Kvass Bakery & Coffee - 3309. Sk. No:2

4.9/5 based on 8 reviews

Contact Kvass Bakery & Coffee

Address :

3309. Sk. No:2, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +98
Postal code : 06810
Website : http://kvassbakery.com/
Categories :
City : Çankaya/Ankara

3309. Sk. No:2, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
A
Aslı Tuğba Erdem on Google

Glutensiz ve sekersiz beslenen biri olarak bu kadar lezzetli secenekler bulmak harika! Ekmekleri muhteşem, tatlıları muhteşem...
As someone on a gluten-free and sugar-free diet, it's great to find such delicious options! Their bread is amazing, their desserts are amazing...
T
Taylan on Google

Sadece ekmekleri değil, yaptıkları her ürün birbirinden güzel. Böreği bile ekşi mayayla yapmışlar ki tadı mükemmel ötesi. Evim uzak olmasına rağmen her hafta buraya uğrayıp ekmek takviyemi yapıyorum bir hafta yetecek kadar. Kesinlikle tavsiye ederim.
Not only their breads, but every product they make is more beautiful than the other. Even the pastry was made with sourdough, the taste is beyond perfect. Although my home is far away, I stop by here every week and make my bread supplements, enough for a week. I highly recommend it.
O
Onurcan on Google

Kahve çok iyi. Cheesecake’ler lezzetli. Ekmekler muhteşem. Fiyat biraz yüksek ama pek çok açıdan rakipsiz olduğu için makul görülebilir.
Coffee is very good. Cheesecakes are delicious. Breads are amazing. The price is a little high but can be seen as reasonable as it is unbeatable in many respects.
Ö
Özsevi Özden on Google

Ürünlerin lezzeti çok güzeldi ve tazeydi fakat mekan sıcak değil üşüdük içeride. Bizimle ilgilenenler maalesef hiç güler yüzlü değildi. Mekanda yemek keyifli değil paket almak daha iyi olacaktır, zaten biz tek başımıza otururken sürekli paket alan insanlar oldu.
The taste of the products was very good and fresh, but the place is not hot, we were cold inside. Unfortunately, those who took care of us were not smiling at all. Eating in the place is not enjoyable, it would be better to buy packages, there were people who bought packages while we were sitting alone.
O
Onur Lama on Google

Yeni bir mekan, alışılmışın çok ötesinde farklı ve çok özel lezzetler var. Mekan adını bir Rus içeceği olan Kvass’tan alıyor ve benim ilk kez tattığım güzel bir içecek. Ama asıl farkı ekşi mayalı lezzetlerle yaratıyor. Kruvasan müthiş hem tatlı hem tuzlu olarak çeşitler var. Chesecake’ini Maria’s chesecake’ten çok daha beğendim. Çıkışta ekşi mayalı ekmeklerden seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Harika bir lezzet durağı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
It is a new place, there are different and very special tastes far beyond the ordinary. The place takes its name from a Russian drink, Kvass, and it is a nice drink that I have tasted for the first time. But it makes the real difference with sourdough flavors. The croissants are terrific, both sweet and salty. I liked their chesecake much more than Maria's chesecake. You may find it difficult to choose from sourdough breads at the exit. A great taste stop. I definitely recommend it.
K
K Gezgin on Google

Güzel butik bir mekan, çok fazla çeşit yok, kruvasanları avrupa standartlarında, lezzetini beğendik, kahvaltı yapmak isteyenler için alternatifleri var, fiyatları biraz yüksek ama zaten piyasa fiyatlarını düşünürsek normal, cafelerde de ıvır zıvır koyup en az 80-90₺ zaten kahvaltı. Sadece omlet yumurta siparişi veriyorsunuz yanında ekmek servisi yok onu da ilave sipariş olarak alıyorlar, bence bu hiç hoş değil yumurtayı boş boş yiyecek değiliz, bence buna dikkat ederlerse 5 yıldız yer olur.
It's a nice boutique place, there isn't much variety, the croissants are in European standards, we like the taste, there are alternatives for those who want to have breakfast, the prices are a bit high, but considering the market prices, it's normal, you can put your junk in cafes and have breakfast for at least 80-90₺. You only order omelette and eggs, there is no bread service, they take it as an additional order.
L
Lelijn on Google

Great coffee and croissants!
D
Denis Solovykh on Google

I have to say that they have the best cheesecakes we’ve ever tried. We especially loved the pistachio and baileys cheesecakes. They are not so sweet but the taste is so rich.

Write some of your reviews for the company Kvass Bakery & Coffee

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *