Sobaada Çorbacısı - eski 4.cd 142/A

4.4/5 based on 8 reviews

Sobaada Çorbacısı - Sekiz saat sobada pişen ev yapımı tereyağı ile soslanan geleneksel lezzetler... - Sobaada-corbacisi.business.site

Covid 19 salgını nedeni ile sınırlı bir süre hizmet vermemekteyiz. kanuni olarak açılabileceğimiz zamanı Haziran ayı sonu olarak öngörmekteyiz.

Contact Sobaada Çorbacısı

Address :

Emek Mahallesi, Kazakistan Caddesi, eski 4.cd 142/A, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +977
Postal code : 06490
Website : https://sobaada-corbacisi.business.site/
Categories :
City : Çankaya/Ankara
Description : Straightforward restaurant with floor-to-ceiling windows, specialized in offal sausage & soups.

Emek Mahallesi, Kazakistan Caddesi, eski 4.cd 142/A, 06490 Çankaya/Ankara, Turkey
İ
İsa Karcı on Google

İnstagram sayfasına baktığınızda muhteşem gözüküyor olabilir ama öyle değil menüdekilerin yarısı yok şırdan için gidecekseniz vazgeçin beyran idare ederdi açıkçası gitmeseniz bişey kaybetmezsiniz giderseniz üzgün şekilde umduğunuzu bulamadan çıkarsınız
When you look at the Instagram page, it may look amazing, but it's not like that. Half of the menu items are missing. If you're going to go for şırdan, give up Beyran. Frankly, you won't lose anything if you don't go, you'll leave without finding what you hoped for.
m
mete hun on Google

Merak ettiğimiz yerlerden birisi idi. Kardeşim ile gittik. Malum emek bahçelievler tarafında otopark sorunu ciddi bir şekilde devam ediyor.. Arabanız ile giderken buna dikkat edin..Her neyse kalabalık olur diye düşünüyordum ki çok tenha idi bu da Corona günlerinde bir avantaj olduğunu söyleyebilirim. Çorba için gittik tabii menüde ciğer, mumbar dolmas ve şırdanı gördüm. Hepsinden azar azar tatmak ilginç bir deneyim oldu. Çorba için tam porsiyon haricinde yarım porsiyon tarzında da alınabiliyor. Burada amaç herhalde diğerlerinden de tadım yapılması ki doğru bir tercih sebebi ile menüye eklenmiş. Çorbada kardeşim tuzlama, bende beyran içtik. Beyran iyiydi, tuzlamayı kardeşim pek beğenmedi. Sonrasında bir tane şırdan ve mumbar söyledik bu arada bakır tepsilerde gelmesi çok güzel bir görüntü oluşturuyor bunun için tebrik ederim. Mumbar çok sert idi bugüne kadar yediğim en sert ya hayvanının cinsinden veya az pişmiş olabilir diyorum lakin mumbar çok iyiydi pamuk gibi ve tereyağı ile harika bir ikili olup lezzetini katlsmışlar. Son olarak menüde içli köfte yedik mumbardan bile daha iyiydi favorim kesinlikle içli köfte valla 10 tane bile yiyebilirdim o derecede iyiydi. Ortaya ufak bir salata kuru soğan, yeşil soğan ve roka vardı ana yiyeceklerin yanında hem yoğun hem de müzeyi sevmiyorum yiyecekleri boğuyor onun için salata kafi derecede idi. Yemeğin üzerine kardeşim çay içti ben almadım çayı da vasatın altında idi..Bu arada menüye bakarken ve devamında Instagram hesabından sobadanin hesabını gezinirken 2 dk sonra mekanın sahibi geldi sohbet ettik hem bilgili, hem Güler yüzlü ve samimi idi bu mekanı niye açtığından bahsetti bu tarz beyefendilerin gastronomi sektöründe daha çok olmasını temenni ediyorum.. Tekrardan uğramak isterim..
It was one of the places we were curious about. We went with my brother. As you know, the parking problem on the Bahçelievler side continues seriously. Be careful when you go with your car. Anyway, I thought it would be crowded, but I can say that it was an advantage in Corona days. We went for the soup, of course, I saw liver, mumbar dolmas and şırdan on the menu. It was an interesting experience to taste all of them little by little. Apart from the full portion for soup, it can also be taken in half portion style. The aim here is probably to taste the others, which has been added to the menu with the right choice. My brother salted in the soup, I drank beyran. Beyran was good, my brother didn't like salting. Afterwards, we sang one şerdan and mumbar, by the way, it looks very nice when it comes on copper trays, congratulations for that. Mumbar was very hard, I would say that it was the hardest I have ever eaten, either from animal type or undercooked, but mumbar was very good, like cotton and butter and they added a great flavor to it. Finally, we ate stuffed meatballs on the menu, it was even better than mumbar, my favorite is definitely stuffed meatballs, I could eat 10 pieces, it was that good. There was a small salad of onions, green onions and arugula in the middle, besides the main foods, it is both dense and I don't like the museum. The salad was enough for him. After the meal, my brother drank tea, I didn't buy it, and the tea was below average. By the way, while looking at the menu and browsing the stove's account on his Instagram account, 2 minutes later, the owner of the place came and we chatted, he was both knowledgeable, smiling and sincere, he talked about why he opened this place. I hope there will be more in the gastronomy sector.. I would like to visit again..
e
eylul coskun on Google

Otopark problemi mevcut. Instagram hesabindaki yansıtılanla gerçek tutarsız. Gereksiz pahalı. Kelle parcasi fena degil ama en basit mercimek çorbası çok çok kötü.
There is a parking problem. The reality is inconsistent with what is projected on your Instagram account. Unnecessarily expensive. Head piece is not bad, but the simplest lentil soup is very, very bad.
A
Abdullah Bayraktar on Google

Bi çorba içmeye gidelim dendiğinde akla gelebilecek bir mekan. Küçük, samimi ve hoş bir mekan. Çorba ve yemekleri gerçekten çok lezzetliydi. Başarılı ve tavsiye edebileceğim bir yer. Çorba için bundan sonra gideceğim bir çorbacı. Tebrik ederim...
It is a place that comes to mind when you think of going for a soup. Small, friendly and pleasant place. Soups and dishes were really delicious. A successful place that I can recommend. It's a soup shop I'll go to from now on for soup. Congratulations...
M
Mehmet Kasım Başer on Google

Sakatat çeşitlerinin çorbaya dönüştüğü bir mekân. Temiz, pandemi kurallarına dikkat ediliyor. Çorbalar lezzetli. İçli köftesi güzel. Mumbar var. Fiatları makul düzeyde. Ailecek gidilebilecek bir çorbacı. Önünde birkaç araçlık park yeri var. Yol kenarlarına da park etmek mümkün..
A place where offal varieties turn into soup. Clean, pandemic rules are observed. Soups are delicious. Stuffed meatballs are good. There is mumbar. Prices are reasonable. It's a family go-to soup place. There are several parking spaces in front of it. It is also possible to park on the side of the road.
m
mehmet tacın on Google

Best
A
Andy Barr on Google

One of my favorite soup places in Ankara. The ladies there are quick, clean, and known how to make a delicious soup! I also loved their sliced meats. I highly recommend here.
N
Nathan Czachur on Google

After being told to try kele paca, I found this restaurant online. The staff are very pleasant, giving me a nice table and recommending the kele paca and the “Dana kelle, Yanak, Dil söğüş”. Once the food arrived, I was blown away by how tasty the kele paca was, both the tender meat and the flavourful soup! And the other meats were cooked and seasoned perfectly, with an assortment of vegetables. Great restaurant. If I am back in Ankara I will definitely visit again, thanks!

Write some of your reviews for the company Sobaada Çorbacısı

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *