think it would be better if the design could be a little more boutique style. It has an air of design that is completely in-between. But it is probably evaluated according to factors such as table structure, floor etc., usability/cleanliness etc. Ours is just a visual detection and suggestion. Employees seem to be stuck. Where did you come from, now I observed an attitude like my brother. Prices are high. There is an open parking lot in front of it, which is used together with other businesses and where vertical vehicles are parked, but it is incredibly crowded. Pedestrians and vehicles can come from anywhere, but be careful.
n
nihat piskin on Google

Hacıbaba Baklava’nın Çayyolu şubesinde çay be kahve o enfes baklavalarla çok güzeldi. Tertemiz ortam, güleryüzlü işletme yöneticisi ve personele teşekkür ederim. Unutulmaz lezzet durağı olarak bir not eklemek istedim.
In the Çayyolu branch of Hacıbaba Baklava, tea and coffee were very good with those delicious baklavas. I would like to thank the immaculate environment, friendly business manager and staff. I wanted to add a note as an unforgettable flavor stop.
D
Deniz TURNA on Google

Baklavalarıyla ünlü mekanda, enfes bir akşam yemeği yedik. Çorbalarda güzeldi ama çökeltme kebabına bayıldık. Servis güler yüzlü ve hızlıydı. Otopark mevcut. Fiyatlar gelen etli yemeklere göre gayet uygun. Tercih edilir?
We had a delicious dinner at the place famous for its baklava. It was good in soups, but we loved the curcumin kebab. Service was friendly and fast. Parking is available. Prices are very reasonable compared to the meat dishes served. Preferred?
n
nanelimakaron on Google

Menüyü ekledim ? Çay pot- 25 Çayı potta alın arkadaşlar,İki kişi çaya doyarsınız.Yoksa bardağı 7 lira Tatlıda porsiyon var, mesela şöbiyet 3 tanesi porsiyon; fıstıklı baklavanın 4 tanesi porsiyon oluyor ama herhangi bi tatlıdan bi dilim alabiliyorsunuz.Hepsinin adet fiyatı mevcut. Bu caddeyi merak ediyordum gittim gezdim,güzel. İyi restoranların şubeleri mevcut. Arka masadaki 50-60 yaşındaki kadınlar ben boğazda yalı istiyorum muhabbeti yapıyolardı.Bizden önce gelmişler biz baya oturduk hala kalkmıyorlardı.Gün gibi bişiydi sanki.Bilezik,pırlanta günü :) Milletin derdine bak, şu yalıyı değil bu yalıyı istiyorum :) Dibek içtik,güzeldi Neyse civar güzel, garson çok efendiydi.Emeğine sağlık.Gidin ama çayı potta alın özet bu ?
I added the menu ? Tea pot- 25 Take the tea in a pot, friends. Two people will have enough of the tea. Otherwise, the glass is 7 liras. There are portions in dessert, for example, there are 3 portions of Şöbiyet; There are 4 portions of pistachio baklava, but you can get a slice of any dessert. All of them have a price per piece. I was wondering about this street, I went and walked around, it is beautiful. Good restaurants have branches. The 50-60 year old women at the back table were having a conversation, "I want a mansion in the Bosphorus." Take care of the people, I want this mansion, not that mansion :) We drank mortar, it was good Anyway, the surrounding is nice, the waiter was very gentle. Well done. Go but take the tea in a pot, this is the summary. ?
H
Hibert Rostamy on Google

Mukemel ??????????
K
Kutay UÇGUNOGLU on Google

Fresh delights
E
Emre Emre on Google

Not bad

Write some of your reviews for the company Çayyolu Hacıbaba - Baklavacı Hacıbaba Ümitköy

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *