Taffy Pasta - 3058. Sk 13/A

4.9/5 based on 8 reviews

Contact Taffy Pasta

Address :

3058. Sk 13/A, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey

Phone : 📞 +999
Postal code : 06810
Categories :
City : Çankaya/Ankara

3058. Sk 13/A, 06810 Çankaya/Ankara, Turkey
D
Derya Yalcin on Google

Ankara’da en sevdiğim butik pasta evi, Serpil hanım ve Ahmet efsane tadlara imza atıyorlar. Her ürün çok lezzetli ama bir tanesi var ki aklımı başımdan alıyor, yerken dünya duruyor, Medovik pasta. Mutlaka deneyin, her Perşembe medovik günü, dilim şeklinde de satın alabilirsiniz. Bu yıl doğum günümde de bana eşlik etti. İyi ki varsın Taffy ?
My favorite boutique cake house in Ankara, Serpil Hanım and Ahmet, are creating legendary tastes. Every product is very tasty, but there is one that blows my mind, the world stops while eating, Medovik cake. Be sure to try it, you can buy it every Thursday in the form of slices. It accompanied me on my birthday this year. Good thing you are, Taffy ?
F
Figen Safalı on Google

Her ürünleri başarılı. Tek kelimeyle harika bir yer....
Every product is successful. Simply a great place....
g
gülsemin yavuz on Google

Çok ponçik bir cafe özellikle profiterolü EF SA NEE ve çok güler yüzlü pozitif insanlar, huzurlu bir ortamı var ben çok sevdim, kesinlikle koşun koşun gidin? Teşekkürler Taffy ?
It's a very punky cafe, especially its profiteroles EF SA NEE and very smiling positive people, it has a peaceful atmosphere, I loved it, definitely run and go? Thanks Taffy ?
G
Gökhan Eminsoy on Google

Çikolata pastası güzel. Dereotlu/peynirli kurabiye iyi. Taffy kurabiye az şekerli 7 baharattan yapılıyor ama başarılı değil. Cheesecake in iyi olduğu söyleniyor. Pasta dilim/porsiyon 20 TL
The chocolate cake is beautiful. The dill/cheese cookies are good. Taffy cookies are made from 7 spices with low sugar, but they are not successful. Cheesecake is said to be good. Cake slice/portion 20 TL
T
Tulay Akdeniz on Google

Kızımızın doğum gününde çok geç sipariş vermemize rağmen bizi geri çevirmediler ve harika bir pasta hazırladılar. Hem görsel güzelliği hem de lezzeti, kalitesi çok iyiydi. Tekrar çok teşekkür ediyoruz.
Although we ordered too late on our daughter's birthday, they did not turn us down and prepared a wonderful cake. Both its visual beauty, taste and quality were very good. Thank you very much again.
g
gastroservet on Google

İşletmenin sahibi Serpil Hanım emekli yiyecek içecek öğretmeni ve yılların birikimi ürünlerine yansıyor. Ahmet Bey ile birlikte iki kişilik dev kadro olmuşlar. Bütün ürünler özenle yapılıyor, hepsi taze ve lezzetli. Pastacılıkta kullanılan hiçbir katkı maddesini kullanmıyorlar. Çayları güzel, sohbetleri güzel. Cheesecake ne damağında iz bırakmadan kayboluyor ne de yapışıp kalıyor, tabir yerindeyse "Damağımızda hoş bir sada bırakıyor". İşini gerçek anlamda bilen birisiyle sohbet etmekten büyük mutluluk duydum.
The owner of the business, Serpil Hanım, is a retired food and beverage teacher and years of experience are reflected in her products. Together with Ahmet Bey, they became a giant squad of two people. All products are made with care, they are all fresh and delicious. They do not use any additives used in pastry. Their teas are good, their chats are good. Cheesecake neither disappears nor stays stuck on the palate without a trace, so to speak, "It leaves a nice sada on our palate". I was delighted to chat with someone who really knows his job.
A
Aysegul Tekin on Google

Daha önce onlarca kez yedigim guzel pastalardan sonra bu kez , Serpil Hanım ve Ahmet Bey kızımın 18. Yaşgünü pastasını inanılmaz bir özenle hazırladılar. Hem görseli hem de lezzeti gerçekten çok farklı ve özel. Cok teşekkür ederiz. Mekan da ayrıca cok huzurlu , tertemiz , sıcak ve keyifli . Ürünlerin hepsi tazecik ve gözünüzün önünde hazırlanıp pişiriliyor aynen evinizde gibi. Ayrıca sıcak misafirperverliklerine de teşekkür ediyorum .
After the delicious cakes I had eaten dozens of times before, Serpil Hanım and Ahmet Bey prepared my daughter's 18th birthday cake with incredible care. Both its visual and taste are really different and special. Thank you very much. The place is also very peaceful, clean, warm and enjoyable. All of the products are fresh and prepared and cooked right in front of your eyes, just like at home. I also thank you for their warm hospitality.
g
göktug aydın on Google

Eklediğim pastayı yaptırdık, pinterestten model beğenip Ahmet Bey’e ilettik. Kendisi yapabileceğini söyledi ve iki gün içerisinde gösterdiğimiz modelin çok çok benzerini yaptı. Burayı düşünenler herhangi bir tereddütte kalmasınlar. Güvenebileceğiniz çok güzel bir pasta tasarımcısı işletmektedir. Düşünenlere tek tavsiyem yaz sıcağında teslim aldıkları pastayı uzağa götürürken mesafeyi düşünerek hareket etmeliler. Teşekkürler Taffy Pasta…
We had the cake I added made, we liked the model on Pinterest and conveyed it to Mr. Ahmet. He said he could do it himself, and in two days he made a very, very similar model to the one we showed him. Those who are considering this place should not hesitate. It runs a very nice cake designer you can trust. My only advice to those who think is to act by considering the distance while taking the cake they received in the summer heat away. Thanks Taffy Pasta…

Write some of your reviews for the company Taffy Pasta

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *