Paper Roasting Coffee & Chocolate - Ümitköy - Ümitköy No:18

4.6/5 based on 8 reviews

About Paper Roasting Coffee & Chocolate - Ümitköy

BİZİM HİKAYEMİZ.

Paper Coffee, 2017 yılında kahve tutkunu bir ekip tarafından Ankara'da kuruldu. Bu tutkuyu misafirlerimize aktarmak ve kahve tutkusunu,Paper markası ile daha dinamik hale getirmek için uğraştık. Başta kahve, çikolata, konsept müzik organizasyonları ve workshoplar ile bir kültür haline geldik. Tüm inancımız ve heyecanımızla bu keyfi yaşamaya devam ediyoruz.

Contact Paper Roasting Coffee & Chocolate - Ümitköy

Address :

Mutlukent Mahallesi, Mutluköy Sitesi 1947 Sokak, Ümitköy No:18, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +98
Postal code : 06810
Website : http://www.paperroastingcoffee.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

Mutlukent Mahallesi, Mutluköy Sitesi 1947 Sokak, Ümitköy No:18, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
B
Bilge Canan on Google

Beyaz çikolatalı browni favorimiz oldu her gittiğimizde taze ve lezzetli. Coconut latte de tatlı kahve sevenlerin sevebileceği lezzet. 1 tane çikolata istedik tadımlık, iki kişiyiz diye iki tane getirmişler, benim ikramım olsun dendi. Çok ince ve kibar bir davranıştı. Teşekkürler paper. Güncelleme: 28.02.2022: Her hafta düzenli gittiğimiz mekanda personel değişikliğine gidilmiş. Dışarısı yağmurlu ve çok soğukken, içeride yalnızca 3 masa varken sigara içiliyor diye tüm cam balkonlar açıldı ve üşüdük, uyarı yaptığımızda ise kurallar bu şekilde denildi. Her hafta gideriz kurallar bu şekildeyse önceden neden açılmıyordu o camlar da akşam saat 8 de dışarıda yağmur varken açıldı. Bizim gibi 3 masadan 2 tanesi bu soğuktan şikayet etti, bir tanesi de siparişi iptal edip kalktı. Müşteri memnuniyeti önemsenmeli.
The white chocolate brownie has become our favourite, it's fresh and delicious every time we go. Coconut latte is also a flavor that sweet coffee lovers can enjoy. We asked for 1 chocolate to taste, they brought two just because there were two of us, it was said to be my treat. It was a very kind and gentle gesture. Thanks paper. Update: 28.02.2022: There was a personnel change in the place we go to every week. When it was raining and very cold outside, all the glass balconies were opened and we were cold because there were only 3 tables inside, and we were cold. We go every week, if the rules are like this, why weren't the windows opened before that, and those windows were opened at 8 pm when it was raining outside. 2 of the 3 tables like us complained about this cold, one of them canceled the order and left. Customer satisfaction should be considered.
K
Kemal Kurt on Google

Mekanın dizaynı ve açık alanı oldukça güzel. Kahveleri ve tatlılarını da çok beğendim. Özellikle hindistan cevizli kahvesi görsel olarak da oldukça başarılı. Fiyatları çevredeki diğer mekanlara göre biraz daha yüksek. Hindistan cevizli kahve 22 Tl, beyaz çikolatalı browni 27 Tl.
The design and open space of the place is quite beautiful. I also enjoyed their coffees and desserts. Especially the coconut coffee is visually very successful. Prices are slightly higher than other places around. Coconut coffee 22 TL, white chocolate brownie 27 TL.
S
Sevcan Altınkaynak on Google

Hoş bir mekan, Coco Latte içtik, gayet lezzetli idi. Masanın yapış yapış hissi vermesi dışında her şey çok güzeldi. Çalışanları kibar, oturması keyifli mekan.
It's a nice place, we drank Coco Latte, it was very tasty. Everything was great except the table felt sticky. The staff is kind, it's a pleasant place to sit.
O
Ozge Askiner on Google

Dekorasyonu çok güzel ve sıcak bir ortamı var. Çalışmak için de bu kafeyi kullanan bir çok insan gördüm. Çalışanları güleryüzlü ve ilgili.. Kahveleri lezzetliydi.
It has a very nice decoration and a warm atmosphere. I have seen many people who use this cafe to work. The employees are friendly and interested.. Their coffee was delicious.
T
Tuana Solak on Google

Coffee ?
E
Esra Yılmaz on Google

Coffee is very delicious depending on the Barista tho ?
C
Carrie Jones on Google

Amazing coffee, great atmosphere, kind staff. I highly recommend this cafe!
H
Hannah Neymanowski on Google

I love this paper coffee. The staff is incredible. I tried the smoothie and it’s one of the best ones in Ankara (not the healthiest because theres ice cream in it). I also love their coffee. Great open space with tons of windows in the front, but also an upstairs study section. Its great!

Write some of your reviews for the company Paper Roasting Coffee & Chocolate - Ümitköy

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *